مروری بر آنچه در کنفرانس امنیتی مونیخ گذشت

تحلیل ایران
    •••••  دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۹:۲۶ کد مطلب : 703/a   

مونیخ؛ میدانی برای تسویه حساب سیاسی شیاطین

گروه بین الملل تحلیل ایران ـ یکی از مهم ترین حواشی برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، دیدار جو بایدن معاون رئیس جمهور و جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا با "اسحاق هرتزوگ" رهبر حزب کار رژیم صهیونیستی و رقیب سیاسی اصلی بنیامین نتانیاهو است. ائتلاف " لیونی هرتزوگ" در سرزمینهای اشغالی هم اکنون با فاصله ای اندک از ائتلاف نتانیاهو ( با محوریت حزب لیکود) پیش است.

اگر این نتایج حفظ شود، امکان شکست نتانیاهو و حضور هرتزوگ و لیونی در کابینه رِژیم صهیونیستی بسیار بالا خواهد بود. در چنین فضایی، دیدار جو بایدن و جان کری با اسحاق هرتزوگ به معنای اعلام حمایت حزب دموکرات آمریکا از جریان سیاسی رقیب نتانیاهو در انتخابات پیش رو ( در سرزمینهای اشغالی) است. اگرچه امکان دیدار مقامات آمریکایی و هرتزوگ در جریان برگزاری کنفرانس مونیخ وجود داشت، اما کمتر کسی تصور می کرد که این دیدار با حضور مشترک کری و بایدن صورت گیرد!

کاخ سفید با این اقدام، سیگنال معناداری به نتانیاهو و حزب لیکود مخابره کرده است. واقعیت امر این است که دموکراتهای آمریکا به شدت از بنیامین نتانیاهو ،آویگدور لیبرمن و احزاب و گروههای طرفدار وی خشمگین هستند.

این خشم، بیشتر متوجه اقدام اخیر نتانیاهو در خصوص سخنرانی در کنگره ایالات متحده آمریکا علیه توافق هسته ای احتمالی اعضای 1+5 و ایران است. مقامات کاخ سفید این اقدام نتانیاهو را دخالتی صریح و آشکار در امور دولتی واشنگتن قلمداد می کنند.

 از سوی دیگر با توجه به نقش آفرینی خاص " جان بینر" اصلی ترین رقیب سیاسی و جمهوریخواه اوباما در کنگره که ریاست مجلس نمایندگان را نیز بر عهده دارد، حساسیت مقامات حزب دموکرات نسبت به نتانیاهو و حزب لیکود دوچندان شده است. 

خشم اوباما در برهه فعلی بیش از آنکه متوجه سناتورهای تندروی حزب جمهوریخواه باشد، متوجه حزب لیکود و شخص نتانیاهو است. دموکراتهای کاخ سفید احساس می کنند که قربانی نوعی معامله پشت پرده میان جمهوریخواهان آمریکا و حزب لیکود در سرزمینهای اشغالی شده اند. از این رو این احتمال وجود داشت که دموکراتهای آمریکا اقدام نتانیاهو را با حمایت از رقبای سیاسی وی در سرزمینهای اشغالی پاسخ دهند!

در این میان، دو لابی صهیونیستی " آیپک" و " جی استریت" نیز قدرت کنترل بازی طرفین را از دست داده اند. اگرچه لابی آیپک طرفدار نتانیاهو و جی استریت طرفدار لیونی و هرتزوگ است، اما هر دوی این لابی های آمریکایی-صهیونیستی ، حزبی شدن روابط تل آویو-واشنگتن را تا قبل از این خط قرمزی برای خود می پنداشتند. این خط قرمز هم اکنون از بین رفته است. در حال حاضر ، این احزاب آمریکایی و صهیونیستی هستند که معادلات و رفتارهای فیمابینی را رقم می زنند نه دولتهای واشنگتن و تل آویو!

در جریان رقابتهای انتخاباتی سال 2012 میلادی، زمانی که میترامنی نامزد حزب جمهوریخواه در مقابل اوباما گردید، حزب لیکود حمایت غیر اعلامی، ملی محسوسی از وی به عمل آورد. در آن زمان نتانیاهو علی رغم تعلق خاطری که به حزب جمهوریخواه آمریکا داشت، ترجیح داد حمایت خود را از میترامنی به صورت علنی بیان نکند.

