گزارشی از اولین روز رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص)

    •••••  چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۹:۵۸ کد مطلب : 726/a   

نهمین رزمایش بزرگ پیامبر اعظم(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز و منطقه خلیج فارس صبح روز چهارشنبه با رمز یامحمد رسول‌الله(ص( برگزار شد.

این رزمایش با شعار "اقتدار ملی و امنیت پایدار در سایه عزم ملی و مدیریت جهادی" و با حضور سردار جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، سرلشکر رشید جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، علی لاریجانی رئیس مجلس و جمعی از فرماندهان عالی رتبه نظامی آ‌غاز شد.

وسعت نهمین رزمایش بزرگ پیامبر اعظم(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تنگه هرمز تا منتهی‌الیه خلیج فارس است و این رزمایش با محوریت قرارگاه خاتم‌ 2 انجام می‌شود.

همزمان با صدور فرمان آغاز این رزمایش اجرای عملیات مین‌ریزی از سوی قایق‌های تندرو و تهاجمی سپاه پاسداران انجام گرفت.

حمله بالگردهای مسلح به موشک به ماکت ناو هواپیمابر

در جریان نهمین رزمایش بزرگ پیامبر اعظم سپاه پاسداران، چهار فروند موشک ساحل به دریا به هدف از پیش تعیین شده شلیک شد.

در جریان اجرای سناریوهای دفاع دریایی در نهمین رزمایش بزرگ پیامبر اعظم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز و منطقه خلیج فارس توسط بیش از 30 فروند شناور دریایی عملیات مین‌ریزی صورت گرفت.

در ادامه این رزمایش چهار فروند موشک ساحل به دریا به سمت ماکت ناو هواپیما‌بر مستقر در مسیر جزیره لارک به مدت 15 دقیقه شلیک شد.

بالگردهای مسلح به موشک نیز با هدف‌گیری ناو ماکت هواپیمابر اقدام به شلیک موشک‌های خود کردند.

همچنین این ماکت‌ هواپیمابر از سوی 12 شناور موشک‌انداز تندرو که قابلیت حرکت با سرعت بالای 55 تا 60 نات را دارند، مورد اصابت موشک قرار گرفت.

انهدام اهداف متحرک با استفاده از دوش‌ پرتاب میثاق

در نخستین روز از نهمین رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله (ص( سپاه در منطقه تنگه هرمز و خلیج فارس در بخش پدافند هوایی با استفاده از دوش پرتاب میثاق و همچنین توپ‌های پدافندی 23 میلیمتری، اهداف متحرک مورد اصابت قرار گرفتند.

در این سناریو از پهپادهای بدون سرنشین به عنوان اهداف هوایی متحرک استفاده شد.

شلیک موشک بالستیک ضد کشتی خلیج فارس

در جریان نهمین رزمایش بزرگ پیامبر اعظم سپاه هدفی متحرک و شناور مورد اصابت موشک بالستیک ضد کشتی خلیج فارس قرار گرفت.

شلیک موشک‌های بالستیک به هدفی متحرک از فاصله بالای 270 کیلومتر

در جریان نهمین رزمایش محمد رسول‌الله سپاه پاسداران که در تنگه هرمز و منطقه خلیج فارس در حال برگزاری است، هم‌چنین چندین فروند موشک بالستیک زمین به زمین فاتح 110 و زلزال از فاصله بیش از 270 کیلومتری به هدفی متحرک شلیک شد.

این موشک از منطقه‌ای میان جاسک و چابهار به سمت هدفی متحرک در جزیره‌ای دیگر شلیک شد.

تصرف ناو هواپیمابر فرضی توسط نیروهای یگان ویژه نیروی دریایی

در جریان نهمین رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص) سپاه پاسداران طی عملیاتی که از سوی قرارگاه صاحب الزمان (عج) انجام شد، یگان‌های ویژه نیروی دریایی پس از مورد اصابت قرار دادن ناو هواپیمابر فرضی دشمن این هواپیمابر را تصرف کردند.

در این سناریو پس از انجام حملات گسترده علیه هدف مذکور، نیروهای ویژه دریا و هوا پس از ورود به ناو هواپیمابر این ناو را در تصرف خود قرار دادند.

سپاه مدافع امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز است

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیام رزمایش این نیرو را بازدارندگی دشمنان فرامنطقه‌ای دانست و افزود: این رزمایش برای این انجام می شود تا دشمنان حواس‌شان جمع کار خودشان باشد و به حریم امنیتی جمهوری اسلامی ورود نکنند.

