نگران پرداخت مطالبات چایکاران گیلان هستم

    •••••  شنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۳ کد مطلب : 86595/a   

به گزارش تحلیل ایران، محمدعلی نجفی پیش از ظهر امروز در جمع مدیران دستگاه‌های اجرایی گیلان با اشاره به وجود دو محصول راهبردی برنج و چای در استان اظهار کرد: اندیشه حمایتی وزارت جهاد کشاورزی، دولت و مجلس شورای اسلامی نسبت به محصول برنج حائز اهمیت است.

 

وی به محصول چای اشاره کرد و افزود: در مدت سه سال گذشته با توجه به رویکرد دولت با افزایش کمی و کیفی محصول چای مواجه هستیم ضمن اینکه بارندگی‌های به‌موقع در سال جاری در تولید کمی برگ سبز چای تاثیرگذار است.

 

استاندار گیلان با بیان اینکه اهتمام مسؤولان کشوری و استانی موجب شده برای نخستین بار چای تولیدی در انبارها در سال گذشته باقی نماند، تصریح کرد: امسال تمام چای تولیدی به فروش رسیده اما در سال اقتصاد مقاومتی با توجه به رویکردی که کشور دارد نباید به چایکاران بدهکار باشیم.

 

نجفی متذکر شد: شرایط دولت را درک می‌کنیم و می‌دانیم در سال گذشته کشور به سختی اداره شده است اما چایکاران برای دریافت مطالبات، خود را با گندم‌کاران مقایسه می‌کنند.

 

وی با اشاره به اینکه در پرداخت مطالبات چایکاران نسبت به سال‌های گذشته عقب نیستیم، بیان کرد: رویکرد دولت حمایت از تولید براساس مسائل اجتماعی و مردم‌نهاد است.

 

استاندار گیلان گفت: وقتی برای پرداخت مطالبات چایکاران با مسؤولان کشوری صحبت می‌کنیم اعلام می‌کنند؛ ابتدا باید حقوق‌ها و یارانه‌ها را پرداخت کنیم و پس از آن مطالبات چایکاران پرداخت شود.

 

نجفی با تأکید براینکه چایکاران در شفت، املش و مناطق دیگر گیلان تک‌محصولی هستند، خاطرنشان کرد: از سال گذشته چایکاران منتظر فرا رسیدن اردیبهشت ماه برای برداشت برگ سبز چای بودند.

 

وی ادامه داد: امسال کمترین نرخ افزایش خرید تضمینی برگ سبز چای به میزان نرخ تورم در کشور اعلام شده و ما از سیاست شورای اقتصاد حمایت کردیم اما نباید مطالبات چایکاران مدت چهار ماه تأخیر داشته باشد.

استاندار گیلان خطاب به تصمیم‌گیران و تامین‌کنندگان اعتبارات کشوری اظهار کرد: مسؤولان خزانه تلاش کنند پرداخت مطالبات چایکاران به‌روز شود.

 

نجفی با بیان اینکه نگران پرداخت مطالبات چایکاران هستم، تصریح کرد: امسال با توجه به افزایش تولید برگ سبز چای و مبلغ در نظر گرفته برای یارانه این محصول باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم.

فارس