«قدرت موشکی»؛ عرصه جدید رویارویی‌ ایران و آمریکا خواهد بود؟

    •••••  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۷:۳۴ کد مطلب : 73070/a   روزنامه لبنانی «الاخبار» بر این باور است که به دلیل نگرانی‌های فزاینده آمریکا از قدرت نظامی ایران، پس از برنامه هسته‌ای، این بار برنامه موشکی، عرصه جدید رویارویی‌ این کشور با ایران خواهد بود.


به گزارش تحلیل ایران، رویارویی ایران و آمریکا به مرور زمان وارد سطوح و حوزه‌های جدیدی می‌شود و درحالی که واشنگتن تلاش می‌کند، بر توانمندی و قدرت موشکی ایران قید و بند بزند، تهران با مدرنیزه کردن موشک‌های بالستیک خود با این تلاش، مقابله می‌کند.


«حسن حیدر»، نویسنده و تحلیلگر جهان عرب در مقاله‌ای که روزنامه لبنانی «الاخبار» منتشر کرد، می‌نویسد: جمهوری اسلامی ایران هر از چندگاهی با اعلام پیشرفت برنامه موشکی خود، آمریکا را به چالش می‌کشد، در حالی‌که آمریکا با تهدیدات مکرر مبنی بر اعمال مجازات‌ها و تحریم‌های جدید به خاطر برنامه موشکی‌ تهران تلاش دارد، رویارویی با ایران را به حوز‌ه‌های دیگر منتقل کند.


علی‌رغم اینکه به نظر نمی‌رسد، واشنگتن تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری [در نوامبر 2016] اقدامی در این زمینه به عمل آورد، با این حال تهران بر این باور است، واشنگتن تلاش دارد، از تعهدات هسته‌ای شانه خالی کند و با دور زدن آنها، تحریم‌ها و مجازات‌ها علیه ایران را بار دیگر و این‌بار از باب برنامه موشکی و پرونده‌های دیگری مانند تروریسم و حقوق بشر اعمال کند.


این موضوع تهران را واداشت، تا به احتمال تغییر اصول و قواعد رویارویی و درگیری با آمریکا در آینده نزدیک بیندیشد، لذا درحال تجدید نظر در برنامه هسته‌ای خویش است و در این راستا، برای اجرای هریک از بندهای توافق هسته‌ای توسط آمریکا و غرب موعد و زمانی را معین کرده، در غیر این صورت برنامه هسته‌ای خود را بار دیگر از سر خواهد گرفت.


اما نگاه ایران به برنامه موشکی تفاوت بسیاری با برنامه هسته‌ای دارد. تهران بخوبی می‌داند، بدون قدرت هسته‌ای نیز توان ورود به عرصه و مقابله را خواهد داشت، اما بدون قدرت موشکی‌ توان و امکان ورود به هیچ عرصه‌ای از رویارویی و رقابت را نخواهد داشت و آنگاه چاره‌ای جز تن دادن به خواسته‌ها و شرایط تحمیل شده بین المللی و منطقه‌ای نخواهد داشت، افزون بر آن، اینکه هرگونه تصمیم‌گیری درباره تجدیدنظر درباره توافق هسته‌ای نیازمند قدرت نظامی بازدارنده برای دفاع و حمایت از تهران است.


گفت‌وگو درباره آزمایشهای موشکی «ممنوع»

اطلاعات موجود درباره آزمایشات موشکی تهران و نوع موشک‌های جدید به این نکته اشاره می‌کند که سیستم موشکی ایران پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر شده، به همین دلیل آمریکا و غرب در موقف کردن این برنامه به هر طریق ممکن شتاب دارند.


بُرد رسمی موشک‌های ایران یک هزار کیلومتر اعلام شده که به دور از رسانه‌ها و تاجای ممکن ماهواره‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل در مناطق مختلف ایران ده‌ها فروند از آنها آزمایش می‌شود.


داده‌ها نشان می‌دهد، تهران استفاده از چند نوع از موشک‌های جدید خود را آغاز کرده و به کار گیری این موشک‌ها به دلیل تعداد زیاد تولید شده از آنها نیست، بلکه به خاطر کیفیت و کارآیی آنهاست، به همین انتظار می‌رود، نسل جدید موشک‌های دور بُرد تهران دقیق‌تر، قدرتمندتر و کم خطاتر باشد، به گونه‌ای که میزان خطا در اصابت به هدف این موشک‌ها به 8 متر می‌رسد.


در علوم نظامی و دانش موشکی معنا و مفهوم 8 متر خطا در موشک‌های دور بُردی که حامل کلاهک منفجره‌ سنگین و مجهز به سیستم هدایت و تغییر مسیر هستند، اصابت دقیق و صد در صد به هدف است و موشک‌های بالستیک، از جمله موشک «عماد» با بُرد 1700 کیلومتر بتازگی به این تکنولوژی مجهز شده است.


نکات مهم توسعه موشکی ایران

توسعه سیستم موشکی ایران به نکات بسیار مهم لجستیکی اشاره می‌کند، از جمله اینکه بیانگر میزان پیشرفت صنایع نظامی ایران به طور کلی و سیستم موشکی این کشور به طور خاص است، مثلا موشک‌های «عماد» یا «سجیل» نسل جدید موشک‌های توسعه یافته هستند، موشک‌هایی که تلاش شده، در آنها از سوخت سخت استفاده و سکوهای پرتاب آن در داخل تولید و تغییراتی در پیکره موشک‌ها داده شود، به همین دلیل در ساخت پوشش آن، تلاش شده از مواد سبک و در پیکره آن از مواد اولیه کربن‌دار استفاده گردد که همه بر قدرت شلیک و پرواز آن تاثیر می‌گذارد.


ادامه برنامه موشکی تهران، حامل این پیام برای واشنگتن است که به هیچ وجه و در هیچ شرایطی وارد گفت‌وگو و مذاکره درباره آزمایشهای موشکی خود نخواهد شد، لذا تردید نیست، موضوع آزمایشات موشکی تهران نه تنها آمریکا، بلکه اسرائیل را هم نگران می‌کند، چون تل‌آویو همواره یکی از اهداف هرگونه رویارویی احتمالی در آینده است.


رزمایش 3 ماه گذشته سپاه پاسداران از اهمیت بسیاری برخوردار بود، چون همزمان با آغاز آن، فرمانده یگان موشکی شرکت کننده در این رزمایش تصریح کرد، در صورت اقتضای شرایط، سپاه پاسداران توان هدف گرفتن نقاط انتشار گروه‌های تروریستی تکفیری در منطقه را دارد.


خلاصه سخن اینکه، اعلام این میزان از خطا در موشک‌های جدید به معنای بالا رفتن آمادگی تهران در حمله به اهداف تا شعاع 2 هزار کیلومتر است، اهدافی که تهدیدی برای ایران چه از سوی آمریکا، اسرائیل، گروه‌های تکفیری و یا هر بازیگر دیگر منطقه‌ای و بین المللی شمرده می‌شود.


منبع: فارس