گزارش اختصاصی تحلیل ایران از تحولات اخیر فرانسه

مهرداد صادقی
    •••••  شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۴:۵۱ کد مطلب : 762/a   

پرواز پهبادهای ناشناس در آسمان پاریس, رسوایی مالی جدید برای سارکوزی, تشدید تدابیر امنیتی در مراکز مهم توریستی ـ تجاری و دیگر رویداد های مهم فرانسه

ـ درخواست شورای اروپا از فرانسه برای مبارزه با تبعیض نژادی روزافزون در این کشور

کمیسر حقوق بشر شورای اروپا از مقامات فرانسوی خواسته است با اتخاذ تدابیر مناسب و فوری از افزایش روزافزون اعمال نفرت انگیز و اقدامات نژادپرستانه در این کشور جلوگیری و نیز زمینه تسهیل در پذیرش درخواست های پناهندگی به خصوص از سوی پناه جویان سوری را فراهم کنند.

بر اساس گزارش کمیسر خقوق بشر شورای اروپا, کشور فرانسه از نظر تبعیض نژادی و نیز ترویج سخنان و اعمال نفرت پراکنانه در وضعیت مناسبی به سر نمی برد.  در این گزارش هشدار دهنده تصریج شده است علیرغم پیشرفت های حقوقی و قانونی حاصل شده در زمینه مبارزه با تبعیض نژادی و تعصبات کورکورانه, شاهد آن هستیم که اینگونه سخنان و اعمال در فرانسه نه تنها متوقف نشده بلکه طی چند سال اخیر روند رو به رشدی گرفته است.

در ادامه این گزارش, از مقامات فرانسوی خواسته شده است به شرایط تاسف بار زندگی پناه جویان در منطقه کاله ( منطقه ای که به عنوان محل اقامت موقت پناهجویان غیر فانونی برای عزیمت به انگلیس شناخته شده است) رسیدگی کرده و از آنها در مقابل توهین ها و حملات خشونت آمیز ساکنان محلی و افراد ییگانه ستیز محافظت کنند.

 ـ نادیده گرفتن سیاست های شورای عالی رادیو تلویزیون فرانسه توسط رسانه های این کشور در جریان پوشش حوادث ماه ژانویه در پاریس و نامه اعتراض آمیز سردبیان خبری به ایجاد محدودیت در کار رسانه ای

شورای عالی رادیو تلویزیون فرانسه که وظیفه قانونگذاری و نظارت بر نحوه فعالیت رسانه ای در این کشور را بر عهده دارد هفته گذشته با انتشار گزارشی ضمن ابراز نارضایتی از نادیده گرفتن شدن دستورالعمل های خود توسط رسانه های فرانسوی, از عدم اجرای دقیق این دستورالعمل ها به خصوص در زمان پوشش وقایع مربوط به حملات تروریستی ماه ژانویه در پاریس خبر داد. در این گزارش آمده است مجموعا سی و شش مورد تخلف در جریان این پوشش رسانه ای مشاهده شده که پانزده مورد آن مشمول تذکر و هشدار قرار گرفته و بیست و یک مورد دیگر نیز به جهت شدت تخلف با جریمه و توبیخ کتبی روبرو شده است.

در واکنش به این گزارش, سردبیران و مسولان تحریریه های خبری در شبکه های مختلف رادیو تلویزیونی این کشور از جمله شبکه های ته. اف. 1 / فرانس 2 / فرانس 3 / فرانس 24 / شبکه خبری به. اف. ام. تی وی / آی تله / ال. سه. ای / یورو نیوز / فرانس انتر / فرانس انفو / اِر. ته. ال / اروپ 1 / ار. ام. سه / و ار. اف. ای با ارسال نامه ای مشترک خطاب به شورای عالی رادیو تلویزیون فرانسه ضمن انتقاد از تصمیمات بی سابقه و یک طرفه این شورا که بدون شنیدن توضیحات و استدلال های طرف مقابل اتخاذ شده, اینگونه تصمیمات را ناامید کننده و باعث بی اعتبار شدن فعالیت بخش های خبری و هیئت های تحریریه در کلیه شبکه های رادیو تلویزیونی دولتی و خصوص فرانسه  قلمداد کرده اند.

