سناتورهاباردیگرمانع تصویب لایحه منع خریدآب سنگین ایران شدند

    •••••  پنجشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۳:۵۱ کد مطلب : 69491/a   

سناتورهای حزب دموکرات روز پنجشنبه یک بار دیگر از تصویب لایحه بودجه انرژی و آب که حاوی متممی برای ممنوع کردن خرید آب سنگین ایران است، جلوگیری کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، سناتورهای حزب دموکرات روز پنجشنبه یک بار دیگر از تصویب لایحه بودجه انرژی و آب که حاوی متممی برای ممنوع کردن خرید آب سنگین ایران است، جلوگیری کردند.

 

نمایندگان سنا روز چهارشنبه هم از تصویب این لایحه جلوگیری کرده بودند.

 

هری رید، رهبر اقلیت‌های حزب دموکرات در سنا روز پنجشنبه از نمایندگان حزب رقیب، به دلیل بدعهدی در عمل به تعهدات قبلی برای اضافه نکردن متمم‌های زیان‌بار به لایحه‌های بودجه سال ۲۰۱۷ انتقاد کرد.

 

بعد از آنکه واشنگتن هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد ۳۲ آب سنگین از ایران بخرد، سناتور «تام کاتن» متمم یاد شده را برای ایجاد اخلال در این تصمیم دولت پیشنهاد کرد.

 

طرح این سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی یک روز بعد از آن ارائه شد که دولت اوباما اعلام کرد قصد دارد در راستای تضمین اجرای توافق هسته‌ای با ایران، 32 تن آب سنگین از ایران خریداری کند.

 

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و 1+5، ایران متعهد شده است که ذخایر آب سنگین خود را طی سال‌های اولیه در سطح کمتر از 130 تن نگهداری کند و در سال‌های بعد نیز اجازه ندهد این ذخایر به بیش از 90 تن برسد.

 

منبع:فارس