در آن زمان، روزنامه نیویورک تایمز که به مانند دیگر رسانه های وابسته به لابیهای صهیونیستی - آمریکایی، به شدت نگران انشقاق و شکاف در مناسبات تل آویو و واشنگتن بود، سعی کرد دوستی نتانیاهو و رامین را در قالب یک دوستی قدیمی و دیرینه مورد توجه قرار داده و به این وسیله حمایت نتانیاهو از نامزد جمهوریخواهان را توجیه کند. نیویورک تایمز در آن زمان نوشت :

"پیشینه دوستی بسیار نزدیک و احترام چشمگیر میان نتانیاهو و رامنی به زمانی باز می گردد که هر دوی آن ها، دانشجوی دانشگاه های ایالت ماساچوست بودند و تا کنون کمتر کسی در خارج از اسرائیل از این دوستی ریشه دار دو سیاستمدار آگاه بوده است.

این دو مرد ظاهراً با هم سنخیتی ندارند؛ یکی از خاندانی ثروتمند از مورمون هایی با ریشه ای از میشیگان و دیگری یک یهودی از اسرائیل و از خانواده ای متوسط اما در سال 1976، 36 سال پیش، زندگی آن ها با یکدیگر تلاقی کرد. همچنین دوستی نتانیاهو و میت رامنی دوباره زمانی مستحکم شد که آقای رامنی در سال 2003 به فرمانداری ایالت ماساچوست رسید. آن دو از آن زمان تا کنون بارها در اورشلیم ( بیت المقدس) ، بوستون و نیویورک با یکدیگر دیدار کرده و به هم مشورت داده اند."

 با این حال، نتانیاهو در برهه حساس فعلی و در حالی که فاصله زمانی چندانی تا برگزاری انتخابات کنست در سرزمینهای اشغایل باقی نمانده است، تعلق خاطر خود به جمهوریخواهان را نمایان ساخته است. در مقابل، حزب جمهوریخواه آمریکا نیز از حزب لیکود اعلام حمایتی متقابل نموده است.

اقدامی که منجر به واکنش بایدن و جان کری در کنفرانسی امنیتی مونیخ شد. دیدار مشترک کری و بایدن با رهبر یک حزب صهیونیستی نشان می دهد که مقامات کاخ سفید از اکنون هرتزوگ و به عبارت بهتر، ائتلاف " هرتزوگ-لیونی" را پیروز انتخابات در سرزمینهای اشغالی قلمداد می کنند. از این رواز دید برخی تحلیلگران ، دیدار بایدن و کری، دیدار مقامات رسمی آمریکایی با نخست وزیر احتمالی بعدی رژیم صهیونیستی بوده و باید از این منظر به تحلیل و بررسی آن پرداخت.

نکته دیگری که در این خصوص قابل توجه است،  تشدید تقابل میان تل آویو و واشنگتن در صورت پیروزی مجدد حزب لیکود و احزاب ائتلافی آن در انتخابات پیش رو در سرزمینهای اشغالی خواهد بود. با توجه به اینکه اوباما از اکنون تا حدود دو سال دیگر در قدرت خواهد بود، پیروزی نتانیاهو در انتخابات سراسری و البته نامشروع  سرزمینهای اشغالی سبب خواهد شد تا اصطحکاک تاکتیکی واشنگتن و تل آویو به نقطه اوج خود برسد. اوباما و نتانیاهو یکدیگر را نسبت به بر هم زدن بازی واشنگتن و تل آویو در منطقه و نظام بین الملل متهم می کنند.

