تحقق ۹۱ درصد درآمد مالیاتی گیلان

    •••••  ﺳﻪشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۷:۲۸ کد مطلب : 72344/a   

به گزارش تحلیل ایران ، حسین حقیقی‌مژدهی ظهر امروز در دیدار با فرماندار این شهرستان، اظهار کرد: بیشترین وصولی مالیات مربوط به منبع اشخاص حقوقی است که 32 درصد از درآمدهای مالیاتی را به خود اختصاص می‌دهد.


وی با بیان اینکه 56 درصد از وصولی سال 94 مربوط به مالیات‌های مستقیم و 44 درصد مربوط به مالیات‌های غیرمستقیم است، تصریح کرد: تاکنون زیرساخت‌های اجرای طرح جامع مالیاتی در تمام شهرستان‌های گیلان انجام شده است.


مدیرکل امور مالیاتی گیلان با اشاره به اینکه به طور میانگین حدود 80 درصد مشاغل در این استان مجهز به طرح جامع سیستم نظام جدید مالیاتی شده است، ادامه داد: به دنبال توافق حاصل شده با اتاق اصناف کشور و امور مالیاتی، بازاریان می‌توانند پس از تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی، مالیات خود را به صورت تقسیطی پرداخت کنند.


وی این اقدام را در راستای حمایت از شاغلان و تعامل با اصناف برای کاهش فشار مالی بر بازاریان عنوان کرد و افزود: امروزه مالیات بهترین و پاک‌ترین منبع برای هزینه‌کرد دولت است.


به گفته حقیقی‌مژدهی، می‌توان به صورت بسیار روان و حسابرسی شده، بخشی از هزینه‌کرد دولت را از طریق وجوه و درآمدهایی که از مردم، فعالان اقتصادی و اصناف وصول می‌شود، تحقق بخشید.


وی با تصریح بر اینکه بخش زیادی از هزینه‌های دولت در بیشتر کشورها از طریق وصول مالیات پوشش داده می‌شود، یادآور شد: بر این اساس نظام اقتصادی کشور طی سال‌های اخیر به جایی رسیده که باید از اتکا به درآمدهای نفتی کاسته شود و به طرف درآمدهای مالیاتی برود.


مدیرکل اداره امور مالیاتی گیلان با تأکید بر نهادینه شدن فرهنگ مالیاتی، خاطرنشان کرد: درآمدها باید به طرف اشتغال، سرمایه‌گذاری و تولید سوق داده شود.


وی مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در پرداخت به‌موقع مالیات را موجب عمران، آبادانی، توسعه و رونق اقتصادی کشور دانست.


حقیقی‌مژدهی با اشاره به اینکه سال گذشته 91 درصد درآمد مالیاتی گیلان محقق شده است، متذکر شد: این میزان دو درصد بیشتر از نرم کشوری است.

فارس