ممنوعیت سود جداگانه برای مشتریان ویژه بانک ها

    •••••  چهارشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۷ کد مطلب : 75594/a   

 

 

 

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: بانک‌ها اجازه ندارند برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری نرخ سود جداگانه ای را به ‌عنوان مشتریان ویژه (وی آی پی) در نظر بگیرند.
به گزارش تحلیل ایران، علی صالح‌آبادی در میزگرد یکپارچه‌سازی نظام مالی که در حاشیه بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی نرخ سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری که اقدام به سرمایه‌گذاری نزد بانک‌ها می‌کنند همانند سایر مشتریان است و اجازه اختصاص سود بیشتر وجود ندارد.  

وی اضافه کرد: این صندوق‌ها می‌توانند علاوه بر سرمایه‌‌گذاری نزد بانک‌ها بخشی از منابع خود را صرف خرید اوراق مشارکت و صکوک کنند که بدین طریق سود آنها افزایش می‌یابد. 

خبرگزاری میزان نوشت: صالح‌آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم یکپارچه‌سازی نهادهای نظارتی پرداخت و گفت: امروزه به دلیل خصوصی‌ شدن اغلب بانک‌ها، آنها وارد بازار سرمایه شده‌اند. 

وی ادامه داد: به دلیل ورود بانک‌ها به بازار سرمایه، سازمان بورس باید بر آنها نظارت داشته و صورت‌های مالی را شفاف‌سازی کند تا بدین طریق حقوق سهامداران حفظ شود.  

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: از سوی دیگر بانک مرکزی قصد دارد برای رعایت حقوق سپرده‌گذاران بر فعالیت بانک‌ها نظارت کند.  

به گفته وی، اغلب بانک‌ها اقدام به تاسیس شرکت‌های کارگزاری کرده‌اند که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت دارند اما عملکرد آنها به دلیل تاثیر بر عملیات بانکی توسط بانک مرکزی نیز کنترل می‌شود.  

صالح‌آبادی افزود: بر این اساس باید بین نهادهای نظارتی مختلف هماهنگی ایجاد شود تا حقوق سهامداران و سرمایه‌گذاران به طور کامل حفظ شود.
 
وی پیشنهاد داد به جای ادغام نهادهای نظارتی بهتر است دو نوع هماهنگی در سطح سیاستگذاری و عملیاتی شکل بگیرد.  

وی تاکید کرد، برای هماهنگی در سطح سیاستگذاری می‌تواند یک شورای هماهنگی برای سیاستگذاری کلان تشکیل شود. همچنین می‌توان یک هماهنگی را در سطح عملیاتی بین نهادهای نظارتی ایجاد کرد.