شمخانی آمادگی ایران برای حل مناقشه قره‌باغ را تکرار کرد

    •••••  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۳:۴۰ کد مطلب : 78103/a   

ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان پیش از ظهر دوشنبه با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.


به گزارش تحلیل ایران ، علی شمخانی در این دیدار با اشاره به تاریخ روابط دوستانه و سازنده میان دو کشور گفت: مناسبات گرم و پردامنه ایران و ارمنستان هرگز تحت تاثیر عوامل ثالث قرار نگرفته و همواره با اراده قاطع رهبران دو کشور مسیر تامین منافع مشترک را با جدیت طی کرده است.


او با قدردانی از مواضع روشن و مسالمت‌جویانه ارمنستان در بحران‌های منطقه‌یی به ویژه محکومیت جریان تروریسم تکفیری و حامیان آن افزود:‌ فتنه تروریسم و مداخله آشکار و پنهان رژیم صهیونیسیتی در شعله‌ور کردن اختلافات ارضی میان کشورهای منطقه با هدف ناامن‌سازی و ایجاد بی‌ثباتی به منظور افزایش حاشیه امنیتی برای رژیم جعلی اسراییل صورت می‌پذیرد.


دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره مناقشه قره‌باغ و بحران مرزی میان ارمنستان و آذربایجان ضمن اعلام آمادگی برای کمک به حل مساله با استفاده از روش‌های سیاسی و مذاکره اظهار کرد: ایران ضمن دعوت دو طرف به حفظ آرامش و خویشتنداری، بر ضرورت جلوگیری از توسعه بحران که منافع جمعی کشورهای منطقه را با مخاطره جدی مواجه می‌کند تاکید کرده است.


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به نگاه ویژه جمهوری اسلامی به همسایگان و توجه به توسعه ظرفیت‌های همکاری در زمینه‌های مختلف گفت: توسعه همکاری‌های مشترک در زمینه‌های انرژی، کشاورزی، ترانزیت و حمل و نقل می‌تواند بسترهای مناسبی را برای ورود دو کشور به سطح بالاتری از مناسبات اقتصادی را فراهم کند.ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به شرایط جدید ایجاد شده پس از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 بر اراده ارمنستان برای تقویت روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.


وی با اشاره به نقش تعیین کننده ایران در معادلات سیاسی، امنیتی و اقتصادی منطقه اظهار کرد: روابط اقتصادی میان دو کشور می‌تواند در کنار توسعه همکاری‌های امنیتی مشترک برای مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته ترکیب کاملی از مناسبات چند جانبه را شکل دهد.


وزیر امور خارجه ارمنستان گفت:‌ جامعه جهانی باید با تقبیح رفتار غیرسازنده برخی کشورهای منطقه که با پشتیبانی مالی، آموزشی و تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی به شعله‌ور شدن آتش جنگ و درگیری کمک می‌کنند اقدامات تنبیهی را علیه کشورهای فوق اعمال کنند.

منبع : ایسنا