در این نامه تاکید شده است  : " آزادی مطبوعات و رسانه ها حقی قانونی در اختیار ژورنالیست ها و روزنامه نگاران است تا آنها بتوانند وظیفه اطلاع رسانی خود را به بهترین و دقیق ترین شکل ممکن انجام دهند." امضاء کنندگان این نامه همچنین از سرزنش های بی شمار شورای عالی رادیو تلویزیون فرانسه مبنی بر اینکه رسانه ها در زمان پوشش وقایع پاریس توجه به نظم و امنیت عمومی را نادیده گرفته و به نوعی باعث تقویت تنش در میان مخاطبین شده اند به شدت انتقاد کردند. آنها با طرح چند سوال نگران کننده پرسیده اند که چطور می توانند تحت این مجازات ها به فعالیت اطلاع رسانی خود ادامه دهند؟ و اینکه در کدامیک از دیگر کشورهای مبتنی بر دمکراسی, رسانه های صوتی تصویری به جهت انعکاس به موقع و درست وقایع مورد سرزنش قرار می گیرند؟

 ـ انعکاس دیدگاه رهبر معظم انقلاب نسبت به فیلم " تک تیرانداز آمریکایی " در روزنامه فیگارو

روزنامه فیگارو با انتشار مطلبی به انعکاس دیدگاه های رهبر انقلاب در مورد فیلم "تک تیرانداز آمریکایی" پرداخت. در این یادداشت عنوان شده است : آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران تازه ترین اثر سینمایی کلینت ایستوود کارگردان مشهور آمریکایی را به عنوان نمونه ای دیگر از هجمه تبلیغاتی و تخریبی غرب بر ضد اسلام و مسلمانان معرفی کرده است. به نوشته فیگارو آیت الله خامنه ای معتقد است خط مشی اصلی این فیلم بلند سینمایی در واقع تحریک و تشویق خشونت بر ضد مسلمانان است.

این روزنامه فرانسوی زبان می نویسد : آیت الله خامنه ای فیلم تک تیرانداز آمریکایی را خود به شخصه ندیده و بر اساس شنیده ها در جریان داستان و جزئیات آن قرار گرفته است. فیگارو سپس به انعکاس بخشی دیگر از سخنان انتقاد آمیز رهبر معظم انقلاب نسبت به این فیلمِ پر سرو صدا از مجموعه تولیدات سینمای هالیوود پرداخته که طی آن سیر اصلی داستانِ انتخاب شده برای فیلم "تک تیرانداز آمریکایی"  توام با روح اسلام ستیزی و نیز مروج خشونت و آزار بر ضد مسلمانان تشخیص داده شده است.  

این فیلم بلند سینمایی که تاکنون هشت هفته از نمایش عمومی خود را در آمریکا سپری کرده بیش از سیصد میلیون دلار فروش به همراه داشته است. فیلم " تک تیرانداز آمریکایی" در شش عنوان از جمله عناوین "بهترین فیلم" و "بهترین بازیگر اصلی" نامزد دریافت جایزه اسکار در سال 2015 شده بود. این فستیوال بامداد روز دوشنبه چهارم اسفند برگزیدگان خود را معرفی کرد.

 ـ گشایش پرونده یک رسوایی دیگر برای سارکوزی : این بار پرواز با جت اختصاصی به هزینه یک شرکت مقاطع کاری

دادستانی پاریس از قضات متخصص در پرونده های مالی خواسته است تحقیق تازه ای را برای روشن شدن جزئیات یک رسوایی مالی دیگر آغاز کنند که محور اصلی آن نیکلا سارکوزی رئیس جمهور پیشین فرانسه است. بر اساس این پرونده, سارکوزی به خاطر انجام سفرهایی با هواپیمای جت خصوصی در سالهای 2012 و 2013 که هزینه آنها توسط شرکت مقاطعه کاری یکی از دوستانش به نام استفان کوربی پرداخت شده به سوء استفاده از اموال و دارایی های اجتماعی متهم شده است.

سوء استفاده از دارایی های اجتماعی , همدستی و نیز پنهان کاری احتمالی بر ضد  منافع شرکت لاوگروپ ( شرکتی که هزینه سفر های یاد شده را پرداخت کرده ) از جمله عناوین اتهاماتی است که در این پرونده مطرح شده است. در واقع سوء استفاده از دارایی های اجتماعی دقیقا وقتی مصداق پیدا میکند که یک مقام مسوول با فرد یا شرکتی همدست شود اما پس از استفاده از امتیازات این همدستی به نفع خود یا شرکت دیگر به نوعی منافع همدست اصلی خود را نادیده بگیرد. پرونده رسیدگی به این اتهام جدید مالی بر ضد نیکلا سارکوزی از نوزدهم دسامبر گذشته به جریان افتاده اما جزئیاتش به تازگی از سوی دادستانی پاریس منتشر شده است.

