طیف بندی نسلی جدید در اتاق بازرگانی

پویا دبیری مهر
    •••••  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۴:۲۸ کد مطلب : 780/a   
 شانس کدام یک از جوانان برای ورود به اتاق بازرگانی بیشتر است؟

انتخابات هشتمین دوره اتاق بازرگانی،شباهت بسیاری به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری پیدا کرده است. اگر دو سال پیش تا آخرین روزها کسی نمی دانست رییس جمهور کیست،حالا هم فعالان بخش خصوصی نمی دانند چه کسانی بر صندلی ساختمان خیابان وزرا تکیه خواهند زد؟اما مهمترین دلیل این پیچیدگی چیست؟

اتاق بازرگانی شاید در این دوره با تغییر نسل مواجه شود.نسلی که انقلاب را رقم زدند،حالا برای نظاره گر شدن آماده می شوند.اما جایگزین های آنها چه کسانی آماده رقابت در هشتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی شده اند؟

حضور چندین نفر از جوانان در انتخابات این دوره اتاق بازرگانی ،محور گفتمان جدیدی بود که حول محور اتاق شکل گرفت.ائتلاف ها هر کدام به دنبال جذب برخی از این نام ها هستند.

طیف جدیدی از فعالان اقتصادی که خود را «متعهد» و «متدین» می نامند با عنوان «ائتلاف ایرانی آباد» در انتخابات آرایش گرفته اند.این طیف برنامه منظمی برای کسب کرسی های اتاق تهران را دارند،برنامه ای که کمتر کسی از جزییات آن اطلاع دارد.اما جوانان و طیف هایشان به اینجا ختم نمی شود.

گروهی از جوانان نسل موتلفه با عنوانی جدید و با رویکردی فراجناحی همراه با گرایش های مذهبی و حزب اللهی اعلام موجودیت کرده‌اند. این گروه شامل 15 نفر هستند .شنیده ها حاکیست که پیروزی در انتخابات اتاق بازرگانی شاید گام نخست برای فرستادن نمایندگان این طیف فکری به مجلس دهم باشد.

«مهدی جهانگیری»  نام دیگری است که از وی به عنوان یکی از اعضای احتمالی هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران در دور جدید نام برده می شود.مدیر عامل شرکت «سمگا» و «بانک گردشگری» همان کسی است که چند سال پیش و در دولت نهم عطای معاونت سرمایه گذاری و طرح های سازمان میراث فرهنگی را به لقایش ترجیح داد و فعالیت های اقتصادی خودش در بخش خصوصی را که سال ها پیش از این در کرمان آغاز کرده بود را با رویکردی جدید ادامه داد.

همان زمان استارت ساخت هتل فرودگاهی که از آن به عنوان بزرگترین طرح گردشگری کشور یاد می شد را زد. طرحی که چندی پیش افتتاح شد.مهدی جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری،معاون اول کرمانی دولت های سازندگی و دولت حسن روحانی است،اما شخصیتی مستقل دارد.

او آرام و کم حرف است،اما طرح ها و ایده هایش از سوی نزدیکانش اختصاصی و منحصر به فرد خوانده می شود. مدیر عاملی که گستردگی دایره ارتباطات او سبب شد تا گروه مالی گردشگری در مدت زمانی کم با پذیره نویسی،سرمایه ای بالغ بر 600 میلیارد تومان را آمده کند. او حالا سودای حضور در اتاق تهران را نیز در کنار دیگر فعالیت هایش دارد. اتفاقی که به واسطه حضور برادرش در کسوت معاون اولی رییس جمهور،برای جهانگیری دور از دسترس نیست.

اما یکی از آقا زاده هایی که به واسطه نام پدرش در انتخابات مطرح شد،«حمیدرضا عارف» است که در بین دوستانش با نام حمید صدا می شود. دانشجویی که این روزها می خواهد بازرگان هم باشد. ،در کارنامه حمید عارف نشانی از فعالیت تجاری و اقتصادی نیست،گرچه خودش معتقد است که ایرانسل را او به ایران آورده،اما با جمع و تفریق سن و سالش گمان به سوی درس خواندنش در آن زمان تا مذاکره تجاری برای راه اندازی اپراتور تلفن همراه بیشتر می رود.

سرگذشت فعالیت های اقتصادی عارف به همان سرچشمه ای می رسد که پدرش نام و نشانش را از آن کسب کرده است.اصلاح طلبان و اصلاح طلبی سبب شد تا بعد از حوادث فتنه 88،«محمد رضا بهزادیان» شخصی که به دلایل انضباطی کارت بازرگانیش در دوره ششم باطل شده بود و البته از عناصر چپ در اتاق بازرگانی و تندروهای اصلاح طلب است،او را به عنوان عضو هیات مدیره یکی از شرکت هایش منصوب کند.

دقیقه 90 درست لحظه ای بود که حمید عارف عضو هیات مدیره شرکت بهزادیان شد.در محافل انتخاباتی گروه های فعال در اتاق بازرگانی از حمید عارف به عنوان یک بخت آزمون نام برده می شود.همانقدر که پدرش در سیاست نتوانست وزنه جدی ای برای اصلاح طلبان تند رو باشد،بی شک «حمید عارف» هم در کنار نام هایی چون «سید حمید حسینی» و« محسن مهرعلیزاده» که هم سن پدر او هستند،مانند فرزندی است که تنها از خارج گود فقط می تواند نظاره گر باشد.آینده برای عارف روشن است اما حالا وقت نگاه است.

