تولید سالانه ۲۰ تن آب سنگین در کشور

    •••••  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۵ کد مطلب : 70365/a   
سخنگوی سازمان انرزی اتمی کشورمان گفت: قیمت آب سنگین متناسب با میزان و درجه غلظت آن تعیین می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران ، "بهروز کمالوندی" سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تا زمانی که مطمئن نشویم تمام پول ناشی از فروش محموله آب سنگین به آمریکا واریز شده است این محموله حمل و منتقل نمی‌شود، اظهار داشت: البته ما تضمین‌های کافی را گرفته‌ایم و اکنون نیز صددرصد از کاری که انجام داده‌ایم مطمئن هستیم.
 
وی با بیان اینکه قیمت این محصول مشخص است و متناسب با میزان و درجه غلظت آن تعیین می‌شود و می‌تواند متفاوت باشد، افزود: این موضوعی نیست که در سطح خیلی گسترده هرکسی بتواند درباره آن اظهارنظر کند زیرا کاری فنی است و این محصول متناسب با مشخصات فنی تعیین قیمت می‌شود.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما قرارداد را به اتمام رسانده و درباره نحوه انتقال آب سنگین صحبت کرده‌ایم، ادامه داد: البته باید قطعا اطمینان‌های کافی را داشته باشیم کما اینکه اطمینان گرفته و یکسری اسناد و مدارک دریافت کرده‌ایم.
 
وی تاکید کرد: قطعا تا زمانی که مطمئن نشویم دریافت پول آن به راحتی صورت می‌گیرد محموله تحویل داده نمی شود و نهایی نخواهد شد.
 
معاون سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اما نکته مهم این است که کشوری که بنا بود کارخانه آب سنگین ما را تعطیل کند اکنون خریدار محصول ما شده است و ما در بازار آمریکا مواد با فناوری بالا صادر می‌کنیم که این افتخارآمیز است.
 
کمالوندی با تاکید بر اینکه باید به این موضوع هم توجه داشت که بازار این محصول در دنیا محدود است، عنوان کرد: شمار کمی از کشورها می‌توانند آن را بخرند و از قضا در این میان آمریکا حدود 75 درصد بازار دنیا را در اختیار دارد.
 
 وی گفت: اگر بخواهیم از بازار آمریکا صرف نظر کنیم 75 درصد بازار دنیا را باید کنار بگذاریم ضمن اینکه آمریکا کشوری است که نیاز دیگر کشورهای نیازمند به مقادیر کم این محصول را تامین می‌کند.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما آب سنگین خود را با قیمت روز و با بررسی‌های دقیق در سازمان انرژی اتمی عرضه می‌کنیم، ادامه داد: افراد متخصص و دلسوز با کسب اطلاعات و در جلسات متعدد در این باره تصمیم گرفته‌اند که می‌تواند به نفع کشورمان باشد.
 
کمالوندی میزان مصرف جهانی غیرهسته‌ای آب سنگین را سالانه حدود 95 تن اعلام و اضافه کرد: میزان تولید آب سنگین در کشورمان سالانه 20 تن است که باید برای عرضه آن در بازار جهانی تدبیر کنیم.
 
وی افزود: البته جریان مخالفی در کنگره آمریکا مخالفت‌هایشان را در این باره آغاز کرده‌اند که باید دید این جریان به کدام سمت و سو خواهد رفت.
 
کمالوندی در پاسخ به پرسشی مبنی بر شفاف‌سازی در اعلام قیمت آب سنگین فروخته شده به آمریکا تصریح کرد: برای همکاران ما در سازمان انرژی اتمی قدری دلسوزی و دانش فنی و حقوقی قائل باشید و برای مسئولان وزارت امور خارجه قدری آگاهی تجاری و حقوقی باید قایل شد.
 
وی با تاکید بر اینکه تصمیمی که این مجموعه می‌گیرند براساس ماه‌ها بررسی‌های حساب شده و در چارچوب منافع ملی است،‌ تصریح کرد: این کار را با این نگاه انجام داده‌ایم که در حد خودش کار بزرگی است. صدور محصولات راهبردی به آمریکا کار کمی نیست و این را باید قدر دانست.
 
