لاریجانی گزینه اصلی مجلس دهم مجلس شورای اسلامی

ناصر محمدي
    •••••  چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۲:۵۳ کد مطلب : 72626/a   


با توجه به پایان دور دوم انتخابات مجلس دهم و شکل گیری جریانهای سیاسی و اغاز مجلس دهم در هفتم خرداد ماه به نظر می رسد که فراكسيون هاي اصلاح طلب و اصولگرا براي رياست مجلس درحال فعاليت هستند و آنگونه که متصور است فضا در مورد رياست مجلس كاملا روشن است و رياست لاريجاني در مجلس دهم استمرار پيدا مي كند.


با توجه به شکال گیری دو جریان بزرگ در مجلس دهم  باید یاد آور شد که مجلس دهم دو فراکسیون فعال بیشتر نخواهد داشت فراکسیون اصلاح طلبان و فراکسیون اصولگرایان که احتمالا مستقلین را هم دربر بگیرد.


اکثریت مجلس دهم در دست اصولگرایان است اما اصلاح طلبان فراکسیون پرعدد و قدرتمندی دارند ولی به نظر می رسد با توجه به مشکلات موجود جامعه و رهایی از این مشکلات بویژه خروج از رکود اقتصادی تحلیل گران معتقدند افزایش همکاری میان مجلس و دولت می تواند به احیای اقتصادی که از رکود طولانی رنج برده و با نرخ بیکاری جوانان ۲۶.۱ درصد روبرو است، کمک کند. با این وجود نمایندگان مجلس ضروری است تعامل بیشتری با دولت در حوزه قانونگذاری با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی با اقدام و عمل داشته باشند چرا که سال ۹۵ سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل است و حتما دولت و مجلس باید امسال یک کارنامه خوب در این زمینه ارائه کنند.


ضرورت دارد که مجلس از نظر سازمانی و ساختار هر چه سریعتر شکل بگیرد زیرا کارهای زیادی باید انجام شود و باتوجه به اقدامات ممتاز و ارزنده دکتر لاریجانی در مجلس گذشته، به نظر می رسد ایشان شانس بیشتری برای ریاست مجلس داشته باشند.از سویی انتخاب دوباره لاریجانی، می تواند به دولت قدرت بیشتری در لابی با اصولگرایان بدهد.


لاریجانی می تواند به دولت در پیاده کردن سیاست هایی کمک کند که بدون وجود او با مقاومت اصولگرایان روبرو می شود. امسال سال اخر دولت اقای روحانی است، بنایراین سالی بسیار حساس به شمار می رود، بنابراین ریاست مجلس را هم باید کسی برعهده بگیرد که بتواند دولت را همراهی کند.