اطلاعات اولیه در مورد این رسوایی مالی به طور کاملا اتفاقی زمانی به دست آمد که یک قاضی اهل مارسی بر روی پرونده قاچاق هوایی مواد مخدر میان جمهوری دومینیکن و فرانسه موسوم به "ایر کوکائین"  تحقیق می کرد. در چارچوب تحقیقات این پرونده که رد یک شرکت حمل و نقل هوایی موسوم به اس. ان. تی. اچ . اس نیز پیدا شده بود بازرسان قضایی تصمیم به جستجو در میان اسناد موجود در دفتر این شرکت هوایی گرفتند و از میان اسناد کشف شده ده فاکتور مالی را که برای شرکت لاوگروپ ارسال شده بود پیدا کردند. از این ده فاکتور سه فاکتور مربوط به پرواز های انجام شده توسط نیکلا سارکوزی با هواپیمای جت اختصاصی است.

بر اساس این فاکتورها مبالغ پرداخت شده برای سه پرواز یاد شده که سارکوزی با جت های اختصاصی مختلف به دوحه قطر( به منظور شرکت در یک مجمع بین المللی با موضوع ورزش ) , ایالات متحده آمریکا و ابوظبی ( امارات متحده عربی ) انجام داده به ترتیب یکصد و دو هزار یورو / نود و پنج هزار یورو و یکصد و چهار هزار یورو اعلام شده است.  

 ـ نشریه منتسب به داعش تازه ترین شماره خود را به کشور فرانسه اختصاص داد

گروه افراطی داعش با متمرکز شدن بر روی فرانسه, یک شماره از مجله موسوم به "دارالاسلام" را که گفته می شود تحت نظارت این گروه تروریستی منتشر می شود به طور کامل به حوادث پاریس اختصاص داده و از هواداران خود در این کشور خواسته اند دشمن را بر خاک خود مورد هدف قرار دهند.

با گذشت یک ماه از ماجرای حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو و نیز گروگانگیری در یک سوپر مارکت در پاریس که عاملان هر دو حمله تروریستی توسط نیروهای امنیتی فرانسه کشته شدند حالا داعش خواستار انتقام خون این دو ماجراجوی افراطی شده است.  تیتر اصلی انتخاب شده برای شماره ویژه نشریه دارالاسلام که اختصاصا به حوادث خونبار یکماه پیش در پاریس می پردازد از این مضمون برخوردار است :  " خداوند فرانسه را لعنت کند".  کارشناسان پس از رمز گشایی از این شعار معتقدند عبارات یاد شده در پاسخ به نام فیلم "خدا به فرانسه برکت دهد" برگزیده شده اند. فیلمی برگرفته شده از رمان عبدالمالک خواننده رپ مسلمان فرانسوی که خود را پیرو تصوف میداند و مداقع اسلام منطبق شده با جامعه فرانسه است.

نشریه دارالاسلام که از لحن و عبارات تند و خشونت آمیز در متون خود بهره می برد در این شماره ویژه ضمن تاکید بر این نکته که " جنگ در پشت گیرنده های تلویزیون و یا با رای دادن در پارلمان شکل نخواهد گرفت" از افرادی که از آنها به عنوان "مسلمانانِ مخلص و واقعی" در فرانسه نام برده شده درخواست کرده است "دشمن را در خاک خود مورد حمله قرار دهند"

 ـ در فرانسه روند تعطیلی کارخانجات و مجتمع های تولیدی کندتر شده اما نرخ بیکاری همچنان بالا است

موسسه اقتصادی ترندو در فرانسه که وظیفه اش تحقیق و پژوهش بر روی بازار کار و نیز پایش میزان سرمایه گذاری در این کشور است در گزارشی اعلام کرده:  طی سالهای 2009 و 2014 چهل و پنج هزار و ششصد و نود و شش موقعیت شغلیِ موجود در کلیه بخش ها در فرانسه حذف شده است اما علیرغم این مسئله روند تعطیلی و متوقف شدن فعالیت کارخانجات تند تر نشده بلکه فقط ظرفیت آنها است که روز به روز از نظر به کار گیری نیروی انسانی  تحلیل  می رود.

