بعید است کنگره بتواند توافق ایران را از مسیر خارج کند

    •••••  پنجشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۰:۲۸ کد مطلب : 8651/a   

سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی تاکید کرد که گرچه عمیقا مخالف توافقنامه ایران و قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای است ولی کنگره احتمالا نخواهد توانست مخالفت خود با این توافق را اعمال کند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه یو اس ای تودی، «باب کورکر» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در سخنانی تصریح کرد: حدس من این است که این توافقنامه اتفاق خواهد افتاد. من فکر نمی‌کنم که کنگره بتواند آراء کافی را برای جلوگیری از تصویب نهایی توافق هسته‌ای با ایران به دست آورد.
کنگره این قدرت را دارد که توافق هسته‌ای ایران را مورد بازنگری قرار دهد. حتی اگر بازنگری کنگره منجر به قانونی شود که قصد جلوگیری از تصویب توافق هسته‌ای ایران را داشته باشد، باراک اوباما می‌تواند این قانون را وتو کند. اوباما ظاهرا آراء کافی را برای حفظ رای وتوی خود در اختیار دارد.
اظهارات اخیر کورکر نشان می‌دهد که شانس کنگره برای رد وتوی اوباما پایین است. اوباما و دولت آمریکا شاهد ادامه حمایت نمایندگان از توافق هسته‌ای هستند. تنها دو سناتور دموکرات یعنی چاک شومر و باب منندز علنا با توافق هسته‌ای مخالفت کرده اند.
اوباما اخیرا در مصاحبه با ان پی آر تاکید کرد: زمانی که توافقنامه اجرا شود و بازرسانی را روی زمین داشته باشیم، این مساله روشن خواهد شد که ایران در واقع از مفاد توافقنامه تبعیت خواهد کرد، سپس ذهنیت‌ها تغییر خواهد کرد چرا که مردم این واقعیت را درک می‌کنند.
کورکر که ریاست کمیته روابط خارجی سنا را بر عهده دارد، پیش از این از ایده دستیابی به توافق با ایران حمایت کرده بود ولی وی خواستار دستیابی به توافقی بوده که برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند و به بازرسان بین المللی اختیارات نامحدودی برای بازرسی از تاسیسات ایران بدهد.
کورکر گفت: این توافق راه‌های زیادی امکان دستیابی ایران به سلاح اتمی را فراهم می‌کند. دولت آمریکا در میز مذاکره ناکام بوده است. اوباما و حامیان وی گفته‌اند که مخالفان توافق هسته‌ای برای رد آن بسیار عجله کرده اند در حالی که هیچ جایگزین منطقی را برای آن ارائه نداده‌اند. کنگره می‌تواند این توافق را رد کند و مذاکره کنندگان نیز می‌توانند به طرح دیگری با محدودیت‌های مستحکم‌تر دست یابند.
کنگره آمریکا تا 17 سپتامبر فرصت دارد تا در خصوص این توافقنامه رای گیری‌کند. در صورت رد این توافقنامه از سوی کنگره، اوباما نیز 22 روز فرصت دارد تا آن را وتو کند. کنگره برای رد وتوی اوباما نیاز به دو سوم آراء نمایندگان دارد.