مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در سیزدهم تیر ماه

    •••••  یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ — ۰۹:۳۰ کد مطلب : 82931/a   

 امروز یکشنبه سیزدهم تیر 1395 هجری خورشیدی، بیست و هفتم رمضان 1437 هجری قمری، سوم جولای 2016 میلادی است. 45 سال پیش در چنین روزی، محمد معین استاد زبان و ادبیات فارسی در 53 سالگی درگذشت.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:


13 تیر 1359
به دنبال شکست های سیاسی و نظامی آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران، جیمی کارتر رییس جمهوری وقت آمریکا دستور توقیف تمامی دارایی های ایران را در بانک های آن کشور صادر کرد.

13 تیر 1350
محمد معین استاد بزرگ ادب فارسی در 53 سالگی درگذشت. وی نزدیک به پنج سال به دلیل سکته مغزی در حالت بیهوشی کامل بسر برد. از این ادیب سرشناس اثرهای ارزشمندی بر جای مانده که فرهنگ معین از مهم ترین آنها به شمار می رود.

13 تیر 1335
به دنبال گفت و گوی دولت ایران با شرکت های نفتی بین المللی و پس از اعلام توافق دولت ایران، نفت کشور به نسبت های متفاوت میان اعضای کنسرسیوم تقسیم شد. عامل امضای این توافقنامه علی امینی وزیر دارایی وقت بود.

13 تیر 1332
روزنامه های ایران اعلام کردند که دوایت دیوید آیزنهاور رییس جمهوری آمریکا در پاسخ به نامه محمد مصدق تاکید کرد؛ تا زمانی که رضایت دولت انگلیس جلب نشود، آمریکا از خرید نفت ایران خودداری خواهد کرد.

13 تیر 1316
ایران و عراق قرارداد تازه ای را امضاء کردند که در آن مرز آبی دو کشور از قلمرو ساحل طرفین به عمیق ترین خط طولی اروند رود ـ خط القعرـ انتقال داده شد.

13 تیر 1302
روحانیان تهران در مسجد شاه(مسجد امام خمینی کنونی) گرد هم آمدند و برای رویارویی با اقدام انگلیس نسبت به اخراج مراجع تقلید و علما از عراق و تبعید آیت الله خالصی رایزنی کردند. مشیرالدوله رییس الوزراء به دیدار علما رفت و به آنها اطمینان داد که با مارلیک وزیر مختار انگلیس گفت و گو کرده است تا درصدد یافتن راه حل مناسب برآید.

13 تیر 1300
نیروهای روسی شهر رشت را اشغال و در اطراف آن پست های نگهبانی دایر کردند.

13 تیر 1300
تئودور روتشتین وزیر مختار روسیه در ایران در یادداشتی به وزارت امور خارجه پیشنهاد داد که برای جلوگیری از سرایت بیماری وبا از سرخس به ترکستان و همچنین برای آنکه با برنامه صحیحی از شیوع این بیماری جلوگیری به عمل آید در کهریز، تربت حیدریه، مشهد و بیرجند مرکزهای صحی روسی ایجاد شود.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1 و 3)