طرح تازه ارتش آمریکا برای رقابت در جنگ های فضایی

    •••••  چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۴:۱۴ کد مطلب : 87416/a   
نیروی هوایی ارتش آمریکا از آغاز ماموریتی تازه با نام Space Mission Force با هدف آموزش نیروهای نظامی فعال در بخش فضایی ارتش این کشور برای مقابله با تهدیدات مختلف و همچنین پیشگیری از تاثیرات مخرب ماهواره های تحت کنترل این نیروها بر محیط زیست خبر داده است.
 

به گزارش تحلیل ایران بیش از یک سال از آغاز طرح ریزی این طرح سپری شده و هدایت آن به طور مستقیم توسط ژنرال جان هایتن، فرمانده ارشد بخش هوافضای ارتش آمریکا انجام می شود. در صورتی که موضوع رقابت های نظامی در فضا شکل جدی تری به خود بگیرد، ارتش آمریکا به کمک این طرح از تعداد بیشتری اپراتور ماهواره برای هدایت جنگ های فضایی بهره مند خواهد شد.


اگر دنیای امروز را با دو دهه پیش مقایسه کنید، تفاوت های بسیاری را در آن مشاهده می کنید. در پی این تغییرات، نیازهای بخش های مختلف نظامی نیز دستخوش تغییرات چشمگیری شده است. در حالی که نیروی هوایی آمریکا تا چند سال پیش به داشتن چند اپراتور ماهواره که بتوانند در شرایط جنگی، اوضاع را مدیریت کنند بسنده می کرد، در حال حاضر شرایط تغییر کرده و برنامه جدید نیروهای نظامی آمریکا تعداد بسیار بیشتری از اپراتورهای ماهواره را برای شرایط بحرانی تربیت خواهد کرد.

 

ژنرال هایتن در این باره گفته:

 

آموزش و مهارت هایی که برتری ما در عملیات فضایی را طی چند دهه اخیر تضمین کرده اند، با آموزش ها و مهارت هایی که برای حفظ این برتری طی سال های آینده نیاز داریم متفاوت اند. رقابت در دنیای امروز بسیار جدی تر شده است. طی این طرح، اپراتورهای ماهواره چهار تا شش ماه آموزش تئوری می بینند و پس از آن، شش ماه دیگر را به طور عملی تمرین می کنند.


با در نظر گرفتن این طرح فضایی جدید در کنار سایر طرح های فضایی نیروی هوایی ارتش آمریکا، حال می توان گفت که تمرکز نیروهای نظامی این کشور اکنون بیشتر بر فضا معطوف است تا هوا. این جهت گیری برای آمریکا اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، چرا که این کشور تلاش روزافزونی را برای پیشرفت های خود در فضا مبذول می کند و دیر نیست روزی که سازمان های فضایی این کشور بتوانند انسان ها را به سفرهای دورتر و طولانی تر فضایی اعزام کنند.

 

منبع:تابناک