سردار سرلشکر جعفری ضمن تشریح اقدامات اولین روز رزمایش سپاه پاسداران در آب‌های نیلگون خلیج فارس، گفت: موشک‌های شلیک شده در رزمایش امروز به اهداف اصابت کردند و اقدامات در سایر عرصه‌ها نیز با تاکتیک‌های دیگر در حال انجام است.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آغاز رزمایش زمینی سپاه در سواحل حاشیه‌ای خلیج فارس از روز پنج‌شنبه (فردا) خبر داد و افزود: با این رزمایش به دنیا اعلام می‌کنیم توانمندی های نظامی ایران برای برقراری امنیت و آرامش کشورهای حوزه خلیج فارس و تنگه هرمز انجام می‌شود. این رزمایش با هدف مهار دشمنان فرامنطقه‌ای و جلوگیری از اقدامات آنه در برهم زدن امنیت منطقه یا اعمال قدرت آنها به اجرا در آمده است.

به گفته سردار سرلشکر جعفری، پیام این رزمایش اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران و برقراری امنیت و صلح در خلیج فارس و تنگه هرمز است که نفع آن به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز می‌رسد. مشکل ما دشمنان فرامنطقه‌ای هستند. امیدوارم وحدت و انسجام کشورهای منطقه روزی بیشتر از امروز شود تا دشمنان فرامنطقه‌ای با ترک منطقه اجازه دهند مردم زندگی خود را داشته باشند.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تشریح پیشرفت‌های فناوری و تسلیحاتی سپاه پاسداران، گفت: تمرکز فناوری‌ها، سلاح‌ها و تاکتیک‌های این رزمایش برگرفته از تجربیات هشت سال دفاع مقدس و دوران پس از آن است. سلاح‌ها و فناوری‌های امروز سپاه پاسداران در زمان جنگ هرگز وجود نداشت. طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی فناوری‌های مدرن به تجربیات زمان جنگ اضافه شد و با چاشنی ایمان، سپاه و بسیج امروز از حریم امنیتی کشور دفاع می‌کنند.

وی به کشورهای فرامنطقه‌ای هشدار داد: هرگز دلمان نمی‌خواهد از این تسلیحات استفاده کنیم ولی در صورت بروز هرگونه دخالتی در حریم مرزهای جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز که تحت کنترل سپاه پاسداران است قطعا از این تسلیحات استفاده خواهیم کرد. به بیان دیگر زمان استفاده از این تسلیحات دفاع در برابر دشمنان فرامنطقه‌ای و تامین امنیت تنگه هرمز است.

رژه 500 فروند شناور رزمی در رزمایش پیامبر اعظم(ص(

تعداد بیش از 500 فروند از انواع مختلف شناور رزمی در جریان نهمین رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص) سپاه پاسداران رژه رفتند.

رژه سامانه‌های مختلف موشکی ساحل به دریا و جنگنده اف4

بیش از 50 سامانه مختلف موشکی ساحل به دریا در تنگه هرمز و منطقه خلیج فارس رژه رفتند. همچنین تعدادی جنگنده‌ی اف 4 نیز در آرایش‌های سه‌تایی در آسمان به حرکت درآمدند.

ایران نیرویی توانمند در آب‌های عمان دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که ضرورتی برای حضور بیگانگان در منطقه وجود ندارد، اظهار کرد: ایران نیرویی توانمند و هوشمند در آب‌های عمان دارد و می‌تواند با کمک سایر کشورهای امنیت را در منطقه تأمین کند.

علی لاریجانی در حاشیه نهمین رزمایش پیامیر اعظم (ص) سپاه پاسدارن که در تنگه هرمز و منطقه خلیج فارس در حال برگزاری است با تأکید بر این‌که ایران نیرویی توانمند و هوشمند در آب‌های عمان دارد، خاطرنشان کرد: ایران می‌تواند با کمک سایر کشورها امینت را در منطقه تأمین کند.

وی با بیان این‌که ضرورتی برای حضور کشورهای بیگانه در منطقه وجود ندارد به توانمندی‌های کشور در عرصه‌های مختف اشاره کرد و گفت: تکنولوژی ایران می‌تواند در اختیار سایر کشورهای همسایه نیز قرار بگیرد و آنها می‌توانند روی قدرت نظامی ایران حساب کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر ایران توانمندی‌هایی کسب می‌کند در کنار کشورهای همسایه و در مقابل قدرت‌های نظامی است.

لاریجانی در ادامه خاطرنشان کرد: همه امکانات در اختیار سپاه در جهت صیانت از منافع ملی و حفاظت از کشور است.

وی با اشاره به حضور ناوهای برخی کشورها در منطقه، تصریح کرد: کشورهای قدرتمند بدانند که با افزایش ناو نمی‌توانند شرایط منطقه را تغییر دهند.

