دیک چنی: اوباما درمانده توافق با ایران بود

    •••••  چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۷:۵۴ کد مطلب : 7740/a   

معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا که بارها انتقادات تندی را علیه باراک اوباما مطرح کرده، در کتاب تازه‌اش به شدت به دولت کنونی آمریکا تاخته و نوشته است که سیاست‌های اوباما جایگاه آمریکا را در جهان تضعیف کرده است.

به گزارش تحلیل ایران ، «دیک چنی» معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا در کتابی که به زودی منتشر می‌شود، بار دیگر باراک اوباما رئیس‌جمهور کنونی این کشور را هدف انتقاد شدید قرار داده است.

در بخش کوتاهی که ناشر کتاب مشترک دیک چنی و فرزندش «لیز چنی» منتشر کرده، از توافق هسته‌ای با ایران با عنوان «قمار با امنیت آمریکا»، یاد شده است.

چنی که از او به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل جنگ عراق یاد می‌شود و بارها گروه‌های ضدجنگ خواستار محاکمه‌اش شده‌اند، در بخشی از این کتاب نوشته است: «او سیاست خارجی آمریکا را اصلاح کرد تا مبادا موجب آزردگی تهران نشود. او آنقدر درمانده توافق هسته‌ای، که سران ایران تصمیمی برای پایبندی‌ به آن ندارند، بود که بارها مردم آمریکا را فریب داد و یکی پس از دیگری، امتیازات خطرناک واگذارد کرد.»

در بخش دیگری از این کتاب، با بیان اینکه اکنون تهدیدات علیه آمریکا از جانب روسیه، چین، کره شمالی و ایران افزایش یافته، آمده است: «رئیس‌جمهور اوباما از سنت دوحزبی که 75 سال است برتری و رهبری آمریکا را حفظ کرده، فاصله گرفت.»

در ادامه این بخش از کتاب «استثنایی: چرا جهان به آمریکایی قدرتمند نیاز دارد؟»، آمده است: «او عراق را ترک کرد و خلائی بر جای گذاشت که با دشمنانمان پر شد. او می‌گوید که می‌خواهد در افغانستان هم همین کار را انجام دهد. او نیروهای متعارف آمریکا را با طرزی خطرناک کاهش داده و از توان هسته‌ای ما با این تفکر غلط که این کار موجب تبعیت کشورهای سرکش می‌شود، کاسته است... او دغدغه‌ای برای ادامه برتری آمریکا ندارد، چراکه این مسئله با جهان‌بینی او در تناقض است.»

چنی می‌افزاید: «رئیس‌جمهور آمریکا قدرت آمریکا را تضعیف کرد، از میدان نبرد عقب نشست و با این کار ظهور تهدیدات علیه ملتمان را تشدید کرد. سیاست خارجی‌ای که او دنبال می‌کند، بر مبنای دلجویی از دشمنان، تنها گذاشتن متحدان و عذرخواهی کردن از طرف آمریکا بنا شده است.»

وی در ادامه ابراز امیدواری کرده است که یک جمهوری‌خواه در انتخابات آتی روی کار آید و آمریکایی‌ها را «نجات دهد»، «قدرت آمریکا و متحدانمان را احیا کرده و توان و رهبری ما را تجدید کرده، دشمنانمان را شکست دهد و ما را ایمن نگه دارد.»

به نوشته پایگاه «واشنگتن اگزمینز»، لیز چنی در ایمیلی اعلام کرده است که او و پدرش آنقدر شیفته روی کار آمدن مجدد جمهوری‌خواهان هستند که حاضرند عایدی فروش کتاب را به کارزارهای انتخاباتی این حزب تخصیص دهند.

منبع : فارس