نشتی ۸۴۰ میلیون مترمکعبی خطوط لوله آب در ایران

    •••••  جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۳:۳۲ کد مطلب : 77491/a   

در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار کیلومتر از خط لوله انتقال و توزیع آب در کشور فرسوده بوده و نیاز به اصلاح و بازسازی دارد که رقم برآورد شده برای اصلاح این حجم از خطوط لوله، حدود ۷ هزار میلیارد تومان است.

 

به گزارش تحلیل ایران، در حال حاضر مصرف سالانه آب در کشور حدود 100 میلیارد مترمکعب است که حدود 92 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی، حدود 2 میلیارد مترمکعب آب در بخش صنعت و حدود 6 میلیارد مترمکعب آب در بخش شرب است.


جدیدترین آمار رسمی ثبت شده از میزان هدررفت آب در شبکه های انتقال و توزیع آب کشور نشان می دهد که 14 درصد از آب شرب تزریق شده به شبکه های انتقال و توزیع آب پیش از رسیدن به دست مصرف کننده از خطوط لوله فرسوده نشت می کند.


با احتساب مصرف 6 میلیارد مترمکعبی آب شرب در طول یکسال، 840 میلیون مترمکعب آب تصفیه شده شرب از خطوط لوله انتقال و توزیع آب در سراسر کشور به خصوص در بخش شهری هدر می رود.


این هدر رفت بیش از 4 برابر حجم آب مخزن سد کرج در حالت پُر و لبریز است.


در حال حاضر بیش از 40 هزار کیلومتر از خط لوله انتقال و توزیع آب در کشور فرسوده بوده و نیاز به اصلاح و بازسازی دارد که رقم برآورد شده برای اصلاح این حجم از خطوط لوله، حدود 7 هزار میلیارد تومان است.


طبق گزارشهای رسمی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، سالانه می بایست یکهزار میلیارد تومان صرف تعمیر و بازسازی خطوط لوله فرسوده انتقال و توزیع آب شود، اما به دلیل عدم تزریق اعتبار و بودجه کافی به این مسئله، با انباشت پروژه های اصلاح نشده در این بخش مواجه ایم.منبع : تسنیم