اختلافات این دو بر سر امضای توافقنامه ژنو و امضای هر توافقنامه هسته ای دیگر با جمهوری اسلامی ایران نیز ریشه در همین رویکرد دارد. در چنین وضعیتی، گزینه ایده آل برای دموکراتهای آمریکا، پیروزی ائتلاف هرتزوگ-لیونی در سرزمینهای اشغالی و سقوط کامل دولت نتانیاهو خواهد بود.هرتزوگ در دیدار با کری و بایدن و در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ صراحتا سخنرانی نتانیاهو در کنگره ایالات متحده آمریکا را مورد انتقاد شدید قرار داده است:

"هنر دیپماسی سخنرانی نیست بلکه هماهنگی و اتحاد با هم‌پیمانانی است که در با آنها منافع مشترک داریم.البته  اسرائیل هرگز یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای را تحمل نخواهد کرد. وظیفه ماست که حتی اگر شده به تنهایی از مردم یهودی محافظت کنیم.با این حال  بهتر است از طریق یک توافق بین‌المللی از هسته‌ای شدن ایران جلوگیری شود."

 "مایکل کوهن" در روزنامه آمریکایی بوستون گلوب، در خصوص اقدامات نتانیاهو علیه دولت اوباما می نویسد:

"این بار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل از حد خود فراتر رفته است. دعوت "جان بونر" رهبر جمهوری خواهان آمریکا از نتانیاهو برای حضور در کنگره در مورد لابی کاری برای تحریم های بیشتر علیه ایران که بدون هماهنگی اوباما رییس جمهور آمریکا صورت گرفت، به خودی خود اقدام بدی بوده است چرا که این اقدام به صورت مستقیم تلاش در جهت تضعیف فعالیت های دیپلماتیک رییس جمهور آمریکا است. اما بدتر از این موضوع پذیرش این دعوت از جانب نتانیاهو است که این نمونه ای بارز از ناسپاسی "اسراییل" از حمایت های آمریکا است که در تاریخچه روابط دوجانبه آمریکا و اسراییل بی سابقه بوده است.

در این روند، نتانیاهو نه تنها به دولت اوباما ضربه زده است بلکه ممکن است به طور مستقیم بخت سیاسی خود را در آینده تضعیف کرده باشد. البته این نوع رفتارها از جانب نتانیاهو، موضوع جدیدی نیست. در طول دوره ریاست جمهوری اوباما، نتانیاهو بارها از مسیر خود خارج شده و با اقداماتش به گونه ایی انگشت خود را در چشمان اوباما فرو برده است...."

اخیرا رادیو رژیم صهیونیستی پس از اجرای جدیدترین نظرسنجی خود اعلام کرد فاصله محبوبیت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و اسحاق هرتزوگ، رهبر مخالفان کابینه اسراییل از بین رفته و هر دو در انتخابات پارلمانی 26 کرسی کنست را از آن خود خواهند کرد. این در حالیست که برخی نظرسنجی ها نیز حکایت از پیروزی ائتلالف هرتزوگ -لیونی بر نتانیاهو با اختلافی اندک می باشد.

از سوی دیگر، اختلافات هرتزوگ و نتانیاهو و حامیان دموکرات و جمهوریخواه این دو نیز هم اکنون به مرحله حساس خود رسیده است.

نتانیاهو اخیرا اعلام کرده است که با هیچ یک از احزاب چپی از جمله «اردوگاه صهیونیسم» (ائتلاف احزاب کارگر - هاتنوعا به رهبری هرتزوگو لیونی)، تشکیل دولت ائتلافی نخواهد داد اما این اقدام را با حزب خانه یهودی صورت خواهد داد. نتانیاهو در این خصوص عنوان کرده است :

"به خاطر اختلاف ایدئولوژیکی شدید میان حزب لیکود با هرتزوگ و لیونی، با احزاب چپی، کابینه تشکیل نمی‌دهم. اما قول می‌دهم حزب خانه یهودی به رهبری نفتالی بنت   بخشی از کابینه لیکود خواهد بود."

در مقابل، هرتزوگ  سیاست امنیتی نتانیاهو را به باد انتقاد گرفت و او را به خاطر ضعیف عمل کردن در برابر حماس مورد سرزنش قرار داد و مدعی شد، سال‌هاست حماس در زیر اراضی اشغالی تونل حفر می‌کند و او غیر از انتظار و تردید کاری انجام نداده است.هرتزوگ در این خصوص می گوید :

"کابینه نتانیاهو در طول جنگ 50 روزه عملیات صخره سخت ضعیف عمل کرده است. ما باید به شدت به آنها ضربه می‌زدیم. سربازان ما با شجاعت عمل کردند اما تو شکست خوردی. اسرائیل از جنگ با حماس چه چیزی به دست آورد؟ آیا حماس را نابودی کردی؟ نه، بلکه حماس قوی‌تر شد..."

