مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و نهم خرداد

    •••••  شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۱ کد مطلب : 80152/a   

امروز شنبه بیست و نهم خرداد 1395 هجری خورشیدی، دوازدهم رمضان 1437 هجری قمری و هجدهم ژوئن 2016 میلادی است. 78 سال پیش در چنین روزی، مجلس شورای ملی قانون خدمت نظام وظیفه را با 169 ماده تصویب کرد.

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت:مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

29 خرداد 1367
منافقان با عملیاتی با عنوان چهل چراغ برای سومین بار مهران را مورد تصرف قرار دادند.

29 خرداد 1356
علی شریعتی از نویسندگان و پژوهشگران دینی برجسته ایران بنا به دلایل نامشخص در 44 سالگی در لندن (انگلیس) رخ در نقاب خاک کشید.

29 خرداد 1354
ارتشبد غلامعلی اویسی که فرماندهی نیروی زمینی را در صدر گروهی از نظامیان بر عهده داشت به همراه سرهنگ سلطان محمد اعتماد وابسته نظامی ایران در آمریکا به منظور بازدید از تاسیسات نظامی سانفرانسیسکو وارد پایگاه ارتش ششم این کشور شد.

29 خرداد 1354
سناتور ادوارد کندی با سخنرانی در مجلس سنای آمریکا از سیاست این کشور در فروش اسلحه به ایران و دیگر کشورهای منطقه و همچنین جذب بخشی از درآمد نفت در برابر ارسال سلاح های نظامی و تقویت هرچه بیشتر موقعیت نظامی آن کشورها انتقاد کرد.

29 خرداد 1353
بر پایه تصمیم شورای قانون نظارت بر گسترش شهر تهران، درخواست صدور پروانه ساختمانی برای ساخت زمین در دولت آباد شهر ری، ارایه شد.

29 خرداد 1332
طرح عملیات براندازی محمد مصدق نخست وزیر وقت برای تصویب نهایی در اختیار رییس سازمان سیا، وزارت امور خارجه آمریکا و وزارت امور خارجه انگلیس قرار گرفت.

29 خرداد 1330
به دنبال ملی شدن صنعت نفت، اداره امور اجرایی شرکت ملی نفت ایران به عهده گروهی از کارشناسان ایرانی قرار گرفت. با تشکیل این گروه، محمد مصدق از شرکت نفت ایران و انگلیس خلع ید کرد.

29 خرداد 1317
مجلس شورای ملی قانون خدمت نظام وظیفه را با 169 ماده تصویب کرد. در این قانون به موضوع هایی نظیر مکان های سربازگیری، احضار مشمولان، رسیدگی و نام نویسی، معافیت مزاجی و محدود، متکلفان، دانش آموزان، مشمولان خارج از کشور، چگونگی اجرای مراسم سوگند، احضار تعلیماتی و بسیج، تغییر سن و وظایف حوزه های سربازگیری اشاره شده بود.

29 خرداد 1303
شومیاتسکی وزیر مختار شوروی در ایران، تهران را به مقصد بادکوبه ترک کرد. هدف از این سفر دیدار با مسوولان امور نفتی این کشور به منظور ترانزیت نفت میدان های شمال ایران از مسیر قفقاز بود.

29 خرداد 1303
حکومت ایران افسر جوان وابسته به نیروی زمینی را با شعار دفاع از آسمان وطن، برای فراگرفتن فنون خلبانی در آموزشگاه های شوروی به مسکو فرستاد.

29 خرداد 1300
مجله ادبی ارمغان توقیف شد. مدیریت این مجله را وحید اصفهانی بر عهده داشت.

29 خرداد 1297
نجفقلی خان صمصام السلطنه بختیاری تشکیل کابینه داد. او پس از این که در10 اردیبهشت کابینه خود را به احمد شاه معرفی کرد، به دلیل ناهماهنگی فراوان با مشکل روبرو و مجبور به ترمیم کابینه شد.
روزشمار تاریخ معاصر ایران (جلد 1 و 4)