۶۰ میلیارد دلار خسارت کشورهای غربی در نتیجه تحریم روسیه

    •••••  پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۵ — ۰۱:۱۵ کد مطلب : 83606/a   

مرکز پژوهش‌های فرانسه در زمینه اقتصاد بین المللی، خسارات کشورهای غربی بعد از تحریم روسیه را 60.2 میلیارد دلار برآورد کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران این مرکز در گزارش خود که چهارشنبه منتشر شد، این خسارت ها را در بازه زمانی آغاز 2014 تا جولای 2015 میلادی، محاسبه کرده است.


براساس این گزارش بیشتر خسارت ها به دلیل تحریم هایی اروپا علیه روسیه می باشد و نه تحریم های تلافی جویانه ای که روسیه علیه غرب اعمال کرده است. به عنوان مثال تحریم واردات محصولات کشاورزی از اروپا از سوی روسیه تأثیر چندانی در این ضرر و زیان ها نداشته است.


کارشناسان تنظیم کننده این گزارش، خسارت کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سیاست تحریم را ، 76.7 درصد از کل خسارات اعلام کرده و خاطرنشان کردند و صادرات شرکت های فرانسوی بر اثر این تحریم ها نیز کاهش یافته است.


گفتنی است روابط بین روسیه و کشورهای غربی از جمله اعضای اتحادیه اروپا در پی بحران اوکراین و بازگشت شبه جزیره کریمه به روسیه در سال 2014 که در پی همه پرسی از مردم این منطقه رخ داد؛ به تیرگی گرایید و به تحریم روسیه توسط برخی از این کشورها منجر شد.


روسیه نیز در اقدامی تلافی جویانه، واردات مواد غذایی را از کشورهای تحریم کننده، ممنوع و سپس این ممنوعیت ها را تا 31 دسامبر 2017 تمدید کرد.منبع: خبرگزاری صدا و سیما