چمران تکلیف‌گرا بود و سیاسی نشد

    •••••  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۳:۴۵ کد مطلب : 80597/a   

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: شهید چمران حضور در صحنه را راه حل پیروزی در جنگ می‌دانست و برای همین بود که در حالی که می‌توانست در تهران باشد به شکل یک رزمنده به خوزستان رفت.


به گزارش تحلیل ایران؛ مراسم گرامیداشت شهید چمران با حضور جمعی از شخصیت‌های کشوری و لشکری شامگاه گذشته (یکشنبه، 30 خردادماه) در مسجد امام صادق (ع) برگزار شد.


در بخشی از این مراسم دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بیان کرد: 35 سال از شهادت چمران می‌گذرد. به طور حتم برگزاری چنین مراسم‌هایی و برکت خون شهدا قادر است توشه‌ای ارزشمند برای مسیری که پیش رو داریم فراهم کند به شرطی که اگر مطالبی که در این مراسم‌ها گفته می‌شود فارغ از کم گویی یا غلو باشد.


وی ادامه داد: چمران با اینکه نماینده امام خمینی (ره) در شورای عالی دفاع بود، روزهای آغازین جنگ پس از اینکه از آمریکا به مصر و از مصر به لبنان و از لبنان به ایران آمده بود، در خوزستان حضور یافت و آنچه که به عنوان گمشده‌اش بود را در دهلاویه پیدا کرد. بهترین سند برای تصویری که می‌شود از چمران ارائه کرد همان پیامی است که امام (ره) در سوگ او صادر کردند. در بخشی از این پیام امام (ره) فرموده‌اند که شهادت هنر مردان خداست.


این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به ویژگی‌های علمی شهید چمران بیان کرد: او انسانی علمی و آکادمیک بود که در فیزیک تخصص داشت و به عشق امام (ره)، آمریکا را ترک کرد. به صحنه لبنان آمد و در پی حق‌جویی و حق‌طلبی در کنار امام موسی صدر بود. چیزی که اکنون به عنوان مدافع حرم یاد می‌کنیم چیزی نیست که بعد از انقلاب یا در دوران فعلی ایجاد شده باشد بلکه اشخاصی مانند چمران نمونه بارزی از این گفته هستند. چمران هیچ‌گاه گرفتار جریان‌های سیاسی نشد. به پاوه رفت و فارغ از هیاهوهای سیاسی دولت موقت وظیفه تاریخی خود را انجام داد. چمران کسی بود که وعده «الخیرو فی ماوقعه» امام (ره) را رقم می‌زد و این وعده همان چیزی بود که اکنون شاهدیم دیگر صدامی در بغداد نیست و کسی که در بغداد است از اندیشه‌های امام (ره) پیروی می‌کند. اگر روزی می‌گفتند این انقلاب بی‌نام خمینی شناخته شده نیست اکنون نیز باید بگوییم این راست‌روی و درست‌روی انقلاب بی‌نام خامنه‌ای محال است.


شمخانی تأکید کرد: چمران پیشتاز در مدیریت جهادی بود و بسیار علمی و سخت‌کوش کار می‌کرد. بیشترین برجستگی پیام امام (ره) نیز به همین موضوع اشاره دارد. نگاه چمران؛ نگاه امت اسلامی بود.تکفیری‌ها کشورهای اسلامی را با خیانت خود به مرزهای خونین تبدیل کرده‌اند اندیشه‌های زلال را به گلوله نفرت بستند و به واسطه رژیم صهیونیستی این مرزها را به بمب نفرت تبدیل کردند آن‌ها خیانت بزرگی به اسلام و خدمت بزرگی به رژیم صهیونیستی کردند.


دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تفکر شهید چمران بیان کرد: تفکر او بسیجی بود و این تفکر پیش از جنگ شکل گرفت. چمران به مردم باور داشت. برای همین ستاد جنگ‌های نامنظم را ایجاد کرد. هنوز هم اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم باید به دنبال این باشیم که آن رویه مردمی داشته باشد. چمران می‌توانست به عنوان یک نماینده در تهران باشد ولی به شکل یک رزمنده که قدرت سازماندهی مردم را داشت تهران را ترک کرد و فرماندهی او به گونه‌ای بود که نمی‌گفت بروید جلو بلکه بیان می‌کرد من اینجا هستم،‌ بیایید. همه فرماندهان شهید ما این نوع فرماندهی و مدیریت را داشتند.


وی افزود: تفکر چمران بومی و مبتنی بر مقتضیات موجود مبتنی بر ساختار شکل گرفته بود. اقتصاد مقاومتی نیز یعنی رشد و توسعه مبتنی بر توان بومی کشور. این تفکر در روزهای آغاز جنگ پاسخ داد و نشانه‌ای برای آن‌ها بود که خواستار پذیرش صلح تحمیلی یا دادن بخشی از زمین در ازای گرفتن زمان بود.


شمخانی افزود: معنویت و عدالت‌طلبی چمران نیز یکی دیگر از خصایل او است. چمران تکلیف‌گرا بود. روزی احساس کرد که باید آمریکا را ترک کند و به لبنان آمد و همین‌طور به جبهه‌ای در خوزستان. بی‌شک هیچ مشکلی در قبال افراد و سرمایه‌هایی با چنین واقعیت‌های فکری قادر به مقاومت نخواهند بود. ما باید امروز در حوزه اجتماع، سیاست، دفاع و اقتصاد به این موارد توجه کنیم. ما باید امیدآفرین باشیم و در پی نزدیک‌سازی زندگی مسئولان به مردم حرکت کنیم.


این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به تفکر چند جانبه شهدا افزود: این مدل از تفکر در روزهای آغازین جنگ تبدیل به بذرهایی شد که پس از آن بستان، والفجر هشت‌ها و حلبچه‌ها را خلق کرد. امروز دفاع از زینبیه و عتبات عراق و امنیت در داخل ایران را هم این مدل تفکر فراهم کرده است.


دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به غوغایی که در منطقه شکل گرفته است، گفت: اکنون که جنگ‌های نیابتی به واسطه اختلاف‌افکنی آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهان اسلام و به نام داعش و تکفیری‌ها شکل گرفته است برای برخی‌ها این سوال پیش آمده که مگر آن‌ها با ایران دشمنی ندارند؟ چگونه ایران امن است؟ باید بگویم بعید است که کسی بگوید خیر. این‌ها دشمن اصلی ایران هستند ولی لطف خدا، الطاف خفیه امام زمان (عج) و مشارکت مردم عامل مهمی در کشف تحرکات مرموز در هر کجایی از ایران است. در همین ایام نفرین‌شدگان زمین تصمیم داشتند تحرکاتی در تهران انجام بدهند اما گزارش مختصری منجر به کشف شبکه‌ای شد که در ماه رمضان تصمیم به انجام عملیات انتحاری داشتند.


شمخانی خاطر نشان کرد: هشت سال دفاع مقدس، انجام جنگ‌های نامنظم و تجربه انقلاب آبدیدگی را فراهم کرد که برای دیگران این علامت سوال را پیش آورده است که چرا وقتی به ایران می‌آیند بیش از کشورهای دیگر حتی فرانسه احساس امنیت می‌کنند.


در ادامه این مراسم مهدی چمران در سخنان کوتاهی به خوانش چند دست‌نوشته از برادر شهیدش پرداخت و در خاطره‌ای روایت کرد: ساواک سه نفر را برای ترور برادرم مأمور کرده بود که نفر اول برادرم را می‌شناخت و پیش او آمد و اسلحه‌اش را تحویل داد. دو نفر دیگر نیز پس از اینکه زندگی برادرم را زیر نظر گرفته بودند پیش او آمدند و اسلحه‌شان را تحویل دادند. این در حالی بود که خود برادرم می‌دانست که آن‌ها قصد جان او را کرده‌اند.


منبع : ایلنا