آغاز موج چهارم انتقاد از مسکن مهر

    •••••  چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۵ کد مطلب : 65433/a   در حالی حدود سه سال از روی کار آمدن دولت یازدهم می‌گذرد که طی سی و چند ماه اخیر طرح مسکن مهر ۴ موج انتقاد شدید و بی‌سابقه مسئولان دولتی را تجربه کرده است، انتقاداتی که با سخنان بهار ۹۲ تفاوت‌های بنیادی دارد.


به گزارش تحلیل ایران، با اظهارات رئیس‌جمهوری در مراسم سالروز تأسیس بنیاد مسکن انقلاب عملاً موج چهارم انتقاد از طرح مسکن مهر کلید خورد.


روحانی شنبه هفته جاری در این مراسم با بیان اینکه تأمین مسکن در شهرها با خرید مسکن مهر وسط بیابان خیلی متفاوت است، گفت: تمام امکانات زیربنایی و روبنایی در شهر وجود دارد اما مسکن مهر فقط یک خوابگاه تعریف‌شده است. بهترین کار به‌جای اجرای مسکن مهر این بود که بافت‌های فرسوده شهرها بازسازی می‌شدند.


وی تصریح کرد: مسکن جزو نیازهای اولیه مردم است و حضرت امام(ره) بر آن تأکید داشتند و امروز نیز مقام معظم رهبری به این مسئله تأکید دارد منتها در سال‌های اخیر کلّیت مسکن با فراز و فرودی مواجه شد و 30 تا 35 درصد سرمایه گذاری که باید همیشه در بخش مسکن صرف شود، در اواخر دهه 80 به دو برابر رسید و بیش از 70 درصد سرمایه‌گذاری در مسکن صورت گرفت که بخش بزرگی به خانه‌های مجلل و مراکز تجاری اختصاص یافت.


وی با اعلام اینکه در دولت یازدهم تلاش شد تورم مهار شود، افزود: دولت گذشته برای جبران شکافْ مسیر خطرناک استفاده از پول بانک مرکزی را برای ساخت مسکن انتخاب کرد  که ریسک بسیار بزرگی به حساب می‌آید. به‌تعبیر من پول بانک مرکزی صرفاً باید در شرایط اضطرار و آن هم در حد محدود که از خطر نجات پیدا کنیم، مورد استفاده قرار گیرد.


وی با ابراز اینکه پول بانک مرکزی عامل بزرگ تورم شد این کار را برداشت از جیب مردم دانست و گفت: برای کنترل تورم از آغاز دولت یازدهم مهم‌ترین راه را مسئله پایه پولی و عدم بهره‌برداری از پول بانک مرکزی در روزهای سخت قرار دادیم اگرچه بانک مسکن معضلی شد پیش پای دولت یازدهم ولی چون دولت قبل تعهداتی را به مردم ایجاد کرده بود، دولت یازدهم باید آن را به دوش می‌کشید.


وی تصریح کرد: مگر مسکن مهر قرار بود به‌صورت ساختمان دارای دیوار و سقف باشد؟ نیازمندی‌های طرح مسکن چطور تأمین می‌شود؟ پلیس، بهداشت، آموزش، آب، برق و گاز هیچ‌یک از اینها در نظر گرفته شده بود؟ پس برای حل مسکن باید راه صحیح را انتخاب کنیم.


رئیس‌جمهوری با اظهار اینکه بهترین کار به‌جای اجرای مسکن مهر این بود که بافت‌های فرسوده شهرها بازسازی می‌شدند، افزود: امروز باید از طریق بخش خصوصی داخلی و خارجی اقدام به بازسازی بافت فرسوده کرد، قطعاً با اجرای چنین مدلی خانه‌هایی بهداشتی‌تر با صرفه‌جویی انرژی و محله‌هایی آبادتر در مناطقی که بافت فرسوده بودند خواهیم داشت.


در مراسم مذکور وزیر راه و شهرسازی نیز حضور داشت. البته از این منظر طرح مسکن مهر خوش‌شانس بود، چراکه به‌دلیل جلسه وزیر راه و شهرسازی با هیئت انگلیسی، آخوندی  دیر به مراسم تأسیس بنیاد مسکن رسید، همین مسئله نیز باعث شد تا وزیر راه و شهرسازی درباره نوسازی بافت‌های فرسوده، مسکن اجتماعی، حمل‌ونقل جاده‌ای و ... صحبت کند و برای اولین‌بار طی چند سال اخیر پروژه‌های مسکن مهر از تفقد وزیر در امان بمانند.


