مقامات اجرایی بهانه‌ای برای عدم اجرای آرای دیوان عدالت ندارن

    •••••  چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۴ کد مطلب : 65429/a   

دادستان کل کشور گفت: از رییس جدید دیوان عدالت اداری می‌خواهم در بحث پیشگیری برنامه‌ریزی هایی داشته باشد؛ چرا که این همه شکایت به دیوان عالی کشور زیبنده نظام نیست.

 

به گزارش تحلیل ایران، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری با حضور در مراسم تودیع خود از سمت ریاست دیوان عدالت اداری گفت:‌ هر اتفاقی که در این سالها در دیوان عدالت اداری رخ داده، حاصل تلاش و مجاهدت همکارانم بوده است.

 

وی ادامه داد: روزی که به دیوان عدالت اداری آمدم آمار سالانه ورودی پرونده‌ها کمتر از 80 هزار پرونده بود و قضات در آن زمان 109 نفر بودند، اما اکنون که از دیوان عدالت اداری می‌روم تعداد قضات کاهش پیدا کرده و به 95 تن رسیده است.

 

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: آمار ما در سال گذشته 120 هزار پرونده بوده است که البته خروجی ها و مخدومه پرونده ها نسبت به وارده‌ها افزایش داشته، چرا که همکاران ما در تعطیلات نوروز نیز به پرونده‌ها رسیدگی کردند.

 

رییس سابق دیوان عدالت اداری اظهار کرد: دیوان عدالت اداری در اوایل تشکیل دارای نواقص زیادی بود که با یک قانون نسبتا جامع مشکلاتش برطرف شد. در مرحله بعد نیز با قانون جامعی که یک بخش از آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید، در سال 92 ابلاغ و اجرا شد.

 

وی افزود: در آخرین نامه‌ای که به رئیس دستگاه قضا داشتم گزارشی از اجرای قانون ارسال کرده و اعلام کردم قانون دیوان عدالت اداری نیازمند برخی اصلاحات است.

 

وی از دیگر اقدامات خود در طول ریاست دیوان عدالت اداری را تاسیس و راه‌اندازی دفاتر استانی خواند و گفت: متاسفانه پیش از راه اندازی دفاتر استانی مردم مجبور بودند از سراسر کشور به ساختمان مرکزی دیوان عدالت اداری مراجعه کنند و به همین خاطر زحمت‌های زیادی را متحمل می‌شدند.

 

منتظری از دیگر اقدامات خود را سالم سازی محیط کار دانست و افزود: پیش از این در راهروهای دیوان عدالت اداری دلالی صورت می گرفت، اما اکنون کسی جرات دلالی ندارد.

 

دادستان کل کشور هم‌چنین به تعامل مناسب با دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و گفت:‌ البته این به معنای معامله با دستگاه‌های اجرایی نیست بلکه سعی کرده‌ایم بیشتر مشکلات مردم را از طریق تعامل با دستگاه های اجرایی حل کنیم.

 

وی همچنین به استنکاف دستگاه‌های دولتی و مقامات اجرایی از برخی آراهای دیوان عدالت اداری اشاره کرد و افزود: گاهی اوقات کار به جایی می رسید که مجبور می شدیم از ابزار قانونی یعنی انفصال مسئولان از خدمات دولتی به دلیل استنکاف از رای دیوان عدالت اداری استفاده کنیم، البته استفاده از انفصال از خدمت به 5 مورد نرسید؛ چرا که تا می‌خواستیم از ابزار انفصال استفاده کنیم مدیران تسلیم شده و سازوکار اجرای قانون را دنبال می‌کردند.

 

منتظری تاکید کرد: مدیران اجرایی کشور باید بدانند آرای دیوان عدالت اداری در حکم قانون و لازم الاجراست و طبیعتا عدم اجرای آرا باعث انفصال آن‌ها از خدمت می شود. برخی مدیران برای استنکاف از اجرای قانون بهانه هایی همچون عدم قابلیت اجرایی قانون را می آوردند که در قانون جدید دیوان برای این مشکل راهکاری پیش‌بینی کرده ایم؛ بنابراین مقامات اجرایی کشور هیچ بهانه‌ای برای اجرای آرای دیوان عدالت اداری ندارند.

 

وی ادامه داد: در سال جاری برای دیوان عدالت اداری برنامه‌هایی را پیش‌بینی و برنامه ریزی کرده بودیم که انجام آن‌ها محقق نشد؛ لذا از آقای بهرامی ریاست جدید دیوان عدالت اداری می خواهم در بحث پیشگیری برنامه ریزی کند؛ چرا که این همه شکایت به دیوان عدالت اداری زیبنده نظام نیست.

 منبع:ایسنا