کمالوندی گفت: همانطور که قیمت یک میلیون متر پارچه تولیدی با قیمت متری آن متفاوت است قیمت 32 هزار کیلو آب سنگین نیز با قیمت یک کیلوی آن تفاوت دارد.
 
معاون سازمان انرژی اتمی افزود: برخی کشورها ممکن است به 20 تا 25 کیلو از این ماده نیاز داشته باشند همه کشورها که در حد بالا به این محصول نیاز ندارند زیرا باید در سطح بالایی از فناوری و در زمینه‌های تحقیقاتی و دارویی کار کرده باشند.
 
کمالوندی با اشاره به تایید کیفیت آب سنگین کشورمان در یکی از موسسات تحقیقاتی آمریکا و برنامه افزایش این کیفیت تا سطح محصولات درجه یک دنیا عنوان کرد:‌ نمی‌توانیم خود را از بازار دنیا محروم و از فروش آن خودداری کنیم؛ ضمن اینکه نمی‌توانیم آن را کیلوکیلو بفروشیم.
 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کمالوندی ادامه داد: به فرض فروش کیلویی این محصول ممکن است قیمت آن دو تا 2.5 برابر نیز باشد اما قیمت 32 هزار کیلو آب سنگین با قیمت یک، دو یا صد کیلو کاملا متفاوت است.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات برخی منتقدان مبنی بر فروش ارزان آب سنگین به آمریکا تصریح کرد: آنهایی که چنین ادعایی دارند بیایند و این محصول را سه برابر قیمت بفروشند؛ دو برابر قیمت هم مال خودشان. صحبت در این باره نباید بدون اساس و مدرک باشد.
 
وی با اشاره به مذاکره با برخی کشورهای دیگر برای فروش محصول آب سنگین تولیدی کشورمان گفت: با اهداف سیاسی نمی‌شود حرف‌های منطقی، تجاری و علمی زد کسانی که در این باره صحبت می‌کنند قدری انصاف داشته باشند.
 
معاون سازمان انرژی اتمی گفت: براساس اطلاعات در 10 سال گذشته مبادله این حجم از آب سنگین بسیار کم بوده؛ 10 تن، 20 تن یا 25 تن مبادله شده است اما در این حد خیلی کم داشته‌ایم.
 
کمالوندی افزود: منتقدان بدون اطلاعات در این باره صحبت نکنند و سبب تشویش افکارعمومی نشوند و مردم را بیهوده نگران نکنند.
 
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره مذاکره با دیگر کشورها به ویژه روسیه برای فروش آب سنگین گفت: با کشورهای مختلف در این باره در ارتباطیم و مسایل مختلفی حول این موضوع مدنظر است زیرا این کالایی راهبردی است که این را به هر کشوری نمی‌توان فروخت.
 
کمالوندی تصریح کرد: ممکن است کشوری این محصول را به 10 برابر قیمت آن هم بخواهد اما نمی‌توان آن را به هر کشوری فروخت.
 
وی گفت: نمی‌خواهم این محصول را به اسلحه تشبیه کنم اما شاید شبیه به این را بتوان گفت که حتی اگر سلاح را می‌خواهید بفروشید به هر جایی نمی‌توان فروخت البته نمی‌خواهم بگویم این سلاح است که بعد بگویند چرا به آمریکا فروخته‌اید.
 
معاون سازمان انرژی اتمی افزود: این محصول را باید به کشورهایی فروخت که از نظر علمی توانایی استفاده از آن را دارند و ما هم به عنوان کشور تولیدکننده این ماده حیاتی با فناوری بالا، مسئولیت‌هایی از نظر حقوق بین‌المللی داریم.
 
کمالوندی در پایان خاطرنشان کرد: درباره آمریکا نیز این تعهد گرفته شده و قرار است از این محصول در زمینه تحقیقاتی و دارویی استفاده شود و اگر به عنوان نمونه قرار بر استفاده تسلیحاتی بود قطعا به آنان نمی‌فروختیم.

 منبع : باشگاه خبرنگاران جوان