به لطف آمریکا و بریتانیا، القاعده در یمن صاحب دولت شده است

    •••••  شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۸:۴۰ کد مطلب : 66223/a   روزنامه‌نگار ارشد انگلیسی که دهه‌ها است اخبار حوزه خاورمیانه را رصد می‌کند، با انتقاد از مواضع غرب و تجاوز نظامی عربستان به یمن، تاکید کرد که به لطف آمریکا و انگلیس القاعده در یمن صاحب دولت شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، در ادامه انتقادات از مواضع غرب در قبال یمن، در مطلب یک روزنامه انگلیسی به قلم خبرنگار ارشد حوزه خاورمیانه آمده است:‌ «به لطف مداخله بریتانیا و آمریکا، القاعده اکنون در یمن یک دولت کوچک دارد».


«پاتریک کاکبورن» در ایندیپندنت نوشت: «آنچه از زمان 11 سپتامبر(2001) بارها حادث شده، آن است که آمریکا و کشورهایی چون بریتانیا در مقابله با تروریسم ناکام ماندند برای اینکه آنها به حفظ اتحاد و ائتلافشان با عربستان سعودی و پادشاهی‌های خلیج(فارس) اولویت دادند».


این روزنامه‌نگار ایرلندی با اشاره به بحران یمن ادامه داد: «آنها باز هم این کار را کردند. آمریکا، بریتانیا و متحدان منطقه‌ای آن به رهبری عربستان سعودی با هم در یک کشور دیگر مداخله کردند که نتایج آن، مصیبت‌بار بوده است».


کاکبورن با اشاره به تجاوز ریاض به یمن نوشت: «مداخله سعودی که در عمل مورد حمایت آمریکا و بریتانیا قرار گرفت، وضعیت بد یمن را بدتر کرد. قرار بود کمپین یک ساله نظامی عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور سابق را به قدرت برگرداند کسی که حکومت ناکارآمد و غیرانتخابی آن به عربستان سعودی فرار کرد».


نویسنده غربی افزود: «برندگان واقعی این جنگ، القاعده در شبه جزیره عرب است که از فروپاشی دولت مرکزی برای ایجاد دوات کوچک از آن خودش استفاده کرده است. القاعده در شبه جزیره عرب، اکنون یک دولت سازمان یافته با درآمدهای مالیاتی مختص به خودش دارد».


در ادامه این مطلب آمده است: «مداخله سعودی، بحران را به فاجعه تبدیل کرد. فاجعه فقط وضعیت انسانی نیست بلکه سیاسی نیز هست و تنها بر یمن تاثیر نمی‌گذارد. مانند آنچه در عراق، لیبی، سوریه و افغانستان انجام شد، مداخلات خارجی سبب تشدید اختلافات داخلی و بین‌المللی شدن آن شده است».


در این گزارش با اشاره به تجاوز نظامی غرب به لیبی و ساقط کردن دولت قذافی تصریح شد: «در عالم واقعیت، تضعیف دولت مرکزی به سرعت سبب ایجاد خلائی شد که گروه‌های تندروی جهادی آن را پر کردند».


کاکبورن نوشت: «تا حد گسترده‌ای دولتها و رسانه‌های غربی عواقب وخیم مداخله عربستان سعودی و رشد القاعده را نادیده گرفته‌اند و برعکس بیانیه‌ها و اظهاراتشان درباره مقابله با تروریسم، آمریکا و بریتانیا در را به روی دولت کوچک القاعده گشوده است».


منبع: فارس