اما چیدمان دولتی هم بر خلاف آنچه از قبل می گفتند،نا متقارن استمحسن نهاوندیان» جوان دیگری است که به واسطه نسبتش با «محمدآقا نهاوندیان» او را آقازاده خطاب می کنند. محسن که سر و شکلش همچون پدر است،فعالیت های اقتصادی ای در بازار پولی مالی و بازار سرمایه دارد،اما درست مشخص نیست که چه اقدامات چشمگیری در سال هایی که پدرش بر صندلی ریاست اتاق بازرگانی تکیه داده بود داشته است.او در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه بانک مرکزی مالزی در رشته تأمین مالی اسلامی فارغ التحصیل شده است و البته در بورس نیز دستی بر آتش دارد. فولادی ها از محسن نهاوندیان هم در بین فعالین این صنعت نام می برند.

گرچه شاید این روزها به واسطه حضور پدرش در نهاد ریاست جمهوری به پاستور رفت و آمد بیشتری داشته باشد و رونقی در کسب و کار از او دیده شود،اما اینها نمی تواند برای فعالان بخش خصوصی که سال ها برای دیدار با پدر او پشت درهای ساختمان خیابان طالقانی انتظار می کشیدند،قانع کننده باشد. شاید اگر خاطرات دوران ریاست محمد آقا نهاوندیان بر اتاق بازرگانی نبود،رفقای دیروز پدر و رقبای انتخاباتی امروز محسن دست او را هم می گرفتند و در گوشه ای از اتاق او را هم در کنار خود می داشتند،اما او حتی با پشتوانه پدر نیز شانس کمتری برای حضور در تیم ملی تغییر در اتاق بازرگانی را داراست.

اما گروه ائتلاف بزرگ،همان گروهی است که به واسطه سودای ریاست «مهدی جهانگیری» و «هادی رضوی» حامی این دو چهره است.دو طیف« ایرانی آباد» و «ائتلاف برای فرد»ا نیز مشخصا از این دو شخص حمایت می کنند.اما نام سید محمد هادی چه وقت سر زبان ها افتاد؟

این نام درست همان زمانی مطرح شد که در همایش قهرمانان صنعت او در کنار پدر همسرش محمد شریعتمداری، حسین فریدون و کاظم جلالی و دکتر ایروانی،از محمد جواد ظریف،وزیر امور خارجه تقدیر کرد.پسری سی ساله که بر گروه فاطمی مدیریت دارد. این فارغ التحصیل مکتب موتلفه اسلامی در سر سودای ریاست و تکیه بر صندلی ریاست اتاق بازرگانی تهرانی را دارد که سال هاست یک مرد از خطه زنجان بر آن تکیه دارد. یحیی آل اسحاق،وزیر بازرگانی دولت اول هاشمی رفسنجانی که او هم موتلفه ای است و از آن کتب به اقتصاد ایران ورود کرده است.او در مراسم دیگری از صالحی،رییس سازمان انرژی اتمی نیز تقدیر کرد.

رضوی هم در حوزه فرهنگ فعالیت دارد هم در حوزه اقتصاد.ایجاد جریان فرهنگی بدرقه فاطمیه از اِلمان های مذهبی شیعه از جمله فعالیت های مورد نظر اوست. او هم اکنون سرمایه گذار پروژه سینمایی «شهرزاد» است که از آن به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های فاخر فرهنگی یاد می شود.پروژه سینمایی- تاریخی که حجم سرمایه گذاری در آن 4 میلیون دلار است و به کارگردانی حسن فتحی در حال آماده سازی است.

رضوی در انتخابات این دوره اتاق بازرگانی کارنامه اقتصادی خود را ارائه کرده است.از فعالیت های گسترده اقتصادی او اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما ساخت دستگاه های تولید نان صنعتی،تولید سیستم های رسانه ای و حفاظتی و امنیتی و سیستم های عمرانی، معماری و طراحی داخلی، همینطور تولید ماشین های اداری و بانکی فعالیت های اقتصادی او به جز فعالیت های است که او در حوزه بازرگانی و مشتقات نفتی و پتروشیمی دارد.

برخی از نزدیکان رضوی می گویند ایجاد اشتغال برای 350 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در کارنامه مدیر عامل گروه فاطمی مشاهده می شود. رضوی معقتد است که باید با استفاده از توان اتاق بازرگانی،بازوی توانمند دیپلماسی اقتصادی اسلام را فعال کرد.چیزی که رضوی از آن به عنوان لابی اقتصادی اسلام در برابر لابی اقتصادی صهیونسیم نام می برد.

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن 40 صندلی برای بخش خصوصی و 20 صندلی برای نمایندگان بخش دولتی دارد. رقابت برای تصاحب 40 صندلی از سوی فعالان اقتصادی جوان در حالی صورت می گیرد که برخی معتقدند در حالت عادی دست کم 30 صندلی از این تعداد در اختیار بزرگان و پیشکسوتان اتاق بازرگانی است،همان هایی که در هنگامه به وجود آمدن انقلاب اسلامی جوان بودند و با نیروی جوانی اتاق بازرگانی را تا کنون روی پا نگاه داشته اند.شاید حالا وقت تغییر نسل باشد. تغییری از جنس ارتقا.

*نظرات نویسنده گزارش لزوما مورد تایید تحلیل ایران نیست.