چین ۴۵۰ میلیارد یورو به شاخص اصلی اروپا خسارت وارد کرد

    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۶:۰۰ کد مطلب : 8418/a   

شاخص های سهام اروپا روز دوشنبه هم با ریزش مواجه شد تا یکی از شاخص های اصلی اروپا و جهان به پایین ترین سطح از 7 ماه پیش تاکنون برسد و در یکی از بدترین روزهای کاری سهام اروپا متاثر از ضعف بازارهای چین به خسارتی 450 میلیارد یورویی تن دهد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، روز دوشنبه شاخص یوروفرست 300 ویژه شرکت های بزرگ اروپایی 5.4 درصد سقوط کرد و 450 میلیارد یورو (521.42 میلیارد دلار) از ارزش سهام خود را در بدترین عملکرد روزانه از نوامبر 2008 (بعد از ورشکستگی بانک لیمان برادرز) تاکنون از دست داد. 
از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون، یوروفرست بیش از یک تریلیون یورو متضرر شده است.
شاخص داکس آلمان نیز 4.7 درصد و شاخص کاک 40 فرانسه هم 5.4 درصد ریزش کرد.
ارزش شاخص سهام بورس 'فوتسی 100' لندن نیز روز دوشنبه متاثر از کاهش شدید ارزش سهام در بازارهای بورس آسیایی و اروپایی، سقوط کرد و به پایین ترین حد از سال 2009 میلادی رسید.
ضرر ناشی از 'دوشنبه سیاه ' برای سبد سهام فوتسی، 73 میلیارد و 750 میلیون پوند برآورد شده است.
بورس فرانکفورت نیز 4.7 درصد کاهش یافت و شاخص سهام این بورس به زیر 10 هزار واحد سقوط کرد. امری که از ماه ژانویه سال جاری بی سابقه بوده است.
به گفته تحلیلگران، افت شدید ارزش سهام در بازار بورس چین در روز دوشنبه، و افزایش نگرانی های در خصوص کاهش رشد اقتصادی این کشور عاملی بود که بورس های اروپایی و آمریکایی را با افتی شدید مواجه ساخت.
آشفتگی بازار بورس چین و حجم بالای فروش سهام که از هفته پیش ادامه دارد باوجود تلاش های دولت برای اطمینان بخشیدن به سرمایه گذاران همچنان ادامه دارد.