بشار اسد: نشانه‌های حل بحران سوریه آشکار شده است

    •••••  جمعه ۱۱ تیر ۱۳۹۵ — ۱۷:۱۱ کد مطلب : 82655/a   

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که نشانه‌های پایان بحران در سوریه آشکار شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در گفت‌و‌گو با تلویزیون SBS استرالیا تاکید کرد که نشانه‌های پایان بحران در سوریه آشکار شده است و راه حل کاملا روشن است.

 

بشار اسد افزود که راه حل بحران سوریه به چگونگی گفت‌وگو بین سوری‌ها در مورد روند سیاسی و همزمان مبارزه با تروریسم بستگی دارد.

 

رئیس جمهور سوریه همچنین تاکید کرد اگه حمایت از تروریست‌ها متوقف شود و به سمت گفت‌وگو و بررسی آینده سوریه، قانون اساسی و نظام سیاسی رفتیم در این صورت حل بحران سوریه بسیار نزدیک است.

 

بشار اسد با اشاره به دخالت‌های آمریکا در بحران سوریه گفت: ما معتقد نیستیم که دولت آمریکا در مورد حل مشکل در سوریه جدیت داشته باشد. در تمامی دولت‌های آمریکا جنگ طلبان حضور داشته‌اند. گفت‌و‌گوی مستقیم با آمریکا وجود ندارد ولی گفت‌وگوی غیر مستقیم از طریق کانال های مختلف صورت می‌گیرد. ما مخالف همکاری با آمریکا نیستیم؛ ولی همکاری یعنی منافع مشترک و بررسی این منافع و کار برای تحقق آنها نه اینکه منافع آنها به ضرر منافع ما تامین شود.

 

رئیس جمهور سوریه با اشاره به کمک‌های ایران به ملت سوریه، گفت: ایران و روسیه از ملت سوریه دفاع می‌کنند و در عین حال از ثبات و منافع خود نیز دفاع می‌کنند. بی‌سامانی در سوریه به یک دومینو در خاورمیانه منجر می‌شود و این مسئله بر کشورهای مجاور از جمله ایران، روسیه و اروپا تاثیر خواهد داشت.

 

اسد در مورد آتش‌بس در سوریه، گفت: این آتش‌بس همچنان در بیشتر مناطق برقرار است؛ ولی گروه‌های تروریستی روزانه آتش بس را لغو می‌کنند و وقتی به نیروهای ما حمله می‌کنند ما حق داریم از خود دفاع کنیم.

 

بشار اسد با اشاره به اینکه برخی از معارضان سوری از سوی کشورهای بیگانه هدایت می‌شوند، گفت: معارضه باید ریشه های سوری داشته باشد نه اینکه به نماینده دیگر کشورها مانند عربستان یا هر کشور دیگری باشد.

 

وی با اشاره به نشست سه جانبه ایران، روسیه و سوریه گفت: این نشان دهنده وجود هماهنگی خوبی بین سه کشور به منظور مقابله با تروریسم است.

 

بشار اسد با اشاره با اوضاع آوارگان سوریه، گفت: آوارگان از دولت های غربی می خواهند تا تصمیمات قاطعی علیه اقدامات عربستان و برخی از کشورهای غربی در حمایت از تروریست‌ها در سوریه اتخاذ کنند. ما از هر تلاشی برای مبارزه با تروریسم حمایت می کنیم به شرطی که این تلاش های واقعی باشد نه به صوری و نمایشی و باید از طریق دولت قانوی سوریه صورت بگیرد.

 

منبع:تسنیم