سقوط لیره ترکیه شدیدتر شد

    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۳:۴۱ کد مطلب : 8406/a   
ارزش لیره ترکیه با پایان مهلت تعیین شده برای تشکیل دولت ائتلافی در این کشور به سطح پایین‌تری سقوط کرد.
 
به گزارش تحلیل ایران ، این ارز روز دوشنبه در بازار استانبول حداکثر 2.3 درصد در برابر دلار سقوط کرد و به 2.9865 رسید. لیره با 21 درصد افت در سال جاری میلادی از نظر بدترین عملکرد در میان ارزهای بازارهای نوظهور، در رتبه سوم قرار گرفته است.

 

حزب عدالت و توسعه ترکیه که رجب طیب اردوغان، رییس جمهور این کشور یکی از موسسان آن است، اکثریت پارلمانی را در انتخابات ژوئن از دست داد و ناچار به روی آوردن به سه حزب مخالف و پیشنهاد تشکیل ائتلاف شد، اما مهلت تعیین شده نیمه شب یکشنبه بدون تشکیل یک دولت جدید به پایان رسید و فشار بر بازارهای مالی ترکیه که در حال حاضر از ریزش بازارهای نوظهور تحت فشار قرار گرفته‌اند را تشدید کرد.

 

بر اساس گزارش بلومبرگ، فشار بر بانک مرکزی ترکیه به منظور اقدام برای پشتیبانی از ارزش لیره افزایش یافته است. سقوط ارزش لیره پس از اینکه سیاستگذاران مالی ترکیه نرخهای بهره را برای ششمین ماه ثابت نگه داشتند و اعلام کردند ممکن است پیش از اقدام مشابه بانک مرکزی آمریکا، هزینه‌های استقراض را افزایش ندهند تشدید شد.

 

ارزش لیره هفته گذشته 2.9 درصد نزول کرد و برای نخستین بار به سه لیره در برابر دلار رسید.

 

در پی تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای آغاز افزایش تدریجی نرخهای بهره که در اواسط سال 2013 اعلام شد، روند ورود سرمایه خارجی به همه بازارهای نوظهور از جمله ترکیه معکوس شد با اینهمه این وضعیت در ترکیه امسال وخیم‌تر شده است. علاوه بر افزایش شکنندگی اقتصادی، ریسکهای سیاسی و نگرانیهای امنیتی در این کشور افزایش یافته است و ترکیه را برای سرمایه خارجی خطرناک کرده است.

 

تا هشتم اوت سال 2014 مجموعا 114 میلیارد دلار سرمایه خارجی در ترکیه بود و طی سال گذشته 30 میلیارد دلار سرمایه از این کشور خارج شد.

 

بیشترین خروج سرمایه خارجی در سال 2015 در روسیه، برزیل و ترکیه مشاهده شد و به دلیل این روند، ارزش ارزهای این کشورها با کاهش چشمگیری روبرو شده‌اند.

 

رئال برزیل از ژانویه تا 18 اوت امسال با 29 درصد کاهش در برابر دلار، بزرگترین کاهش ارزش را در میان ارزهای بازارهای نوظهور داشته و پس از آن پزوی کلمبیا و لیره ترکیه با 25.2 و 24.5 درصد قرار گرفته‌اند.

 

کمترین کاهش در مدت مذکور را روپیه هند داشت که تنها سه درصد افت کرد. حتی روبل روسیه پس از سقوط آزادی که سال گذشته داشت امسال پنج درصد نزول کرد. با اینهمه روبل روسیه در فاصله 18 اوت سال 2014 تا 18 اوت امسال، 83 درصد از ارزش خود را از دست داده است و پس از آن پزوی کلمبیا و رئال برزیل با 58 و 53 درصد کاهش قرار گرفته‌اند.