جدیدترین بهانه آمریکایی ها برای پروژه ایران هراسی

    •••••  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۶ کد مطلب : 70135/a   

نماینده جمهوری‌خواهان ویرجینیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به کنگره ارائه داده که در صورت تصویب، حضور نظامیان ایران در خلیج‌فارس به عنوان اقدامی تنش‌آفرین، محکوم خواهد شد.

 
«رندی فوربس» نماینده جمهوری‌خواهان ویرجینیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به کنگره ارائه داده که در صورت تصویب، حضور نظامیان ایران در خلیج‌فارس به عنوان اقدامی تنش‌آفرین، محکوم خواهد شد.
 
در متن این قطعنامه برای اشاره به خلیج‌فارس از عبارت مجعول رایج در برخی کشورهای عربی حاشیه جنوبی این آبراهه استفاده شده و از ایران به دلیل «عدم پایبندی به قوانین بین‌المللی دریانوردی و بی‌توجهی به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد» انتقاد شده است.
 
دلیل این انتقاد به حضور نظامیان ایران در آب‌های خلیج‌فارس گره زده شده و دقیقاً اینگونه بیان شده است: «عملیات نظامی ایران به گونه‌ای انجام می‌شود که تنش‌ها را افزایش می‌دهد، موجبات لطمه زدن به ثبات شده، خطر اوج گرفتن ناخواسته تنش‌ها را افزایش داده و باعث بالا رفتن ریسک برای نیروهای مسلح ایالات‌متحده در فراسوی مرزها شده است.»
 
به گزارش تحلیل ایران : در همین رابطه سردار یدالله جوانی مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری میزان، با بیان اینکه این اقدام کنگره آمریکا باید در راستای همان سیاست نخ نما شده "ایران هراسی" تعریف شود، عنوان کرد: این قبیل رفتارهای آمریکایی ها نشانگر همان سیاست همیشگی آنها یعنی " اعمال فشار بر ایران از هر راه ممکن" است.
 
وی با بیان اینکه از سلطه گر نباید انتظاری جز سلطه داشته باشیم اظهار داشت: انقلاب اسلامی مردم ایران به سالها سلطه و نفوذ آمریکایی ها در منطقه پایان داد و این رفتارهای خصمانه مقامات آمریکایی باید در واکنش به همین موضوع تفسیر شود.
 
معاون سابق سیاسی سپاه با اشاره به اینکه آمریکایی ها می خواهند به هر نحو ممکن جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار قرار دهند و برای این تحت فشار قرار دادن نیاز به بهانه دارد، گفت: دست‌مایه این بهانه ها یک بار فعالیتهای هسته ای، یک بار حقوق بشر، یک بار تروریسم و یک بار اقدامات تنش آفرین نظامی جمهوری اسلامی قرار داده می شود.
 
سردار جوانی افزود: ملت ایران به این نکته توجه دارد که آمریکا قابل اعتماد نیست و این قابل اعتماد نبودن اختصاص به یک دولت خاص ندارد و به نظر می رسد که جدیدترین بهانه آمریکایی ها برای تکمیل پروژه ایران هراسی شان، دست گذاشتن بر فعالیت های نظامی ایران در خلیج فارس است.
 
مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه در پایان با بیان اینکه تمام فعالیتهای نظامی ایران ماهیت دفاعی و بازدارندگی دارند و هیچ خطری برای کشورهای همسایه محسوب نمی شوند خاطرنشان کرد: رفتارهای آمریکایی ها در دوره پسابرجام این پیام را به جهان می رساند که ایران جای مطمئن و خوبی برای سرمایه گذاری نیست؛ آنها با این قبیل اقداماتشان می خواهند به شکلی غیرمستقیم همچنان روند تحریم ها علیه ایران را حفظ کنند.