عربستان باید غرامت حادثه جرثقیل و منا را پرداخت کند

    •••••  جمعه ۲۵ تیر ۱۳۹۵ — ۰۵:۵۶ کد مطلب : 85019/a   

 

 

 

رئیس سازمان حج و زیارت کشور گفت: عربستان طبق وظیفه شرعی و اخلاقی باید غرامت و دیه شهدای حوادث سقوط جرثقیل و منا را پرداخت کند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، سعید اوحدی افزود: سازمان حج و زیارت بصورت جدی از طریق وزارت حج عربستان پی گیر پرداخت غرامت و دیه شهدای حادثه جرثقیل و فاجعه منا است.


وی این غرامت و دیه را حق خانواده شهدا دانست و اظهار کرد: در نشست هایی که با وزیر حج عربستان داشتیم، وی عنوان کرد که غرامت و دیه شهدای سقوط جرثقیل را قبل از موسم حج و غرامت و دیه شهدای منا را بعد از موسم حج پرداخت می کنند که البته تاکنون هیچ مبلغی به هیچ کشوری پرداخت نشده است.


خبرنگار ایرنا نوشت: رئیس سازمان حج و زیارت کشور افزود: امید است طرف سعودی وعده خود را عملی و دیه و غرامت شهدا را پرداخت کند.


وی حکم شرعی شهدای منا و حادثه جرثقیل را طبق احکام شرعی مذاهب اهل تسنن و تشیع پرداخت دیه شرعی قتیل الزحام دانست و گفت: طبق دیه شرعی قتیل الزحام زمانی که فردی در یک اجتماع بر اثر ازدحام جمعیت دچار حادثه می شود، دیه وی از محل بیت المال آن کشور پرداخت می شود.


اوحدی افزود: حادثه منا که در مسیر رمی جمرات رخ داد طبق قضاوت و اعتقاد همه علمای اهل تسنن و تشیع در باب شرعی قتیل الزحام است لذا امیدواریم دولت عربستان به وظیفه شرعی خود در پرداخت دیه و غرامت شهدا عمل کند.


وی اظهار کرد:عربستان در کنار وظیفه شرعی، وظیفه میزبانی و اخلاقی نیز دارد به هرحال این شهدا میهمانان خانه خدا بودند که به دلیل سوء تدبیر، قصور، بی تدبیری و سوء مدیریت عربستان به شهادت رسیدند لذا قطعا باید هزینه آن پرداخت شود.


رئیس سازمان حج و زیارت کشور افزود: دولت جمهوری اسلامی ماموریت حقوقی فاجعه منا و حادثه جرثقیل را به وزارت امور خارجه محول کرده است.


وی اضافه کرد: این وزارتخانه اقدامات بسیار خوبی در کار کارشناسی و پیگیری در مجامع بین المللی انجام داده است که امیدواریم این اقدامات به نتیجه برسند.

** پیگیری برای برگزاری حج سال آینده 
اوحدی در خصوص پیگیری های انجام شده برای برگزاری حج عمره سال آینده گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران بعد از تعرض ماموران فاسد و خائن پلیس عربستان در فرودگاه جده، حج عمره را تا محاکمه این ماموران تعلیق کرده است.


وی خواسته ایران مبنی بر محاکمه ماموران عربستانی را خواسته ای منطقی دانست و افزود: رفتار این ماموران فاسد توسط تمام جوامع انسانی محکوم است.


رئیس سازمان حج و زیارت کشور اظهار کرد: منتظر نتیجه دادگاه هستیم و بعد از اعلام نتیجه، اقدامات و مذاکرات لازم را برای برقراری حج عمره از سر می گیریم.
وی افزود: امید است عربستان با اعلام نتیجه دادگاه ثابت کند اراده پذیرش زائران تمام کشورهای دنیا را دارد و نمی خواهد در این زمینه بین کشورهای مختلف تبعیض قائل شود.


اوحدی همچنین در خصوص پیگیری های صورت گرفته برای برگزاری حج تمتع سال آینده گفت: از خواسته های منطقی ما از عربستان این است که مانند سایر کشورها به ایران تفاهم نامه یا قراردادی داده شود.


وی افزود: مردم ایران امسال به صورت طبیعی و منطقی انتظار دارند عربستان راهکارهایی برای جلوگیری از رخ دادن حوادث پارسال داشته باشد.


رئیس سازمان حج و زیارت کشور اظهار کرد: ما هرگونه تبعیض را مغایر با عزت و کرامت زائران ایرانی می دانیم و امیدواریم سعودی ها درخصوص حج تمتع، تبعیض قائل نشوند.


وی افزود: قرارداد امسال عربستانی ها مغایر عزت و کرامت زائران ایرانی بود و تامین امنیت زائران ایرانی در آن قید نشده بود لذا آن را امضا نکردیم.
اوحدی گفت: امید است در سال آینده شاهد تغییر رفتار عربستان سعودی در خصوص حج باشیم.


رئیس سازمان حج و زیارت در سفر به بروجرد در آیین گشایش دفتر خدمات زیارتی سیاحتی خاتم الانبیا و نشست هماهنگی یادواره شهدای منا شرکت کرد و با خانواده های مهاجران الی الله بروجرد دیدار داشت.


در فاجعه رمی جمرات در منا که دوم مهرماه همزمان با عید قربان سال گذشته رخ داد 464 زائر ایرانی جان خود را از دست دادند که 32 تن از آنها از استان لرستان و 13 تن از شهرستان بروجرد بودند.