تام کاتن: نمی‌گذاریم اوباما از ایران آب سنگین بخرد

    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۰:۴۶ کد مطلب : 68907/a   یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه، طرحی به کنگره ارائه داده که در صورت تصویب، خرید آب سنگین حاصل از کار بخش‌های باقی‌مانده نیروگاه اراک توسط آمریکا «ممنوع» خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، پس از آنکه اعلام شد آمریکا در پی خرید آب سنگین حاصل از فعالیت نیروگاه اراک است، مخالفین توافق هسته‌ای در برابر این تصمیم اوباما موضع گرفتند و حالا نوبت به سنا رسیده است.


بر اساس گزارش پایگاه خبری کنگره (هیل)، سناتور «تام کاتن» طرحی را به کمیسیون انرژی سنا ارائه داده که در صورت تصویب آن در مراجع قانون‌گذار، دولت آمریکا را از خرید آب سنگین ایران منع خواهد کرد.


پیش از این اعلام شده بود که دولت فعلی آمریکا که البته عمرش در همین سال 2016 به پایان می‌رسد، برای خرید 23 تن آب سنگین به قیمت 8.6 میلیون دلار آمادگی دارد.


سناتور کاتن پس از انشاء و تقدیم طرح خود به سنا گفت: «بنظر می‌رسد که رئیس‌جمهور (اوباما) برای دفاع از توافق هسته‌ای خود تا هر جا که لازم بداند، پیش می‌رود.»


این اولین باری نیست که توافق هسته‌ای، توافق اوباما خوانده می‌شود. توافق هسته‌ای با محروم شدن جمهوری‌خواهان از رأی‌گیری با فیلی‌باستر کردن دموکرات‌ها و دستور اجرایی اوباما به تصویب رسید و به همین دلیل به عنوان یک مقرره مصوب مراجع قانون‌گذار (statute) در نظر گرفته نمی‌شود و برای دولت‌های بعدی این کشور، الزام‌آور نیست.


تام کاتن در انتها گفته: «ما به قیمت به خطر افتادن امنیت خود به رژیم تروریست‌پرور ایران امتیاز داده‌ایم و نباید با خرید ممتد این مواد (آب سنگین) به برنامه غنی‌سازی آنها یارانه هم بدهیم.»


قلب نیروگاه آب سنگین اراک با بتون پر شده و دیگر توانایی تولید پلوتونیوم را ندارد؛ این نیروگاه البته هنوز آب سنگین تولید می‌کند.


دیشب روس‌ها هم اعلام کردند که 40 تن آب سنگین از ایران می‌خرند. مقایسه قیمت آب‌سنگین ایران با قیمت جهانی این فرآورده بارزش به محور برخی انتقادها از این توافق تجاری-اتمی پسابرجامی بدل شده است.


منبع: فارس