اسکاتلند می‌تواند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را وتو کند

    •••••  دوشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۵ — ۰۰:۰۹ کد مطلب : 81787/a   وزیر اول اسکاتلند گفت: ممکن است از پارلمان اسکاتلند بخواهم تا روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را وتو کند.


به گزارش تحلیل ایران، نیکولا استورژن وزیر اول اسکاتلند در مصاحبه با بی بی سی تاکید کرد: این احتمال وجود دارد که از پارلمان اسکاتلند بخواهم تا مانع از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شوم. البته من اعتقاد ندارم که در صورت استقلال اسکاتلند از انگلیس، نیازی به وجود مرز بین دو کشور باشد.


وی در ادامه تصریح کرد: اگر پارلمان اسکاتلند این مساله را بر مبنای آنچه که برای اسکاتلند درست است، مورد ارزیابی قرار دهد، آنگاه می توانیم این گزینه را مورد بررسی قرار دهیم که به چیزی که برخلاف منافع اسکاتلند است، رای نخواهیم داد و از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا جلوگیری خواهیم کرد.


وزیر اول اسکاتلند گفت: چالش من اکنون به عنوان وزیر اول این است که چه کاری می توانم برای حفظ منافع اسکاتلند انجام دهم. چگونه می توانم سعی کنم مانع از خروج اسکاتلند از اتحادیه اروپا شوم، اقدامی که تبعات منفی زیادی برای اسکاتلند به همراه خواهد داشت.


وی افزود: طی روزهای آینده با مقام های بروکسل درباره نحوه دستیابی به این هدف مذاکره و گفتگو خواهم کرد.


استورژن پیش از این نیز گفته بود که قصد دارد طی هفته آینده با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا، دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی و مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا گفتگو کند.


نتایج همه پرسی روز پنجشنبه نشان می دهد که 52 درصد رای دهندگان بریتانیایی از خروج این کشور از اتحادیه اروپا حمایت کرده اند و میزان مشارکت در همه پرسی نیز حدود 72 درصد بوده است.


روز جمعه نیز استورژن گفته بود که نتایج همه پرسی بریتانیا موجب خواهد شد تا برگزاری یک همه پرسی جدید برای استقلال اسکاتلند، روی میز قرار بگیرد. احتمال برگزاری این همه پرسی تا 2 سال آینده بسیار زیاد است.


55 درصد اسکاتلندی ها در همه پرسی سال 2014 میلادی با استقلال این کشور از پادشاهی متحد مخالفت کردند. البته حزب ملی اسکاتلند بعدا توانست بیش از 59 کرسی پارلمان انگلیس را در انتخابات 2015 میلادی کسب کند.


منبع: تسنیم