ایستادگی ایران در برابر تهدیدات منطقه‌ای

    •••••  ﺳﻪشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۰ کد مطلب : 85858/a   

رئیس مرکز تحقیقات مجمع تشخیص با بیان اینکه ایران در برابر تهدیدات منطقه‌ای ایستادگی می‌کند، بر نقش ایران در برابر جلوگیری از نقشه‌های تفرقه‌افکنانه تاکید کرد.


به گزارش تحلیل ایران، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز سه شنبه (29 تیرماه) با تارمان شانمو گارتنام معاون نخست‌وزیر و وزیر هماهنگ‌کننده سیاستهای اقتصادی و اجتماعی سنگاپور دیدار و گفت‌وگو کرد.


در ابتدای این دیدار به برخی از مباحث مطرح‌شده در کنفرانس مهاجران آسیایی با عنوان «رشد از راه تعامل؛ فرصت جنوب آسیا» اشاره و ضرورت تعامل و همکاری کشورهای آسیایی در زمینه‌های مختلف مورد تأکید قرار گرفت.


در ادامه دو طرف روابط دو کشور را بسیار مثبت و رو به رشد ارزیابی کرده و تلاش برای توسعه زمینه‌های مختلف همکاری را مورد تأکید قرار دادند.


ولایتی با اشاره به ظرفیتهای فراوان اقتصادی در  منطقه و به‌ویژه میان  ایران و سنگاپور گفت: دو کشور بسترهای بسیار ارزشمندی را برای توسعه همکاریها دارا هستند و باید تلاش کرد به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی، ترانزیتی و انرژی این امکانات را با طراحی و برنامه‌ریزی دقیق به‌کار گرفت.


رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک افزود: در کنار ظرفیتهای اقتصادی، اشتراکات فرهنگی و اجتماعی نیز تحکیم‌بخش روابط فی‌مابین خواهد بود و باید گامهای عملی و رو به توسعه و رشد را با بهره‌گیری از این اشتراکات به اجرا درآورد.


ولایتی در پاسخ به پرسشی درباره منطقه و تحلیل شرایط موجود به نقش ایران در منطقه برای حمایت از دولتهای قانونی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران تلاش خود را برای جلوگیری از اجرای نقشه‌های تفرقه‌افکنانه و تجزیه‌طلبانه که به تضعیف کشورهای اسلامی منطقه می‌انجامد به‌کار گرفته و صادقانه در برابر تهدیدات منطقه‌ای ایستادگی کرده است.


وی در ادامه نقش ایران را در این زمینه بسیار بااهمیت دانست و گفت: همانگونه که ملاحظه می‌کنید پیروزیهای بیشتری را برای عراق و سوریه شاهد هستیم که با تقویت دولتهای مرکزی این روند افزایش خواهد یافت.


رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک به کارگیری قدرت و زور را برای تغییر دولتهای قانونی مردود عنوان کرد و گفت: انتخاب و آرای مردم در انتخاب حکومتهای خود محترم بوده و استفاده از قدرت، زور و  نیروی نظامی و یا بهره‌برداری از جریانات افراطی و تکفیری و تروریسم مردود است.

ولایتی همچنین با توجه به تحولات مستمر منطقه بر لزوم توجه به تبادل اطلاعات و هم‌فکری برای حل مسائل منطقه‌ای تاکید کرد.


در این دیدار معاون نخست‌وزیر سنگاپور نیز ضمن اشاره به برخی تحولات منطقه‌ای و ضرورت مقابله با جریانات تروریستی، به سفر اخیر وزرای امور خارجه و کار و رفاه اجتماعی کشورمان اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و سنگاپور امکان توسعه روابط در سطوح مختلف و به‌خصوص در حوزه‌های اقتصادی می‌توان از این مزیتها بهره‌برداری کرد و جمهوری اسلامی ایران از موقعیت استراتژیک و با اهمیتی برخوردار است. سنگاپور خواهان گسترش روابط خود در غرب است و ایران در این زمینه دارای جایگاهی ویژه است.


در این دیدار انصاری سفیر کشورمان در سنگاپور نیز گزارش کوتاهی از همکاریهای دو طرف به‌ویژه اقتصادی و برنامه‌های پیش رو ارائه کرد و در ادامه پیرامون همکاریهای مشترک میان دو طرف نیز بحث و تبادل‌نظر شد.


منبع : خبرگزاری تسنیم