حضور هیات ۲۳۶ نفره بازرگانان كره‌ای در تهران

    •••••  پنجشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۴:۵۴ کد مطلب : 69392/a   

كره جنوبی اعلام كرد كه بزرگترین هیات تجاری این كشور شامل 236 نفر از بازرگانان و صاحبان صنایع بزرگ، «پارك گئون هی» رئیس جمهوری این كشور را در سفر به ایران همراهی می كنند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، نهاد ریاست جمهوری كره امروز پنجشنبه با صدور بیانیه ای تعداد اعضای تجاری همراه رئیس جمهوری این كشور به تهران را اعلام كرد و یادآور شد كه این سفر با هدف گسترش روابط با ایران به عنوان مهمترین كشور منطقه خاورمیانه صورت می گیرد.


نهاد ریاست جمهوری كره افزوده است كه پس از لغو تحریم ها و اجرای برجام ایران فرصت های نوظهوری یافته است كه می تواند شریك بزرگ و مهم تجاری برای این كشور به حساب بیاید.
گزارش حاكیست كه هیات 236 نفری این كشور شامل مسئولان، صاحبان و دست اندركاران شركت های بزرگ و موسسات مطرح تجاری و بازرگانی و صنعتی است.


افزون بر این نمایندگانی از 38 شركت بسیار كلان و موسسه بزرگ از جمله شركت های هیوندایی، سامسونگ و نمایندگان و رئیسان 146 شركت و موسسه متوسط و كوچك این كشور نیز جزو هیات همراه رئیس جمهوری كره به ایران هستند.


انتظار می رود كه دو كشور در جریان این سفر قراردادهایی به ارزش 13 تا 17 میلیارد دلار امضا كنند كه مهمترین آنها مربوط به ساخت بیمارستان، ساخت سد، احداث خطوط آهن، نیروگاه پتروشیمی، نفت خام، نفت سنگین و چند طرح زیربنایی و صنعتی است.


ارزش تبادلات ایران و كره جنوبی در سال 2015 میلادی به شش میلیارد و 100 میلیون دلار رسید. دو كشور قبل از تحریم ها در سال 2011 میلادی ارزش تجاری به میزان 17 میلیارد و 400 میلیون دلار داشته اند.


كره اعلام كرده است كه ایران با 80 میلیون نفر جمعیت یكی از قطب های مهم تجاری برای این كشور محسوب می شود و هدف از سفر «پارك» به تهران تعمیق مناسبات و گسترش همكاری های دوجانبه تجاری و بازرگانی است.


كره جنوبی قصد دارد در سال جاری میلادی میزان واردات نفت از ایران را از 115 هزار بشكه به 285هزار بشكه؛ تقریبا دو برابر سال گذشته افزایش دهد.


این اولین سفر یك رئیس جمهور كره به ایران از زمان برقراری روابط دیپلماتیك میان آنها در سال 1962 میلادی محسوب می شود و قرار است خانم «پارك» در تهران با حسن روحانی همتای ایرانی خود دیدار و گفت و گو كند.


این سفر سه روزه از روز یكشنبه 12 اردیبهشت ماه جاری آغاز می شود.


 منبع : ایرنا