تکرار همه‌پرسی انگلیس خطرناک است

    •••••  دوشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۲ کد مطلب : 81890/a   

یک تحلیلگر سیاسی اسکاتلندی می‌گوید تکرار همه‌پرسی در بریتانیا پس از رای مردم برای خروج از اتحادیه اروپا شدت اختلاف‌ها در جامعه بریتانیا را تشدید می‌کند.


بیش از سه میلیون نفر از مخالفان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با امضای طوماری، خواستار برگزاری مجدد همه‌پرسی در این رابطه شده‌اند.


به گزارش تحلیل ایران؛ کریس بامبری از اعضای برجسته گروه سوسیالیست بین المللی، روز یکشنبه در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت «هیچ ساز و کاری» برای برگزاری مجدد همه‌پرسی وجود ندارد.


بامبری ادامه داد: «من فکر می‌کنم این مساله در اصل غیردموکراتیک باشد. نتیجه (همه‌پرسی) آشکار بود، بله اختلاف در نتیجه اندک بود اما نتیجه آن مشخص بود. گمان می‌کنم برگزاری مجدد همه‌پرسی از این بابت خطرناک است که باعث افزایش خصومت در جامعه بریتانیا می‌شود.»


این مفسر اسکاتلندی افزود: «در حالت کلی، هر چه افراد فقیرتر باشند احتمال (رای دادن آنها) به خروج از اتحادیه اروپا بیشتر است و هر چه افراد ثروتمندتر باشند، احتمال (رای دادن آنها) به ماندن در اتحادیه اروپا قوی‌تر است.»


وی تاکید کرد: «به نظرم درخواست برای برگزاری همه‌پرسی مجدد از این بابت خطرناک است که اختلاف‌ها را در جامعه بریتانیا شدت می‌بخشد. ایجاد طبقه‌های جدید در جامعه بریتانیا به شدت غیردموکراتیک است. کل این ماجرا بیانگر شوکی است که این (همه‌پرسی) برای قشر مرفه و عادی بریتانیا به همراه آورده است.»


بامبری ادامه داد: «آنها انتظار این نتیجه را نداشتند. آنها فکر می‌کردند حامیان ماندن در اتحادیه اروپا رای می‌آورند... اما این شوک باعث ایجاد اختلاف عمیق سیاسی در بریتانیا شده است.»


در همه پرسی روز پنجشنبه درباره ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا حدود 52 درصد از انگلیسی‌ها رأی به خروج از این اتحادیه دادند و حدود 48 درصد به ماندن رأی دادند.


 منبع : پرس تی وی فارسی