در گزارش موسسه ترندو وضعیت رونق مجدد وضعیت اشتغال و فعالیت اقتصادی بسیار ضعیف و شکننده توصیف شده است. در این گزارش شمار کارخانجات و کارگاه های تولیدی تاسیس شده در سال 2014  یکصد و شصت و سه واحد و تعداد کارخانه هایی که در همین سال تعطیل و یا از ادامه فعالیت بازمانده اند دویست و هفده واحد برشمرده شده است. این نسبت در سال 2013 یکصد و بیست و دو در قبال دویست و شصت و هفت بوده است. بدین ترتیب طبق این بررسی به نظر می آید روند تاسیس کارخانه ها و مجتمع های تولیدی رو به افزایش و پروسه تعطیل شدن واحد ها رو به کاهش باشد اما سرعت و شتاب این تحول مثبت به اندازه ای نیست که بتواند به یک برآیند و نتیجه مثبت منتهی شود.

گزارش یاد شده می افزاید : در میان نوزده بخش مختلف اقتصادی در فرانسه یازده بخش اندک بهبودی را در وضعیت خود احساس کرده اند. در این میان بخش تجارت علیرغم مواجه بودن با کاهش مداوم فرصت های شغلی , با ثبت رکورد  91.882  تاسیس و راه اندزی طی سالهای 2009 تا 2014 در راس هرم قرار داشته است. اما در سال 2014 بخش اطلاع رسانی و ارتباطات با ثبت هفت هزار و چهارصد و هفت تاسیس و راه اندازی این جایگاه را از بخش تجارت پس گرفت .

 ـ بازدارندگی هسته ای : فرانسه حاضر نیست گارد خود را پایین بیاورد

فرانسوا اولاند در بازدید از یک پایگاه نیروی هوایی فرانسه ضمن اشاره به ابعاد تازه زرادخانه هسته ای موجود در این کشور بر عزم پاریس برای بالا نگه داشتن قدرت هسته ای در شرایط فعلی تاکید کرد. رئیس جمهور فرانسه در این سخنان برای نخستین بار فاش ساخت که کشورش در حال حاضر دارای حداقل سیصد کلاهک هسته ای است. 

رئیس جمهور و رئیس ستاد کل ارتش فرانسه با اشاره به این نکته که زمان و دوره بازدارندگی هسته ای هنوز سپری نشده است تاکید کرد شرایط و اوضاع موجود در سطح جهان اجازه کوتاه آمدن را به ما نمی دهد. وی در ادامه گفت گرچه فرانسه در معرض تهاجم مستقیم نظامی قرار ندارد و دشمن مشخصی را نیز در مقابل خود نمی بیند با این حال در شرایط فعلی به هیچ وجه مسئله پایین آوردن گارد مطرح نیست.                               

اولاند همچنین ضمن یادآوری دکترین هسته ای فرانسه بار دیگر تاکید کرد هرگونه تجاوز به منافع حیاتی فرانسه با اقدام تلافی جویانه هسته ای مواجه خواهد شد و تصور می شود این پاسخ خساراتی جبران ناپذیر برای حریف به همراه داشته باشد. زیرا همه می دانند زمانی که فرانسه سخن بگوید میتواند به راحتی آن سخن را به عمل تبدیل کند. رئیس جمهور فرانسه همچنین ضمن یادآوری این نکته که طی بیست سال اخیر کشورهای تازه ای توانسته اند به عنوان قدرت هسته ای خود را  در سطح جهان مطرح کنند و تعداد دیگری از کشورها نیز در پی دستیابی به این قدرت نظامی هستند چشم انداز رو به گسترش فعلی را در این زمینه برای صلح جهانی بسیار خطرناک توصیف کرد.

اولاند در ادامه با اشاره به برنامه هسته ای ایران تصریح کرد جهت گیری و موضع ما در این خصوص طی سالهای اخیر همین بوده است در غیر اینصورت سالهای زیادی را به مذاکره با ایران در خصوص برنامه هسته ای این کشور صرف نمی کردیم. به گفته اولاند فرانسه با برنامه هسته ای غیر نظامی ایران موافق است و نه با سلاح هسته ای. وی در عین حال با تکرار مواضع بد بینانه غرب نسبت به ایران افزود : " مشکل اینجاست که ایران هنوز به ما نشان نداده است که قصد دارد از دستیابی به سلاح هسته ای صرف نظر کند اما به محض اینکه این مسئله را اثبات کند تواقع منعقد خواهد شد.