رئیس مجلس در ادامه به حضور نیروهای مسلح کشورمان در آب‌های منطقه اشاره کرد و گفت: استقرار نیروهای مسلح در منطقه مناسب بوده و تمهیدات خوبی در این زمینه اندیشیده شده است و این موضوع ظرفیت بسیار خوبی برای کشور و منطقه محسوب می‌شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد تأثیر برگزاری این رزمایش بر روابط دیپلماتیک،‌ اظهار کرد: اصولاً هرچه مولفه‌های استقلال بیشتر شود در گفت‌وگوهای بین‌المللی نیز به نتایج خوبی دست خواهیم یافت.

لاریجانی با اشاره به بودجه دفاعی کشور و تأکید بر لزوم توجه بر این موضوع، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی توجه خاصی به بودجه دفاعی کشور دارد و این موضوع نیز قطعاً در اقتدار کشور تأثیرگذار خواهد بود.

لاریجانی در پایان گفت: در حوزه سیاسی نیز هرچه به همگرایی‌ها افزوده شود شاهد دستی پر در عرصه‌های بین‌المللی خواهیم بود.

توانمندی‌های‌مان را تنها در صحنه عمل به میدان می‌آوریم

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: توانمندی های غیر آشکاری در اختیار داریم که تنها در صحنه عمل به میدان می‌آوریم.

سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی در حاشیه برگزاری رزمایش پیامبر اعظم(ص) سپاه که در تنگه هرمز و منطقه خلیج فارس برگزار شد با بیان اینکه توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران پویا و متحول شونده است اظهار کرد: در رزمایش پیامبر اعظم(ص)9 با بخشی از کمیت و کیفیت توان دفاعی سپاه مواجه شدیم و اگر روزی تقدیر براین باشد که عملیات واقعی اتفاق بیافتد حجم و کیفیت آنها به نمایش در می‌آید.

وی با اشاره به تنوع محصولات و قابلیت های تجهیزات دفاعی سپاه گفت: بسیاری از توانمندی‌های سپاه محدودیتی در برد نداشته و متناسب با توان دشمن قادر به انجام ماموریت هستند.

سلامی افزود: موشک‌های ساحل به دریا، دریا به دریا، مین‌های دریایی و توانمندی‌های هوا دریای سپاه محدودیتی در شعاع عملیاتی ندارند و با این وجود به کارگیری تجهیزاتی مانند لیزر با برد محدود هیچ تاثیر منفی در توان نیروی دریایی سپاه نمی‌گذارد.

وی با بیان اینکه توان دفاعی ما پویا و متحول شونده است گفت: ما هیچ گاه در سطح توانمندی‌های موجود متوقف نمی‌شویم و همانطور که بخش‌هایی از این توانمندی که امروز در صحنه رزمایش عملیاتی شد در گذشته وجود نداشت و به مجاهدت و تلاش فرماندهان و رزمندگان نیروی دریایی سپاه شکل گرفته است.

سلامی تصریح کرد: ما همه نقاط قوت، قابلیت های فناوری، تکنولوژیک و توانمندی‌های تاکتیکی و تکنیکی دشمن را شناسایی کرده و توان خود را بر اساس توانمندی آنها شکل داده‌ایم.

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه خاطر نشان کرد: امروز بخشی از توان نیروی دریایی سپاه که قابل آشکار شدن و انتشار بود به نمایش درآمد؛ ما توانمندی‌هایی در اختیار داریم که تا صحنه عمل پوشیده و غیر آشکار است و تنها در صحنه عمل آنها را به میدان می‌آوریم.

وی اظهار داشت: در رزمایش پیامبر اعظم(ص) با بخشی از کمیت‌ها و کیفیت توان دفاعی سپاه مواجه شدیم و اگر روزی تقدیر بر این باشد که عملیات واقعی اتفاق بیافتد حجم و کیفیت آنها به نمایش در می‌آید.

سلامی تصریح کرد: آنچه امروز دیده شد حکایت از انبوهی پایان ناپذیر و قابلیت‌های فناوری بالایی داشت که قابل انتقال به افکار عمومی بود.

وی همچنین بیان کرد: در رزمایش پیامبر اعظم (ص)9 ترکیب اراده و قدرت به نمایش درآمد که این موضوع پایه و اساس استراتژی ما است.

جانشین فرمانده کل سپاه در پایان با بیان اینکه ما اراده کرده‌ایم در هر میدانی موفقیت را برای ملت ایران و مردم مسلمان منطقه به ارمغان آوریم تاکید کرد: ما تا آخر پای آرمان‌ها و اهداف متعالی انقلاب ایستاده‌ایم.

منبع : ایسنا