ابتلای ۲.۵ میلیون نفر به ویروس HIV در سال ۲۰۱۵

    •••••  جمعه ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۵ کد مطلب : 86431/a   

مرگ ناشی از بیماری ایدز از سال ۲۰۰۵ روند نزولی پیدا کرده است، اما این به معنای کاهش نرخ ابتلا به این بیماری نیست.


به گزارش تحلیل ایران، طبق گزارش ۲۰۱۵ GBD سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۵، ۲.۵ میلیون نفر در سطح جهان به ویروس HIV آلوده شده اند. این رقم در طول سال های گذشته تغییر قابل توجهی نداشته است.


برآوردهای جدید GBD آهنگ کُند کاهش نرخ ابتلا به موارد جدید عفونت HIV را نشان می دهد به طوریکه بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵، نرخ موارد ابتلا به این بیماری در سال به ۰.۷ درصد کاهش یافته چراکه بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵، این رقم ۲.۷ درصد در سال بوده است.


به روز رسانی منابع اطلاعاتی و متدولوژی GBD نشان می دهد شمار افراد مبتلا به HIV از ۲۷.۹۶ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ به ۳۸.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.


اما میزان مرگ ناشی از بیماری ایدز روندی نزولی یافته و از ۱.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۰۵ به ۱.۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ رسیده است که تاحدودی ناشی از افزایش تاثیر درمان ضدویروسی است.


طبق این گزارش، در سال ۲۰۱۵، ۱.۸ میلیون مورد جدید ابتلا به عفونت HIV در مناطق جنوبی صحرای بزرگ آفریقا بوده است. خارج از آفریقا، سهم جنوب آسیا ۸.۵ درصد، آسیای جنوب شرقی ۴.۷ درصد و شرق آسیا ۲.۳ درصد است.


در قاره اروپا، بالاترین تعداد ابتلا به عفونت HIV مربوط به کشورهای روسیه، اوکراین، اسپانیا، پرتقال، بریتانیا، ایتالیا و آلمان بوده است.


منبع : خبرگزاری مهر