 ـ فشار بالای کاری و استرس زیاد در بین پلیس و نیروهایِ الیت عضو یگان حفاظت در فرانسه پس از حملات ترورسیتی پاریس

پلیس فرانسه و به ویژه نیروهای الیتِ انتظامی و حفاظتی در این کشور پس از وقایع هفتم ژانویه در پاریس تحت فشار روانی زیاد به سر می برند. انتظارات از این نیروها بسیار بالا رفته و بدلیل برقراری وضعیت امنیتی ویژه که ناشی از تهدیدها و احتمال بالای وقوع حملات تروریستی است برنامه کاری آنها به گونه ای غیرمعمول پر شده است تا حدی که حدود ششصد نیروی عضو این یگان حتی فرصت این را پیدا نکردند تا در مراسم تدفین یکی از همکارانشان که وظیفه حفاظت از سردبیر نشریه شارلی ابدو را بر عهده داشت شرکت کنند.

نیروهای الیت پس از وقایع یاد شده ماموریت حفاظت از جان بیش از یکصد و شصت شخصیت مختلف را بر عهده داشته اند اما این تعداد ثابت نبوده و هر روز در حال افزایش است. آنها غیر از محافظت از جان مسولان دولتی و مقامات سیاسی بایست حاله امنیتی مناسبی را برای حفاظت از جان دیگر اقشار جامعه فرانسه از جمله کاریکاتوریست ها, نویسندگان و ژورنالیست ها تشکیل دهند. این در حالی است که وضعیت امنیتی در فرانسه همچنان ویژه گزارش شده و فشار کاری وارده با توجه به افزایش نیافتن شمار این نیروها بسیار بالا و خارج از حد نرمال به نظر می رسد. 

 ـ استمداد وزیر کشورر فرانسه از غول ها و قدرت های وب و اینترنت برای مبارزه با تروریسم.

وزیر کشور فرانسه در سفر اوایل هفته خود به واشنگتن که برای شرکت در یک اجلاس بین المللی با موضوع مقابله با خشونت های افراطی صورت گرفت در دیدار با مسئولین و دست اندکاران غول های بزرگ دنیای وب و تکنولوژی های نوین نظیر شرکت اپل , گوگل, فیس بوک و تویتر آنها را به همکاری بیشتر برای مبارزه با گروه های خشونت طلب و افراطی دعوت کرد.

کازونوف در این دیدارها ضمن استمداد برای هماهنگی های بیشتر جهت مقابله با تبلیغات و پروپاگاندای افراطیون در دنیای مجازی از این شرکت های غول آسا که نبض ارتباطات مجازی در اینترنت را در دست دارند درخواست کرد در این زمینه تدابیر محسوس و دقیق تری اتخاذ کنند. وی به طور مشخص خواستار حذف فوری پیام های ایدئولوژیک و تخریبی و نیز تبلیغات گسترده نیروهای خشونت طلب برای شستشوی مغزی افراد جوان و در نتیجه تلاش برای جذب و استخدام نیروهای جدید از میان افرادی شد که ممکن است تحت تاثیر تبلیغات دروغین آینده خود و کشورشان را به خطر بیاندازند.

وزیر کشور فرانسه همچنین خواستار همکاری تنگاتنگ قدرت های اول وب با دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی برای پیشبرد تحقیقات ضد تروریستی شد. این در حالی است که برای این منظور وی بایست طرف های خود را متقاعد به انجام اقداماتی میکرد که با اصل آزادی بیان بر روی اینترنت و نیز توسعه اقتصادی اینترنت منافات نداشته باشد.  

گفتنی است دولت فرانسه پیش از این به واسطه رایزنی و از طریق همکاری قضایی بین المللی توانسته بود از همکاری شرکت های بزرگ اینترنتی برای حذف برخی محتواها و ویدیوها به خصوص در کوران حوادث هفتم ژانویه در پاریس  بهره مند شود. یکی از نمونه های بارز آن دخالت اف بی آی برای همکاری شرکت مایکروسافت جهت در اختیار گذاشتن محتوای پیام های ایمیلی مرتبط با حمله به دفتر شارلی ابدو بود. شرکت گوگل نیز در جریان این حوادث ضمن اعلام حمایت از دولت فرانسه به درخواست مقامات این کشور چندینن ویدیو را یکروز پس از وقوع این حملات تروریستی از روی وب پاک کرده بود.

