روحانی : سرمایه اجتماعی بزرگترین سرمایه دولت است

    •••••  یکشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۹:۵۱ کد مطلب : 692/a   

رییس جمهوری با بیان این که توان دولت در سرمایه اجتماعی خواهد بود، گفت: معتقدیم تاکنون مردم در همه صحنه ها حضور داشته اند و از دولت حمایت کرده اند، تمام موفقیت های دولت در سایه همکاری و حضور مردم در صحنه و حمایت های مقام معظم رهبری بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه در همایش اقتصاد مقاومتی در روابط منطقه ای که با حضور استانداران، سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای منطقه و سفرای کشورهای منطقه در ایران، این مطلب را بیان کرد.

اهم بیانات ایشان در ذیل می آید :

رییس جمهوری ادامه داد: اگر عنایت حق را نداشتیم و اگر آن سرمایه ها را نداشتیم، نمی توانستیم به توفیق مورد نظر دست یابیم.

* امروز مرکز آمار کشور اعلام کرد که تورم 12 ماهه به 15.2 درصد رسیده است. وعده ای که ما برای سال 93 به مردم داده بودیم این بود که تلاش کنیم تورم را به 25 درصد برسانیم.

*  بسیاری از صاحبنظران داخلی و خارجی حضوری یا کتبی برای ما نوشته اند که کار این دولت شبه معجزه است. این معجزه متعلق به ملت ایران است زیرا دولت که خادم است.

*در سال 91 و 92 رشد اقتصادی کشور در مجموع منهای نه درصد بوده است. چه کسی فکر می کرد منهای 9 در دو سال را بتوانیم به رشد مثبت برسانیم.

* بنابراین وعده ای که به مردم داده بودیم، بهبود معیشت بود و این که بتوانند زندگی راحت تری داشته باشند و کشور در مسیر رشد و توسعه جامع و همه جانبه قرار گیرد.

*سرمایه اجتماعی بزرگترین سرمایه ما است، به همه استانداران یک بار دیگر اعلام می کنم که تمام مسوولان اجرایی که زیر نظر شما هستند، البته از نظر ما این جناح و آن جناح، این حزب یا آن حزب فرق نمی کند، هر جناحی بیشتر به ملت خدمت کنند، آن جناح از نظر ما برتر است. عنوان، مارک، این و آن و الف و ب برای ما مطرح نیست. هیچ خادمی را حق نداریم از خدمت محروم کنیم.

* اما مسوولین اجرایی باید مسوولینی باشند که به رای مردم در 24 خرداد 92 معتقدند، اگر کسی اعتقاد به رای مردم ندارد، می تواند در کشور کار و فعالیت کند اما نمی تواند مدیر سطح بالای کشور باشد یعنی مردم قبول نمی کنند، مردم گفته اند، نظر ما این است.

* به سوابق افراد، وابستگی سیاسی و جناحی افراد کار ندارم اما مسوولین باید به رای مردم اعتقاد داشته باشند و اگر کسی 24 خرداد و رای مردم را قبول ندارد در یک سِمت دیگری خدمت کند. حالا سمت که بسیار است. حالا یک جای دیگری، مکان دیگری، پست دیگری خدمت کند اما بخواهد مسوول رده بالای کشور باشد این قابل قبول نیست. مردم این را نمی پذیرند چون همه ما بار بسیار سنگینی را بر دوش گرفته ایم.

* وقتی فردی مسوولیتی به عهده می گیرد در برابر خداوند و در برابر ملت، بار امانت سنگینی را بر دوش می گیرد و باید ما این بار امانت را به مقصد برسانیم.

* اگر خدای ناکرده در تحقق خواست و مطالبه مردم و وعده دولت یازدهم سستی بوجود بیاید، اولین ضربه مهم به اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی است چرا که بزرگترین سرمایه ما سرمایه اجتماعی است.

* اگر مردم در کنار دولت دست به دست هم بدهند ما از همه مشکلات می توانیم عبور کنیم البته مشکلات فراوانی پیش رو داریم.

رشد مثبت 2 یا 3 درصد چیزی نیست که قابل قبول باشد، ما فعلا دنبال آن هستیم چاله و چوله هایی که قبلا به وجود آمده، هموار کنیم و باید برسیم به نقطه ای که زمین هموار بیاید و این ماشین سرعت بگیرد. ما باید بعد، جبران کنیم.

* آن روزی که زمین هموار می شود دیگر کسی از ما نمی پذیرد که چرا سرعت ما کم است. حالا الان ما یک استدلال روشنی داریم می گویم رشد منفی 9 بوده و ما مثلا به مثبت 2 یا 3 رسانده ایم.

* اما بعد که به زمین هموار رساندیم و من می گویم زمین هموار کجاست، آن وقتی که رونق اقتصادی شروع شد که امروز قدم های اولیه آغار شده و باید سرعت بگیرد.

* آن زمانی که روابط خارجی ما به نقطه ای رسید که ما به مردم وعده دادیم و گفتیم تعامل سازنده با جهان؛ که از طرف ما این کار 100 در صد شروع شده است منتها باید شرایطی را فراهم کنیم که جهان هم همین حرکت را به سمت ما داشته باشد و این کار شدنی است.

* ترکیب جدید مذاکره کنندگان هسته ای نشان از اراده قاطع ملت ایران برای تعامل سازنده با جهان است

* من همین جا از زحمات شبانه روزی سربازان خط مقدم دیپلماسی سپاسگزاری و تشکر می کنم ، ملت ما در برابر این مجاهدان خط مقدم، هم حمایت و هم به بیانی تشکر می کنند.

* همیشه یک اقلیت اندکی داریم، نباید نگران باشیم؛ به هر حال در این کشور دموکراسی است. در این کشور آزادی است. نظرات بیان می شود. نظرات همه هم یکسان نیست؛ بنا هم نیست در کشور ما همه چیزی را با 100 درصد افکار اداره کنیم. ما باید با اکثریت قاطع قابل قبول، کشور را اداره کنیم.

* ما در زمینه هسته ای از ابتدا تا الان هرچه نظرسنجی داشتیم حمایت مردم بالای 80 درصد است و این مهم است که دولت در مسیری حرکت می کند که اکثریت قاطع مردم از این مسیر و راه حمایت می کنند.

* معتقدیم تاکنون مردم در همه صحنه ها حضور داشته اند و از دولت حمایت کرده اند، تمام موفقیت های دولت در سایه همکاری و حضور مردم در صحنه و حمایت های مقام معظم رهبری بوده است.

* یکی از وعده های دیگری که این دولت از روز اول به مردم داده است این است که این دولت، دولت آشتی است و می خواهد گروه ها، جناح ها و افکار را به هم نزدیک کند بنابراین حرکت ما باید به سمت اجرای برنامه ای باشد که به مردم وعده دادیم و مردم با رای خودشان مصوب کردند.


منبع : ایرنا