موج دوم انتقاد به مسکن مهر تا آذرماه سال 93 از سوی رئیس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.


روحانی در جمع مدیران بانک‌ها و کارکنان بانک مرکزی با انتقاد از انتشار پول برای احداث مسکن مهر در سال‌های گذشته، گفت: واقعاً چاپ پول بدون پشتوانه از نظر شرعی و قانونی مسئله‌دار است. با کدام مجوز این اتفاق رخ داد که بلافاصله در جیب مردم تأثیر گذاشت و اموال و قدرت و ارزش پول را پایین آورد؟ یک تصمیم‌گیری برای مسکن مهر بلایی بر سر کشور آورد و بانک مرکزی را زیر سؤال برد.


وی با ابراز تأسف از اینکه 44 درصد کل پولی که در تاریخ کشور ایجاد شد در این تصمیم‌گیری، چاپ و در اختیار بانک مسکن قرار گرفت، اظهار کرد: آیا کسی آمد تا حساب کند برای مردم که این افزایش پایه پول برای مسکن مهر از پول متعلق به همه آنها بوده است؟ دولت یازدهم با وجود آگاهی، ناچار بود راه به وجود آمده در مسکن مهر را طی کند، زیرا دولت نمی‌خواهد مردم را نسبت به نهاد دولت بی‌اعتماد کند.


وزیر راه و شهرسازی نیز همزمان با حضور در دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه مسکن مهر کل اقتصاد ایران را از ریل خارج کرد، گفته بود: باید از این تجربه درس عبرت بگیریم تا دیگر رئیس جمهوری به خودش جرئت ندهد این‌گونه با سرنوشت یک ملت بازی کند.


آخوندی با بیان اینکه مسکن مهر تمرکز وحشتناک را در شهری بزرگ ایجاد کرد، افزود:‌ دانشگاه ما باید این‌گونه مسائل را تبیین کنند که یک بار دیگر در چرخه سیاست فرد دیگری نتواند در حوزه‌های پوپولیستی با سردادن شعارهای مردم‌فریبانه بار دیگر کشور را به‌سمت بیراهه ببرد.


وی همچنین در همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران با بیان اینکه نظام پس‌انداز در حوزه مسکن از بین رفته است، گفت: شعارهای بی‌موردی که برای مداخله در حوزه مسکن مهر داده شده این‌همه گرفتاری در اقتصاد کلان ایجاد کرده است. تا جایی که توان داشته باشیم مشکلات متقاضیان مسکن مهر را حل می‌کنیم، افزایش 12میلیون تومانی قیمت مسکن مهر مربوط به دستورالعمل‌های قبلی و دولت گذشته بوده است.


موج سوم انتقاد همزمان دولتی‌ها از طرح مسکن مهر در هفته پایانی فروردین ماه سال گذشته روی داد، روزی که  آخوندی در نشست شورای هماهنگی رؤسای مراکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با بیان اینکه عوام‌فریبی (پوپولیسم) شهرهای ایران را دچار بحران کرده است، عامل همه فسادها را در پنهان کردن اطلاعات یا وارونه جلوه دادن آن دانسته و گفته بود: «دولت میراث‌دار دو موضوع "یارانه‌ها" و "مسکن مهر" است. گرفتاری مسکن مهر در تأمین امکانات کامل شهری و رفاهی این مجموعه‌‌ها نیز تا چند دولت باقی خواهند ماند و دولت‌های مختلف باید به‌دنبال به نتیجه رساندن این موضوع باشند».


وی ادامه داد: «بیشترین ویژگی "پوپولیسم" تهی کردن موضوعات از درون بدون اینکه سودمندی و تداوم آن سیاست روشن باشد، است. سیاه و سفید کردن موضوعات و تقدس‌بخشی به برخی امور ویژگی‌های دیگر پوپولیسم است، به‌عنوان نمونه وقتی مسکن مهر اجرا شد سودمندی آن را کسی اندازه گیری نکرده و عواقب انتشار "پول داغ" به‌میزان 50هزار میلیارد تومان در نظر گرفته نشده بود و زمانی که افزایش یارانه‌ها تا 200هزار تومان مطرح می‌شد؛ آینده ایران مهم نبود».


منبع: تسنیم