فروش آب سنگین ایران و حواشی پیرامونی آن

    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۳ کد مطلب : 68840/a   

عراقچی که به رسمیت شناخته شدن ایران در بازار آب سنگین را اتفاقی بسیار مهم می‌داند، در مصاحبه یکشنبه شب از مذاکرات میان تهران و مسکو برای فروش 40 تن آب سنگین، پرده برداشت؛ موضوعی که وزارت خارجه روسیه نیز با صدور اطلاعیه‌ای بر آن صحه گذاشت.

 

به گزارش تحلیل ایران  ، اواخر اسفندماه سال گذشته بود که عباس عراقچی مسئول ستاد پیگیری و اجرای برجام، طی مصاحبه‌ای گفت که ایران ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا فروخته‌ است؛ عراقچی اگر چه در آن زمان توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه نکرد اما هفته پیش که ظریف برای شرکت در اجلاسیه تغییرات اقلیمی  و رایزنی برجامی با جان کری، راهی نیویورک شده بود، خبر خریداری 32 تن آب سنگین توسط وزارت انرژی آمریکا از ایران به رسانه ها درز پیدا کرد.

پس از تایید خبر خرید  آب سنگین ایران توسط آمریکا، سخنگوی وزارت انرژی این کشور، ارزش قرارداد مزبور را ۸,۶ میلیون دلار اعلام کرد و گفت  که این محموله در هفته‌های آینده به آمریکا منتقل خواهد شد.

کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز طی مصاحبه‌ای با تایید فروش ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا،گفت:« با توجه به مازاد تولید آب سنگین در کشور در حال بررسی  بازارهایی هستیم که ضمن قابل اعتماد بودن  به این ماده نیاز داشته باشند و از آن استفاده بهینه کنند».

کمالوندی البته این را هم گفته که در فروش آب سنگین خود، مسائل استراتژیک، اقتصادی و تجاری را درنظر می‌گیریم.

آمریکا مشتری اول خرید آب سنگین ایران

اما عباس عراقچی مسئول ستاد پیگیری اجرای برجام، یکشنبه شب در جریان یک مصاحبه تلویزیونی با اشاره به قراداد منعقد شده میان ایران و آمریکا برای فروش 32 تن آب سنگین، گفت:« آمریکا مشتری اول خرید آب سنگین بود و روس‌ها و برخی کشورهای دیگر 1+5  هم خواهان مذاکره با ما در این زمینه هستند».

عراقچی که به رسمیت شناخته شدن ایران در بازار آب سنگین را اتفاقی بسیار مهم می‌داند، در مصاحبه یکشنبه شب از مذاکراتی که میان ایران و روسیه برای فروش 40 تن آب سنگین در جریان است نیز پرده برداشت؛ موضوعی که وزارت خارجه روسیه نیز با صدور اطلاعیه‌ای بر آن صحه گذاشت.

مراحل نهایی مذاکره با سایر کشورها برای فروش آب سنگین

چندی پیش هم که خبر فروش آب سنگین ایران به آمریکا علنی شده بود، مسئولان سازمان انرژی اتمی از مذاکره  با سایر کشورها برای فروش این کالای استراتژیک و کمیاب خبر داده  و گفته بودند که مذاکره با برخی کشورها به مراحل نهایی رسیده است. البته مسئولان این سازمان بیان جزئیات بیشتر از این مذاکرات را به پیشرفت کار و نهایی شدن تمامی مراحل آن موکول کرده بودند.

آنطور که حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه  کشورمان گفته است، ایران  تاکنون حدود 200 تن آب سنگین تولید کرده است که از این مقدار تنها 60 تن مورد نیاز راکتور اراک است؛ جابر انصاری این را هم گفته که ایران قصد دارد دست کم 70 تن از آب سنگین تولید شده خود را در بازار بین المللی به فروش برساند.

وال استریت ژورنال: آمریکا نگران ظرفیت ایران در کاهش ذخایر آب سنگین است

اما در باب خرید آب سنگین ایران توسط آمریکا، بحث‌های زیادی مطرح می شود؛ چندی پیش روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی گزارش داده بود، آمریکا به این دلیل آب سنگین ایران را می‌خرد که نگران توانایی و ظرفیت این کشور برای کاهش سریع ذخیره این ماده به عنوان یکی از شرایط توافق هسته‌ای است.

طبق برجام، ایران باید میزان ذخیره آب سنگین خود را در مرحله اول اجرای توافق به کمتر از ۱۳۰ تن و در مرحله بعد به ۹۰ تن برساند.

جان کربی:آمریکا قصد ندارد به صورت دائمی از ایران آب سنگین خریداری کند


به گزارش میزان، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری اخیر خود، صریحا اعلام کرد «آمریکا قصد ندارد به صورت دائمی از ایران آب سنگین خریداری کند». این اظهارات کربی به نوعی گزارش چندی پیش وال استریت ژورنال را تایید می‌کند؛ گزارشی که تلویحا در آن اشاره شده بود، اینکه آمریکا مشتری  آب سنگین ایران است، صرفا به سبب کاهش ذخایر این ماده استراتژیک در ایران و تحقق مفاد برجام است.

اما با توجه به اظهارات عراقچی و تصریح مسئولان سازمان انرژی اتمی مبنی بر مذاکره با سایر کشورها برای فروش آب سنگین و همچنین با توجه به اینکه روسیه برای خرید 40 تن آب سنگین ایران اعلام آمادگی کرده است، صحت ادعای مطرح شده در گزارش وال استریت ژورنال مورد تردید قرار می‌گیرد؛ در واقع آمریکایی‌ها قصد دارند چنین القاء کنند که آب سنگین تولید شده در ایران از خلوص و کیفیت مطلوبی برخوردار نیست و صرفا برای کاهش ذخایر این ماده است که وزارت انرژی آمریکا به خرید آن مبادرت ورزیده است.

خلوص و کیفیت بالای آب سنگین ایران بنا به نتایج کیفیت سنجی آزمایشگاه آمریکایی

آنطور که اصغر زارعان معاون سازمان انرژی اتمی گفته است، نتايج کيفيت‌ سنجی  بر روی آب سنگين ايران  در آزمايشگاه بين‌المللی ساوانا آمريکا نشان می دهد که خلوص آن 75/99 است.

رسانه منتقد دولت: به آمریکا بیش از حد تخفیف دادیم

اما پس از انتشار خبر فروش آب سنگین ایران به آمریکا، برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای در داخل، به نوع معامله صورت گرفته و مبلغ اخذ شده بابت آن واکنش نشان دادند؛ یکی از سایت‌های خبری منتقد دولت، قيمت هر کیلو آب سنگين در بازار بين‌المللی را از 700 تا چند هزار دلار تخمین زد و با توجه به اینکه آمریکایی‌ها در قبال 32 تن آب سنگین، 8 میلیون و 600هزار دلار به ایران پرداخت کرده‌اند، چنین نتیجه گرفت که دولت رقمی معادل 50 ميليارد تا بيش از 150 ميليارد تومان به آمريکايی‌ها تخفيف داده است!

عراقچی معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه به فضاسازی خبری رسانه‌های منتقد دولت اینگونه واکنش نشان داد که «من تاجر آب سنگین نیستم و خیلی برایم جالب است بعضی از دوستان در کشور روی قیمت‌های آب سنگین اینقدر تسلط دارند».

 منبع : میزان