کری : برجسته تر شدن نقش انگلیس با ماندن در اتحادیه اروپا

    •••••  چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۲:۱۹ کد مطلب : 72421/a   

جان كری وزیر خارجه آمریكا روز سه شنبه در اظهاراتی در لندن ضمن حمایت مجدد از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا تصریح كرد كه ماندن این كشور در این اتحادیه سبب «برجسته تر شدن» نقش آن در صحنه بین المللی خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، وزیر خارجه آمریكا این سخنان را در جریان سفرش به لندن برای شركت در نشست بین المللی ضد فساد و در كمتر از سه هفته مانده به برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مطرح ساخت.


جان كری هفته گذشته نیز در جمع دانشجویان دانشگاه' نورث ایسترن' آمریكا در خصوص این موضع گفته بود: هیچ دیوار بلندی وجود ندارد كه افراد را كه از كیلومترها آن طرف تر مصمم هستند كه برای حفظ جانشان مهاجرت كنند را متوقف سازد.


وزیر خارجه آمریكا افزود: با وجود فناوری پیشرفته، هرگز امكان ندارد كه بتوان پشت دیوار پنهان ماند و به نظر من تلاش برای این كار هم حتی عاقلانه نیست.


وی تاكید كرد: شما در شرف فارغ التحصیلی در یك دنیای پیچیده و بدون مرز هستید.


اظهارات جانبدارانه جان كری از ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا در حالی بیان می شود كه پیش از این نیز باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا در جریان سفرش به لندن، حمایت صریح واشنگتن از ادامه حضور شریك قدیمی اش در اتحادیه اروپا اعلام داشت كه این مساله مورد انتقاد شدید گروه های طرفدار خروج انگلیس از اتحادیه قرار گرفت.


باراك اوباما در نشست مشترك خبری با نخست وزیر انگلیس در لندن از ادامه حضور این كشور در اتحادیه حمایت و عنوان كرد چنانچه انگلیس از اتحادیه خارج شود برای انجام معاملات تجاری با آمریكا به انتهای صف می رود.


همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قرار است 23 ماه ژوئن برگزار شود.


در حال حاضر با نزدیك تر شدن به زمان برگزاری این همه پرسی، مسئله ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا علاوه بر تشدید دامنه فعالیت هر دو جناح داخلی مخالف و موافق برگزیت در داخل این كشور، بیش از پیش ابعاد فرا ملی یافته است و تاكنون نیز شماری زیادی از سیاستمداران جهان خصوصا رهبران اروپایی در ارتباط با آن موضع گرفته اند.


'ژان كلود یونكر ' رئیس كمیسیون اروپا درباره خروج احتمالی انگلیس از اتحادیه اروپا هشدار داده و گفته است این كار می تواند پیامدهای غیرمنتظره ای بر همكاری های میان انگلیس و دیگر كشورهای اتحادیه اروپا داشته باشد.


پنج ‌تن از دبیركل های پیشین پیمان آتلانتیك شمالی ( ناتو) نیز در حدود شش هفته مانده به برگزاری همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت)، در نامه‌ای كه روز سه شنبه منتشر شد، گفتند: 'برگزیت سبب كاهش نفوذ انگلستان، تضعیف ناتو و كمك به دشمنان غرب می‌شود.'


نتایج نظرسنجی شبكه تلویزیونی' آی تی وی' انگلیس كه اخیرا منتشر شد نشان می دهد، 42 درصد از مردم انگلیس با خروج كشورشان از اتحادیه اروپا مخالفند.


این نظرسنجی موید آن است كه 40 درصد از انگلیسی ها طرفدار خروج از اتحادیه اروپا هستند و 6 درصد از انگلیسی ها نیز هنوز تصمیم خود را در این مورد نگرفته اند.

 

منبع : خبرگزاری ایرنا