مشکلات صادرات کالا از مرز مهران به کشور عراق

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۹:۳۸ کد مطلب : 70594/a   

 

 

 

صادرات کالا طی روزهای گذشته از مرز مهران به کشور عراق با مشکلاتی مواجه شده و تجار عراقی برای خرید کالاها با مرز نیامده اند و به نوعی مرز بسته و تعطیل شده است.

 

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار مهر، رونق صادرات در کشور که طی سال‌های اخیر مورد تأکید مسئولان کشوری هم قرارگرفته، در مرز مهران نیز موردتوجه بوده و این مرز به‌عنوان یکی از مناطق مهم تجارت ایران و عراق به شمار می‌رود به‌طوری‌که سالانه بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار کالا از این مرز صادر می‌شود.


با این حال طی چند روز گذشته مرز مهران با حجم زیادی از کامیون های کالا در پایانه مواجه شده است.


در روزهای اخیر کامیونها و تجار عراقی برای خرید و تحویل گرفتن کالا از کامیونهای ایرانی نیامده اند و همین عامل باعث شده کالاهای صادراتی پشت مرز مهران معطل بماند، البته در این بین محصولات کشاورزی نیز متاسفانه به دلیل گرمای هوا خراب شوند. هم اکنون مرز مهران یک طرفه از سوی تجار عراقی بسته شده و شاهد معطلی چند روزه کامیون های ایرانی هستیم.


بیشتر تجار ایرانی در مرز مهران، با تعطيلی مرز از روز شنبه تاكنون، متحمل هزينه اضافی بار كه روی كاميونها مانده، شده اند، حالا این همه ضرر و زیان و مشکلات هنوز متاسفانه ادامه دارد.


عدم ورود كاميون های عراقی به مرز مهران

محسن مصطفایی مديركل گمرک استان ايلام در این ارتباط اظهار داشت: متاسفانه طی چند روز گذشته  شاهد اختلال در امر صادرات کالا از مرز مهران بوده ایم و علت آن عدم ورود کامیون های عراقی به این مرز بوده است.


وی بیان داشت: گمرک مرز مهران تعطيل نيست و همه ادارات مستقر در مرز همچون گذشته به كار و فعاليت روزانه خود مشغول هستند ولی از طرف عراق كاميون های حمل بار وارد مرز ايران نمي شوند و به همين جهت كالاهای صادراتی ترخيص نشده اند.


وی تصريح كرد: مشكل اصلی عدم همكاری طرف عراقی است كه اكنون با آنها در حال رايزنی هستيم و اميدواريم با مذاكره اين معضل حل شود.