آیا رضازاده از قانون تمکین خواهد کرد؟

محمد آوخ
    •••••  چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۴:۴۸ کد مطلب : 719/a   

مقدمه

شاید بتوان حسین رضا زاده  را چهره جنجالی سیاست و ورزش این روزهای کشور دانست. رضازاده که دو سمت ریاست فدراسیون وزنه برداری و عضویت شورای شهر تهران را در دو سوی میله هالتر بالای سر داشت با پایان دوره چهار ساله ریاست فدراسیون وزنه برداری یکی از این دو سمت را از دست داد. محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان هم اعلام کرد که به زودی سرپرستی  برای فدراسیون تا زمان برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون وزنه برداری تعیین خواهد کرد.

از مدت ها پیش بحث دو شغله بودن وی و دیگر اعضای شورای شهر مطرح بود تا جایی که هادی ساعی نتوانست در انتخابات فدراسیون تکواندو شرکت کند و احمد دنیامالی نیز با وجود رای آوردن در مجمع انتخابات فدراسیون قایقرانی مجبور شد از سمت جدید خود کناره‌گیری کند. مشخص بود کسانی که عضو شورای شهر هستند جایی در ریاست فدراسیون‌های ورزشی ندارند. اما بر خلاف ساعی و دنیامالی که راحت قانون را پذیرفتند ، رضازاده تاکنون مقاومت زیادی از خود نشان داده و می‌خواهد هر دو پست شورای شهر و فدراسیون وزنه‌برداری را یکجا داشته باشد.

رضازاده از وزنه برداری تا عضویت شورای شهر

رضازاده بعد از خداحافظی از تیم ملی به عنوان سرمربی تیم ملی وزنه برداری انتخاب شده بود. اما در آذر ۱۳۸۸ کمیته فنی فدراسیون وزنه برداری اعلام کرد که به دلیل مشکلات دوپینگ و محرومیت چند وزنه‌بردار ایرانی و ناکافی بودن دلایل و توجیهات اعضاء کادر فنی تیم ملی وزنه برداری ایران، رای به محرومیت حسین رضازاده به همراه تمام اعضاء کادر فنی از مربیگری داده است.

پرویز جلایر دبیر فدراسیون وزنه برداری نیز با تایید این محرومیت اعلام کرد که این محرومیت طبق قوانین جهانی اعمال شده است. اما ساعاتی بعد دبیر فدراسیون وزنه برداری با تکذیب گفته‌های منتشر شده اعلام کرد که او هرگز نگفته است که اعضاء کادر فنی تیم ملی وزنه برداری محروم شده‌اند. او اعلام نمود این موضوع بستگی به نظر فدراسیون و جواب قطعی آنها دارد. ولی اعضای دیگر همچنان می گفتند ما علاوه بر تعطیلی کلیه اردوهای تیم ملی، کادر فنی تیم ملی بزرگسالان را نیز مادام‌العمر از فعالیت در وزنه برداری محروم کرده ایم.

تنها چند روز بعد از انتشار خبر محرومیت وی از سوی علی سعید لو رییس وقت سازمان تربیت بدنی به ریاست فدراسیون وزنه برداری منصوب شد. دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران در این مورد گفت: بهترین کسی که می‌توانستیم برای این کار انتخاب کنیم، حسین رضازاده بود. اما علت این انتخاب را شاید بتوان در موضع گیری های سیاسی رضازاده دانست.

وی در جریان دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1388 صریحاً از محمود احمدی نژاد پشتیبانی کرد و گفته بود که به دلیل علاقهٔ قلبی به احمدی‌نژاد، حاضر است مسئولیت افتخاری ستاد ورزشی او را بر عهده گیرد.

رضازاده در حالی که ریاست فدراسیون وزنه برداری را بر عهده داشت در انتخابات شورای اسلامی شهر تهران کاندید شد و توانست به عنوان نفر چهارم وارد شورای شهر تهران شود. با استقرار محمود گودرزی در جایگاه وزارت ورزش و جوانان و بازگشت امور ورزش کشور به روال عادی وی همواره مخالفت خود را با تصدی رضازاده بر ریاست فدراسیون وزنه برداری به علت عضویت او در شورای شهر اعلام می کرد. تا جایی که در نهایت کار به استعلام از سازمان بازرسی کل کشور رسید.

در نامه سازمان بازرسی کشور به وزارت ورزش و جوانان آمده است:« به استناد بند (4) (الحاقی بیست و هفت آبان هشتاد وشش ) ماده 28 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب اول خرداد هفتاد و پنج ، «اعضای شوراهای اسلامی موضوع این قانون در طول مدت عضویت نمی‌توانند در سمت های مذکور در این ماده مشغول به کار شوند» همچنین قسمت اخیر بند (1) و بند (2) ماده یاد شده، سمت های مذکور را این چنین بیان می‌کند.

«سایر روسا، مدیران و سرپرستانی که حوزه مسئولیت آنان به کل کشور تسری دارد» و « روسای موسسات وابسته به دولت که از بودجه عمومی به هر مقدار استفاده می نمایند». همچنین به موجب قانون استفساریه ماده (28) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و اصلاحات بعدی آن مصوب بیست و پنج دی هشتاد و چهار ، «عضویت همزمان در شوراهای اسلامی با تصدی مناصب اداری مذکور در ماده (28) منافات دارد». با توجه به استنادات قانونی فوق الذکر، تصدی ریاست و یا عضویت در هیات رئیسه فدراسیون های ورزشی توسط اعضای شوراهای اسلامی ممنوعیت قانونی خواهد داشت».

اما حامیان رضازاده همچنان اصرار بر حضور او در هر دو سمت ریاست فدراسیون وزنه برداری و عضویت شورای شهر دارند و خود را در جایگاه مفسر قانون قرار داده و اعلام می کنند که عضویت در شورا و ریاست فدراسیون  هیچ کدام شغل محسوب نمی شود. در حالی که قضات و حقوقدانان با تجربه سازمان بازرسی کل کشور خلاف این نظر را داده و هر دو پست را شغل محسوب می کنند. چه بسا اگر این استعلام از سازمان بازرسی کل کشور زودتر از این انجام می گرفت رضازاده حتی حق شرکت در انتخابات شورای شهر را هم نداشت.