نگرانی کارگران از زمزمه حذف یارانه

    •••••  یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۵:۴۲ کد مطلب : 86731/a   

 
دبیرکل شورای اسلامی کار استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه حقوق ۸۱۲ هزار تومانی کارگران فاصله زیادی با هزینه های واقعی آنها دارد گفت: در این فضا زمزمه حذف یارانه کارگران که اقشار آسیب پذیر کشور هستند به گوش می رسد.

به گزارش تحلیل ایران، رحمت الله پور موسی در گفت‌وگو با تسنیم، از وضعیت نا به سامان حقوق و دستمزد کارگران گلایه کرد و گفت: در چنین شرایطی برخی از کارگران نگران حذف یارانه خود هستند. وی با بیان اینکه یکی از اقشار آسیب پذیر جامعه کارگران هستند افزود:کارگران با حداقل حقوق کارمی کننددر چنین شرایطی وضعیت معیشتی آنها جوابگو نیست. هرچند که میزان یارانه رقم بالایی نیست اما برای کارگران مفید است و می‌تواند بخشی از مشکلات کارگران را حل کند.

این فعال کارگری افزود: از آن روزی که موضوع حذف یارانه مطرح شد بارها دولتی‌ها بیان کردند به حذف یارانه کارگران کاری نداریم اما مشاهده  می‌کنیم هر از چند گاهی زمزمه حذف یارانه کارگران پیچیده می‌شود که این موضوع برای جامعه کارگری  نگرانی ایجاد میکند. حذف یارانه کارگران و بازنشستگان به ضرر جامعه است.چرا که انگیزه نیروی کار که اکثر قشر کارگر هستند را برای ساختن اقتصاد موفق کاهش می دهد.در حالی که سبد هزینه خانوارهای کارگری نزدیک به 3 میلیون تومان است که حقوق 812هزار تومانی کارگران فاصله زیادی با واقعیت های جامعه دارد و این روزها دستمزد کارگران خیلی پایین‌تر از خط فقر است.

 وی گفت:دستکم یک سوم کارگران حقوق و مزایای واقعی را دریافت نمی کنند. زمانی که حقوق کارگر به اندازه کافی نباشد، قطعاً ضرر و زیان آن به جامعه باز خواهد گشت، چون حداقل مزدهای فعلی تأمین کننده هزینه های زندگی نیست.هم اکنون کارگرانی که در حاشیه شهرها زندگی می کنند، حدود 50 درصد درآمدهای خود را صرف اجاره بها می‌کنند علاوه بر این موضوع هزینه‌های دیگری دارند که باید تأمین شود. وی با بیان اینکه مسائل معیشتی و کمبودهای درآمدی باعث شده است تا برخی افراد روزانه 18 تا 20 ساعت هم کار کنند گفت: این نوع کار کردن اولاً بهره وری نیروی کار را زیرسئوال می‌برد و کارگر مجبور است برای 18 ساعت کار روزانه، انرژی خود را تقسیم کند و این مسئله باعث می شود تا نتواند در هیچ یک از محل های کاری خود بهره وری لازم را داشته باشد.