طی هفته های اخیر، جدال دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا بر سر سخنرانی نتانیاهو به نقطه اوج خود رسیده است. نشریه فارین پالیسی ،غیبت دموکراتها در جلسه سخنرانی نتانیاهو در سنا را این گونه تحلیل می کند:

"به دلیل عدم حضور معاون رئیس جمهور آمریکا در جلسه سخنرانی نتانیاهو، به جای بایدن یک سناتور جمهوریخواه پشت سر نتانیاهو و در جایگاه ریاست مجلس سنا می نشیند. به عبارت بهتر، نتانیاهو در بین دو عضو حزب جمهوریخواه قرار خواهد گرفت و سخنرانی خواهد کرد. نتانیاهو در کنار جان بینر (رئیس مجلس نمایندگان) و یک سناتور ارشد جمهوریخواه ( به جای بایدن) خواهد نشست و در نتیجه، در تصویر و فیلم مربوط به این سخنرانی هیچ دموکراتی حضور نخواهد داشت."

در چنین شرایطی اخبار متفاوتی از سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا مخابره می شود. برخی منابع از جمله رویترز اعلام کرده اند که نتانیاهو بالاخره تصمیم گرفته است که سخنرانی خود را در کنگره تغییر بدهد. رویترز در این خصوص گزارش داده است :

" مقامات اسرائیلی گفتند که در حال بررسی نحوه سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا هستند. موضوع سخنرانی نخست وزیر رژیم اسرائیل در کنگره جنجال بسیاری در رسانه ها و فضای سیاسی ایجاد کرده است.  حتی احتمال لغو سخنرانی نتانیاهو و یا سخنرانی وی در پشت درهای بسته نیز می رود.گمانه زنی ها حاکی از این است که به احتمال زیاد سخنرانی وی انجام شود ولی به طور مستقیم و علنی از تلویزیون پخش نشود."

با این حال، به نظر می رسد حتی لغو سخنرانی نتانیاهو نتواند بر جو سیاسی ایجاد شده در تل آویو و واشنگتن و پیوندهای شکل گرفته میان احزاب صهیوینستی-آمریکای با یکدیگر تاثیرگذار باشد. 

تقابل ائتلافهای راستگرا و چپگرا در سرزمینهای اشغالی با دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نیز محصور به مقطع زمانی فعلی نخواهد ماند. نتانیاهو و اوباما رقابتی را کلید زده اند که پس از خروج این دو از قدرت نیز در سالهای آینده میان جانشینان آنها دنبال خواهد شد.آنچه اخیرا در سرزمینهای اشغالی و ایالات متحده آمریکا رخ داد، نقطه آغاز تنزل مناسبات واشنگتن-تل آویو به روابط حزبی -دولتی به جای روابط دولتی مطلق و محض خواهد بود.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو به شدت نگران نظرسنجی هایی است که طی روزهای اخیر در سرزمینهای اشغالی منتشر شده است. کاهش محبوبیت نتانیاهو پس از تقابل با کاخ سفید و دولت اوباما نشان می دهد که وی نتوانسته است بازی تاکتیکی خود در کنگره آمریکا را تا کنون به سود اهداف حزب لیکود پیش ببرد.

اخیرا نظرسنجی روزنامه 'تایمز اسراییل' نشان داد که حزب لیکود به رهبری نتانیاهو 23 کرسی از مجموع 120 کرسی پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) را در انتخابات کسب می کند که 4 کرسی کمتر از حزب مخالف چپ میانه این رژیم است. این نظرسنجی درست ده روز پس از نظرسنجی رادیوی رژیم صهیونیستی منتشر شده است .

نتایج نظرسنجی های قبلی حاکی از این بود که حزب لیکود و ائتلاف مخالفان شانه به شانه هم در انتخابات پیش می روند. به عبارت بهتر، صهیونیستها به شدت نگران آغاز روند آشکار تقابلی میان واشنگتن و خود هستند.