 ـ تداوم روند کاهش محبوبیت رئیس جمهور و نخست وزیر فرانسه : اولاند 24 درصد و مانوئل والس 46 درصد

فرانسوا اولاند و مانوئل والس به ترتیب پنج و هفت درصد از میزان محبوبیت قبلی خود را در ماه فوریه از دست دادند. این درحالی است که در ماه ژانویه پس از حملات تروریستی روی داده در این کشور آنها توانسته بودند اندکی از محبوبیت از دست رفته خود را ترمیم کنند.

نظر سنجی انجام شده توسط موسسه ایفوپ که نتایج آن اخیرا منتشر شده نشان می دهد رئیس جمهور فرانسه درماه فوریه با اقبال 24 درصدی افکار عمومی یعنی پنح درصد کمتر از میزان اعلام شده نسبت به ماه پیش روبرو است و میزان استقبال از نخست وزیر این کشور نیز با کاهش هفت درصدی به 46 درصد رسیده است.

در این نظر سنجی محبوبیت رئیس جمهور فرانسه نزد هواداران حزب سوسیالیت ( حزب حاکم در فرانسه ) یک روند نزولیِ هفت درصدی را نشان می دهد در حالی که میزان این محبوبیت در میان هواداران کلیه احزاب جناح چپ نیز با کاهش محسوس از 39 درصد به 27 درصد تنزل پیدا کرده است.  

بالاترین میزان محبوبیت اولاند به ماه مه 2012 زمان برگزیده شدن وی به عنوان رئیس جمهوری فرانسه بر میگردد که توانسته بود نظر مثبت 61 درصد از مردم کشورش را به خود جلب کند. این میزان محبوبیت در سپتامیبر 2012 یعنی تنها چهار ماه بعد به زیر پنجاه درصد ( چهل و سه درصد) کاهش پیدا کرد.

 ـ در پی تهدید های یک گروه افراطیِ سومالیایی کشور فرانسه بار دیگر تدابیر امنیتی خود را تشدید میکند

این بار مراکز خرید در کشورهای غربی و از جمله فرانسه سوژه تهدید های خشونت آمیز تندرو های افراطی قرار گرفته است. گروه سومالیایی الشباب که از جمله گروه های تندرو و افراطی در آفریقا است به تازگی با انتشار ویدیویی بر روی اینترنت از پیروان خود در آمریکا, کانادا, فرانسه و انگلیس خواسته است مراکز خرید بزرگ را در این کشورها مورد حمله قرار دهند.

در پی این تهدید فرانسه ضمن تشدید تدابیر ویژه امنیتی در سطح کشور اقدامات حفاظتی مضاعفی را در مراکز مهم خرید در پاریس و دیگر شهرهای بزرک فرانسه به اجرا گذاشته است. این در حالی است که بسیاری از مردم فرانسه از وضعیت بوجود آمده برای کشورشان بسیار ناراحت هستند و معتقدند این اقدامات آنها را از زندگی عادی و روزمره دور ساخته است. برخی از این افراد معتقدند نباید اجازه داد این مسائل نحوه زندگی کردن مردم را تغییر دهد. باید به زندگی ادامه داد.

گفتنی است حمله دو سال پیش گروه افراطی الشباب به یک مرکز خرید در نایروبی شصت و هفت کشته برجای گذاشته بود.

 پرواز دوبازه پهبادهای ناشناس بر فراز پاریس

منابع پلیس فرانسه از پرواز دست کم پنج پهباد در آسمان پاریس طی نیمه شب سه شنبه (پنجم اسفند) خبر دادند. پرواز این پهبادها به اندازه ای آشکار و واضح بود که عابرین در خیابان و نیز نیروهای پلیس توانستند از آنها فیلمبرداری کنند. این در حالی است که شب قبل از آن نیز پنج تا شش پهباد دیگر در آسمان پاریس به پرواز درآمده و ظاهرا از مناطق حساس این شهر نظیر برج ایفل / میدان کنکورد / ساختمان سفارت آمریکا / میدان باستیل / کاخ دادگستری / برج مونپارناس و نیز میدان بُوو که وزارت کشور فرانسه در آنجا واقع شده است فیلمبرداری کردند.

حضور این پهپادها بر فراز شهر پاریس در حالی صورت می گیرد که پلیس فرانسه پس از حملات تروریستی اخیر در این شهر، تدابیر امنیتی در سطح کشور را افزایش داده است. پیش تر نیز اخباری مبنی بر مشاهده پهپادها بر فراز تاسیسات اتمی فرانسه مطرح شده بود.