احضار مشاور کاخ سفید را برای اظهارات جنجالی درباره برجام

    •••••  پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۰ کد مطلب : 72760/a   

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در تلاش هستند تا سه‌شنبه هفته آینده، مشاور کاخ سفید را به دلیل اظهارات جنجالی اخیرش در خصوص بازاریابی دولت اوباما برای توافق هسته‌ای با ایران به کنگره احضار کنند.به گزارش تحلیل ایران ، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در حال اعمال فشار به «بن رودز» مشاور کاخ سفید هستند تا درباره اظهارات بحث‌برانگیزش در خصوص بازاریابی دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری‌ آمریکا برای توافق هسته‌ای با ایران توضیح و گزارش ارائه دهد.

پایگاه اطلاع‌رسانی «هیل» وابسته به کنگره آمریکا گزارش کرد، رهبران جمهوری‌خواه کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا از رودز خواسته‌اند تا صبح‌ سه‌شنبه هفته آینده در حین یک جلسه استماع تحت عنوان «نقل قول‌های کاخ سفید درباره توافق هسته‌ای ایران» گزارش دهد.


«ام جی هنشاو» سخنگوی کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا به پایگاه هیل اعلام کرد که رودز که عنوان کامل او معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور ارتباطات استراتژیک است، هنوز به درخواست آنها پاسخ نداده است و هنوز از هیچ کس دیگری برای حضور در این جلسه استماع درخواست نشده است.


با اینحال، «جیسون شافتس» رئیس کمیته مذکور از ایالت «یوتا» تهدید کرده است که از احضاریه برای درخواست حضور رودز در جلسه استماع کنگره استفاده خواهد کرد.

«اریک شولتز» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا را به تلاش برای آغاز یک جنگ دیگر در خصوص برجام علیرغم آنکه چندین ماه از اجرایی شدن آن گذشته است، متهم کرد.


در بیانیه شولتز آمده است: « در سال گذشته میلادی به مدت چندین ماه، توافق ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت. جمهوری‌خواهان عهد کردند که آن را بلوکه می‌کنند ولی نتوانستند آراء کافی را برای چنین کاری جمع‌آوری کنند و هم‌اکنون به دنبال آن هستند که مجدداً مبارزه سیاسی قدیمی را مطرح کنند و از سربگیرند».


وی ادامه داد: «علیرغم تمامی موضوعات جدی که کنگره در حال حاضر با آن مواجه است، از جمله آماده شدن برای ورود (ویروس) زیکا، کمک به پورتوریکو برای رویارویی با بحران مالی‌اشان، کمک به مردم فلنت یا مبارزه با اپیدمی مواد مخدر، شرم‌آور است که شافتس به دنبال بیرون کشیدن صفحه‌ای از دفتر راهکار دارل ایسا (رئیس سابق کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا) است تا از این طریق از تمامی اقداماتی که در حال حاضر باید انجام گیرد، منحرف شود».


این درخواست جمهوری‌خواهان بعد از آن صورت گرفته است که اظهارات رودز در روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز»، سر و صداهایی را در واشنگتن به پا کرد.

در پروفایل نویسنده 38 ساله سابق داستانهای تخیلی از رودز نقل شده بود که در خصوص «اتاق پژواک» کارشناسان و خبرنگاران حامی برجام مفتخر بود.


اذعان دستیار اوباما و معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دولت باراک اوباما برای اصطلاحاً فروختن قرائت مد نظر خود از مذاکرات به کنگره و افکار عمومی، خبرنگاران، تحلیلگران و اندیشکده‌ها را به نفع خود به کار گرفته است.


جمهوری‌خواهان که به طور یکسان سال گذشته میلادی با برجام مخالف بودند، به صورت خصمانه از اظهارات مشاور کاخ سفید انتقاد کردند.

«پائول رایان» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، دولت اوباما را متهم به «گمراه کردن مردم آمریکا» کرده است.


شولتز روز چهارشنبه در پاسخ به این اتهامات گفت: «هیچ بحثی درباره حقایق و مفاهیم برجام وجود ندارد. این توافق دقیقاً چیزی است که ما گفتیم و جهان به موجب آن امن‌تر شده است».

رودز نیز در مقاله‌ای اعلام کرد که تلاش هماهنگ کاخ سفید برای فروختن توافق ایران بر اساس «حقایق برجام» بوده است.


وی توضیح داد: «هیچ چرخشی در کار نبوده است. این چیزی بوده که ما به آن اعتقاد داشتیم و همچنان به آن اعتقاد داریم».


 
منبع: فارس