نقش عتبات مقدسه، باید یکپارچگی و روشنگری امت اسلامی باشد

    •••••  جمعه ۰۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۰:۰۵ کد مطلب : 76174/a   

تولیت آستان قدس رضوی گفت: نقش عتبات مقدسه باید نقش وحدت، یکپارچگی و روشنگری امت اسلامی باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در دیدار مدیران عتبات مقدسه کاظمین(ع) و عباسیه(ع) افزود: هر سال بسیاری از دلدادگان عصمت و طهارت علیهم‌السلام به زیارت عتبات عالیات مشرف می‌شوند، اینها ظرفیت‌های عظیم انسانی در اختیار ما هستند و باید به عنوان یک امکان بی‌بدیل از جهت تسهیل زیارت و نیز معرفت‌افزایی مورد توجه مسئولان قرار گیرند. اگر این ظرفیت و جمعیت در اختیار هر بخشی از دنیا بود، هزاران برنامه برایش در نظر می‌گرفتند.

 

وی تصریح کرد: البته خدمات ارزشمندی توسط مدیران عتبات عالیات عراق انجام شده، خصوصاً مکان‌هایی که با عنوان «مدینه‌الزائرین» در مسیر تشرف زائران احداث شده، اما در بخش فرهنگی بویژه با توجه به شرایط زمانی، ملت‌های مسلمان و وظیفه‌ امت مسلمان در این برهه از تاریخ که مسلمانان مورد هجومی گسترده قرار گرفته‌اند، برنامه‌ خاصی وجود ندارد و لازم است یک برنامه‌ریزی و حرکت جدی صورت بگیرد.

 

تولیت آستان قدس رضوی با بیان این مسئله که وحدت امت اسلامی امروز یک حققت انکار ناپذیر است، اظهار داشت: بعضاً تفرق و پراکندگی بین مسلمانان مشاهده می‌شود که به هیچ وجه جایز نیست. به خصوص آنچه در عراق هست، برای ما که دوستان مردم عراق هستیم، نگران کننده است و ان‌شاء‌الله دست توانای مرجعیت شیعه بتواند این اختلافات را در عراق حل و فصل کند.

 

وی افزود: دمیدن در مسائلی مانند برتری‌های قومی، قبیله‌ای و نژادی، منشأ ایجاد اختلاف و موجب تفرق شیعیان است. اینها نکاتی است که از قدیم‌الایام از جانب جریان‌هایی مطرح شده که عظمت تشیع و مسلمین را نشانه رفته و متأثر از تفکرات جاهلی است. هر مشخصه‌ای غیر از دین‌مداری و اسلام‌مداری و دلدادگی به ساحت قدسی اهل بیت علیهم‌السلام نباید ملاک باشد.

 

امروز حضور و مساعدت ما نسبت به مردم عراق، برگرفته از دیدگاه اسلامی و شیعی است.

 

رئیسی گفت: هر چند مرزهای جغرافیایی را محترم می‌شماریم، اما مرزهای اصلی برای امت اسلام، مرزهای عقیدتی و فکری است. همچنان‌که در طول 37 سال گذشته، مسئله استراتژیک ما، دفاع از مردم فلسطین بوده است. این یک نگاه مبنایی با هدف دفاع از اسلام و ارزش‌های اسلامی است و همواره پای مبانی خود ایستاده‌ایم.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: این جزء معقتدات و باورهای عمیق ماست که هیچ فرقی بین عتبه‌های مقدسه قائل نیستیم. معتقدیم امروز هر کاری آنجا می‌شود، در راستای تعظیم شعائر اسلامی است و هر آجری گذاشته می‌شود و هر صحن و سرایی ساخته می شود، برای اسلام است. اینها همه آهنگ دین و شریعت دارد.

 

وی با بیان این که دغدغه آیت الله سیستانی و رهبر معظم انقلاب اسلامی وحدت کلمه دنیای اسلام است، گفت: باید مراقب نفوذ دشمن و پراکندن کلمات تفرقه افکن بود. در این صورت امید می‌رود مجموعه عتبات مقدسه در جهان اسلام بیش از پیش بتوانند بصیرت آفرین، معرفت‌افزا، دارای همکاری و تعامل بیشتر و اثرگذار در جهان باشند.

 

در این دیدار همچنین مدیران عتبه کاظمین و عباسیه علیهم‌السلام به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته و آمادگی لازم برای تعامل بیشتر با آستان قدس رضوی را اعلام کردند.

 

منبع:تسنیم