سفر رئیس جمهور به استان قم

    •••••  چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۷:۵۵ کد مطلب : 724/a   

رئیس جمهور پس از ورود به ایستگاه مرکزی راه آهن قم  و پس از استقبال رسمی از وی و هیات همراه ، به صورت ویدئو کنفرانس دستور آغاز عملیات اجرایی راه آهن سریع السیر ، تهران – قم – اصفهان را صادر کرد.
این طرح به مسافت 400 کیلومتر و با اعتبار دو و شش دهم میلیارد دلار از طریق فاینانس چین قرار است در 4 سال اجرا شود که با راه اندازی آن ، قطار ها مسافت تهران ـ اصفهان را با سرعت 300 کیلومتر در ساعت در 90 دقیقه طی می کنند.
قرار است در سفر دو روزه رئیس جمهور به قم ، آزادراه قم – گرمسار به طول 152 کیلومتر افتتاح شود .
حجت الاسلام والمسلمین روحانی سپس در جمع مردم حضور یافت .

دیدار با آیت الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید ، استادان حوزه علمیه و سخنرانی در مدرسه فیضیه از دیگر برنامه های رئیس جمهور در نخستین روز سفر به قم است .

آقای روحانی در سخنان خود در جمع مردم قم با اهدای سلام و درود به حضرت فاطمه معصومه (س) و تبریک ولادت حضرت زینب کبری (س) افزود : مردم قم ، مردم شهر اجتهاد، ایثار و فداکاری هستند که اساس این شهر بر مبنای عشق به خاندان رسالت و علم و معرفت بنیانگذاری شده است .
رئیس جمهور گفت : آنهایی که به این شهر آمدند و به آن رونق بخشیدند، دلیلش این بود که حتی قبل از اینکه قم مدفن این بانوی بزرگ باشد ، حرم اهل بیت است و برای همه مردم مسلمان این شهر مقدس است .

آقای روحانی افزود : مردم قم هیچ گاه اسلام و امام و حوزه و روحانیت را تنها نگذاشتند ، آغاز فروردین 42 و کشتار در مدرسه فیضیه ، مردم قم بودند که به طلاب و علما پناه دادند و آنان را یاری کردند .

اهم سخنان ایشان بدین قرار می باشد :

* بزرگترین افتخارات تاریخ علمی ، دینی و سیاسی ما از قم و از حوزه علمیه قم است ، امام راحل تربیت یافته این حوزه بود و مقام معظم رهبری نیز تربیت یافته همین حوزه است ، مراجع بزرگ ، اندیشمندان و محققان که همواره سر احترام برای همه آنها فرود می آوریم تربیت یافتگان همین حوزه هستند.
رئیس جمهور افزود: مرجعیت عامه شیعه را مرحوم آیت الله العظمی بروجردی در همین حوزه بنیانگذاری کرد ، قیام و نهضت امام در سال 41 از قم و از حوزه علمیه قم آغاز شد.
* ما باید بدانیم تحجر و افراط نه تنها دنیای مردم که اول دین مردم را می سوزاند.

* به صراحت اعلام می کنم دولت به قم و به نظریه پردازی های دینی و فقهی عالمان دین نیاز دارد، ما نیاز داریم که همپای دانشگاه و دانشگاهیان و فرهیختگان از اجتهاد مجتهدان قم همواره بهره ببریم.
* قم زمانی اجتهادش در زمینه لزوم نهضت و تاسیس و تشکیل حکومت اسلامی بود و امروز هم برای رفع مشکلات سیاسی و اقتصادی به قم نیاز داریم.

* مردم باید بدانند دولت در طول 18 ماه گذشته در زمینه اقتصادی با وجود آنکه وارث ویرانی های فراوان بود توانست قدم هایی را با حمایت مردم ،‌ مقام معظم رهبری و پشتیبانی مراجع معظم تقلید بردارد که هر منصفی را به تعجب وا می دارد .
* ‌ما همواره به منتقدان احترام می گذاریم و به آنها می گوییم که از حمایت دولت برخوردارند اما تخریب در کشور جایی ندارد و تخریب گران خانه کهنه خود را ویرانه می کنند .
 * ما مسیر حل معضلات از جمله پرونده هسته ای را با اقتدار و بدون حاشیه ادامه داده ایم و تا پایان ادامه خواهیم داد .
* سال گذشته در سایه توافق موقت، بخشی از تحریم ها برداشته شد .تحریم ، ظلم به مردم و توسعه ، حق مسلم مردم ایران است .

* ما مسیر حل معضلات از جمله پرونده هسته ای را با اقتدار و بدون اینکه به صدایی از گوشه و کنار و حاشیه پردازی عده ای توجه کنیم ادامه دادیم و تا نهایت هم ادامه خواهیم داد .
* طرف مذاکره ما بداند باید پایان این مذاکرات و نتیجه توافق، برداشتن همه تحریم های ظالمانه و غیر قانونی باشد .
*  از روز اول در این دولت ، من در سازمان ملل هم اعلام کردم تحریم ضد حقوق بشر است ؛ دیروز در ژنو در کمیسیون حقوق بشر این جمله مورد تایید قرار گرفت quotation mark که تحریم ضد حقوق بشر است quotation mark پس ما در دنیا منزوی نیستیم و دیگران منزوی هستند.
* دولت همانند همه روزهای تاریخ این انقلاب حمایت ملت و مخصوصا حمایت مردم قم ، حوزه علمیه و مراجع تقلید را می طلبد؛ ما می توانیم دست به دست هم بدهیم و از پیچ و خم ها عبور کنیم.
* امروز بخش خصوصی برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده است و اگر هم بخش خصوصی نباشد دولت این کار را خواهد کرد.
* در زمینه کشاورزی نیز طرح هایی که مدنظر دولت است آبیاری مدرن و همچنین برنامه کشاورزی گلخانه ای است که برای امسال 12 میلیارد تومان و برای سال آینده اعتباری بیش از این اختصاص می یابد تا کشاورزی استان قم گسترش یابد.
* در زمینه صنعت هم اعتبارات لازم برای تکمیل طرح ها با کمک بانک مرکزی در نظر گرفته شده تا در سال 94 این طرح ها اجرا شود.
* برای طرح های صنعتی 6 میلیارد بودجه در نظر گرفته شده بود و 6 میلیارد دیگر هم تقاضا کرده اند که دولت خود را متعهد به اعطای آن خواهد دانست.
رئیس جمهور با بیان اینکه وطن دوم حسن روحانی ، قم عزیز و شریف است گفت: افتخار ما فرزندی حوزه مقدس علمیه قم است و دولت خود را برای خدمت به مردم قم و توسعه این شهر متعهد می داند تا هم مردم قم زندگی راحت تری داشته باشند و هم شرایط بهتری برای زائران مرقد مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران فراهم شود.

ا.ا