مردم آمریکا نقش چندانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارند

    •••••  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۸:۰۶ کد مطلب : 64729/a   روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» گزارش کرد که روند انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به شیوه‌ای است که مردم عادی در این انتخابات نقش چندانی ندارند.

 

به گزارش تحلیل ایران، وقتی موضوع نامزد شدن کاندیدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا مطرح می‌شود، مشخص می‌شود که شاخص‌ترین دموکراسی جهان، چندان هم دموکراتیک نیست.


روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز با اشاره به این مطلب به رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اشاره کرد و نوشت که برای چندین دهه است که دو حزب اصلی آمریکا (جمهوری‌خواه و دموکرات) از یک پروسه پیچیده برای انتخاب نامزدهای خود استفاده کرده است و در این پروسه، مردم عادی تنها به شیوه‌ غیرمستقیم در روند انتخابات نقش دارند.


این گزارش می‌افزاید، یک هفته پیش در شهر «ناشویل»، حامیان «دونالد ترامپ» نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا، رهبران جمهوری‌خواه را متهم کردند که تلاش می‌کنند تا لیست نمایندگان (دلیگیت) این ایالت را با افراد ضدترامپ پر کنند.


از طرف دیگر حامیان «برنی سندرز» رقیب دموکرات «هیلاری کلینتون» در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا نیز سردرگم هستند که به چه دلیل علیرغم آنکه سندرز همچنان در انتخابات درون حزبی ایالات مختلف آمریکا پیروز می‌شود، ظاهراً نمی‌تواند تعداد وکلای انتخاباتی (دلیگیت) کلینتون را به واسطه پیشتازی او با وکلای انتخاباتی ارشد (superdelegates) کاهش دهد.


در نظام پیچیده انتخابات آمریکا، در واقع مردم به طور مستقیم نامزد دلخواه خود برای ریاست‌جمهوری را انتخاب نمی‌کنند و این افرادی به نام «وکلای انتخاباتی» (delegates) هستند که با رأی به کاندیداها به نمایندگی از مردم، تعیین می‌کنند چه کسی می‌تواند نامزد یک حزب برای شرکت در انتخابات (در انتخابات مقدماتی) یا رئیس‌جمهور بعدی آمریکا (در انتخابات سراسری) باشد.


طبق این گزارش، حامیان ترامپ و سندرز احساس ناخوشایندی از فرایند وکلای انتخاباتی دارند زیرا این فرایند سالها پیش به دقت طراحی شده تا شرایط را برای افرادی همچون ترامپ و سندرز برای آنکه نامزد نهایی حزب خود شوند، دشوار می‌کند زیرا اینها کاندیداهایی هستند که رهبران حزب آنها، به درست یا غلط، معتقدند که هرگز نمی توانند در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر پیروز شوند.


روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت که رهبران حزب کنترل زیادی بر این مسئله دارند که چه کاندیدی می‌تواند تأییدیه و امتیاز استفاده از زیرساخت‌های سیاسی، حمایت مالی آنها و مبنای رأی‌دهندگان وفادار را که پیروزی بدون این عوامل در انتخابات سراسری ماه نوامبر غیرممکن است را به دست آورند.


طبق این گزارش، در همان اولین روزهای جمهوری، اعضای کنگره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را معین می‌کردند و مردم عادی از فرایند انتخاب نامزدها حذف می‌شدند. نظام گردهمایی ملی بیش از یک قرن و نیم است که به وجود آمده است تا به تدریج و نه به طور کامل تصمیم‌گیری در این زمینه را غیرمتمرکز کند.


نقش وکلای انتخاباتی ارشد بعد از انتخابات 1980 به وجود آمد تا اطمینان حاصل شود که اعضای عادی حزب نمی‌توانند به سادگی به یک نامزدی که مورد نظر رهبران حزب نیست، رأی‌ دهند. 


وکلای انتخاباتی ارشد شامل مقامات دموکراتیک منتخب همچون فرمانداران و اعضای کنگره، رهبران ایالتی و ملی و چهره‌های برجسته حزب همچون «جیمی کارتر» و «بیل کلینتون» روسای سابق جمهور آمریکا می‌شود.دموکرات‌‌ها در طول سال‌ها، وکلای انتخاباتی ارشد را افزایش داده‌اند و امسال وکلای انتخاباتی ارشد، 16 درصد از تمامی وکلای انتخاباتی (دلیگیت) را تشکیل می‌دهند.


هر رأی وکلای انتخاباتی ارشد با وکلای انتخاباتی که از طریق انتخابات درون حزبی و انجمن‌های حزبی تعیین می‌شوند، برابری می‌کنند. بعنوان مثال، مکان اولین برد بزرگ «برنی سندرز» جایی بود که حدود 150 هزار رأی و 15 وکیل انتخاباتی سنتی را به دست آورد. هیلاری کلینتون حدود 9 وکیل انتخاباتی برد اما از آنجایی که 6 وکیل انتخاباتی ارشد از او حمایت کردند (دو وکیل انتخاباتی دیگر جزء وکلای غیرمتعهد بودند) او در این ایالت با سندرز پیوند و ارتباط تنگاتنگی دارند.


نظرسنجی بعد از اخذ رأی در انتخابات درون حزبی و انجمن حزبی نشان می‌دهد که رأی دهندگان به چه موضوعاتی در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اهمیت می‌دهند.


طبق این گزارش، جمهوری‌خواهان وکلای انتخاباتی ارشد کمتری دارند اما شیوه‌ برگزاری انتخابات این حزب به شیوه‌ای است که شرایط را برای نامزدهای تازه‌وارد که قدرت نفوذ ندارند، دشوار می‌کند.


نیویورک‌تایمز گزارش کرد، حتی اگر ترامپ در یک ایالت پیروز شود، وکلای انتخاباتی که قرار است به نفع وی در گردهمایی ملی رأی دادند ممکن است در خفا از یکی از مخالفان وی حمایت کنند.


منبع: فارس