۱۱ سپتامبر نژادی و سانسور تروریسم آمریکایی

    •••••  پنجشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۹:۴۲ کد مطلب : 8646/a   

کشته شدن خبرنگار و تصویربردار آمریکایی هنگام پخش زنده تلویزیونی به دست یک آمریکایی رنگین پوست را می توان معادل واقعه 11 سپتامبر، و این اقدام را تروریسم بومی و زاده نابرابری در جامعه آمریکا دانست؛ موضوعی که رسانه های غربی سعی در کمرنگ کردن آن دارند.

تحلیل ایران : هنوز تصاویر حمله هواپیماهای ربوده شده به برج های دو قلوی نیویورک و پخش زنده آن از تلویزیون های آمریکا و جنجال خبری پیامد آن رویداد اذهان جهانیان پاک نشده است.
در پی آن رویداد موجی رسانه ای در آمریکا و کشورهای غربی در خصوص مقوله تروریسم به راه افتاد و سپس ماشین جنگی آمریکا برای مبارزه ادعایی با تروریست هایی که از آن سوی دنیا «امنیت آمریکا را تهدید می کردند» ، دو کشور افغانستان و عراق را به اشغال خود در آورد.
این بار اما در روز روشن یک سیاهپوست آمریکایی با اسلحه یک خبرنگار و فیلمبردار (همکاران سابق خود در یک شبکه تلویزیونی ویرجینیا) را هدف گلوله قرار می دهد و از این اقدام خود فیلمبرداری می کند و فیلم آن را نیز منتشر می کند.
در پوشش خبری این اقدام تکان دهنده و بی سابقه، رسانه های آمریکا و غول های خبری مانند «سی ان ان» حتی یک بار کلمه تروریسم را بر زبان نمی آورند و تنها برای پوشش این خبر تکان دهنده از کلمات و عباراتی مانند «مظنون تیراندازی» ، «جنایت با انگیزه نژادی» و امثال آن یاد می کنند تا بلکه از عمق این فاجعه در ذهن مخاطبان بکاهند.
در حالی که رسانه های غربی عامدانه تصاویر حملات 11 سپتامبر را به عنوان نماد تروریسم جهانی در اذهان جا انداختند؛ این بار رسانه هایی مانند سی ان ان حتی از نشان دادن تصاویر تار شده صحنه تیراندازی در جامعه آمریکا نیز با بهانه رقت انگیز بودن صحنه خودداری می کنند و تصاویر خندان مقتولان این حادثه را پخش می کنند.
عامل جنایت روز چهارشنبه فردی با نام «وستر فلاناگن» است که دو سال پیش در شبکه خبری WDBJ با نام «برایس ویلیامز» کار می کرده و از کار اخراج شده است. او در یک دهه گذشته یک بار دیگر نیز از کار اخراج شده بود. این فرد که پس از کشتن خبرنگار و فیلمبردار این شبکه اقدام به خودکشی کرده ، نامه 23 صفحه ای منتشر کرده و در آن از نژادپرستی در آمریکا گلایه کرده و اقدام خود را تلافی جویی در برابر نژادپرستی توصیف کرده که بهترین نامی که می توان برای آن انتخاب کرد تروریسم ناشی از بی عدالتی در آمریکا است.
موضوع نژادپرستی و تروریسم ناشی از آن مدتهاست که همچون زخمی چرکین در جامعه آمریکا بدون مداوا باقی مانده است.
در سال های گذشته حوادث متعددی همچون کشته شدن مظنونان سیاهپوست به دست پلیس های سفیدپوست و تظاهرات گسترده مردم در شهرهایی مانند فرگوسن و بالتیمور؛ و قتل عام چندین سیاهپوست در کلیسای تاریخی «چارلستون» ، این زخم کهنه را یادآوری کرده بطوری که مقامات آمریکایی هم ناچار از اعتراف شده اند که میراث برده داری و نژادپرستی همچنان در آمریکا زنده است.
به باور برخی کارشناسان ، مشکل نژادپرستی یک مساله هویتی و فکری در جامعه آمریکا است که نیازمند توجه جدی تر برای کار فرهنگی در کل جامعه و مقابله ریشه ای با این موضوع است.
به گفته کارشناسان مسائل آمریکا ، از میان 435 نماینده مجلس آمریکا نمایندگان سیاهپوست بیش از 30 یا 40 نفر نیستند و چون برای مجلس سنا نیز از هر ایالت دو نفر انتخاب می شود و هیچ ایالتی دارای اکثریت سیاهپوست نیست، هم اکنون در این دوره سنا هیچ سناتور سیاهپوستی انتخاب نشده است.
این درحالی است که در حوزه قانونگذاری در آمریکا تمرکز بیشتر بر حوزه های نظامی است تا حوزه عدالت اجتماعی و به همین دلیل حل ریشه ای موضوع تنش های نژادی در آمریکا هیچگاه بطور جدی در دستور کار قرار نگرفته است.
«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه در واکنش به 11 سپتامبر نژادی در آمریکا ، بدون اشاره به مشکلات ساختاری و موضوع تبعیض نژادی در این کشور، این حادثه را تنها با موضوع اسلحه در جامعه آمریکا مرتبط کرد و گفت کنگره باید برای کنترل اسلحه چاره ای بیاندیشد.
اما جامعه آمریکا اکنون با این پرسش رو به رو است که نابرابری در جامعه و تروریسم آمریکایی تا کجا باید پیش رود تا سیاستمداران آمریکایی به صرافت پرداختن جدی به این مشکل بیافتند. چند نفر دیگر باید در آمریکا در آتش تروریسم نژادی آمریکایی بسوزند و چند سیاهپوست دیگر باید به دست پلیس های سفیدپوست کشته شوند تا اندکی از هزینه های مبارزه ادعایی با تروریسم جهانی صرف مبارزه با تروریسم نژادی و نابرابری در آمریکا شود؟

منبع : ایرنا