نهم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

    •••••  شنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۳:۴۸ کد مطلب : 88066/a   

امروز شنبه نهم مرداد 1395 هجری خورشیدی، بیست و پنجم شوال 1437 هجری قمری، سی ام جولای 2016 میلادی است. 29 سال پیش در چنین روزی، در جریان حمله نظامیان سعودی به زایران بیت الله الحرام هنگام انجام دادن مراسم برائت از مشرکان، شماری از حجاج ایرانی و غیرایرانی کشته و زخمی شدند.

 

به گزارش تحلیل ایران مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

9 مرداد 1375
آیت ‏اللَّه خامنه‏ای مقام معظم رهبری در بازدید از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ضمن آشنایی با فعالیت‏های گوناگون این نهاد، رهنمودهایی برای افزایش کارآمدی این مجموعه بیان فرمودند.

9 مرداد 1366
در جریان حمله نظامیان سعودی به زایران بیت الله الحرام هنگام انجام دادن مراسم برائت از مشرکان، 275 تن از حجاج ایرانی و 130 تن از حجاج دیگر کشورها کشته و شماری نیز زخمی شدند.

9 مرداد 1359
پس از گذشت بیش از یکسال از شکل‏گیری و تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران، مشخصات فنی و ظاهری پرچم رسمی کشور از طرف دولت وقت اعلام شد. این طرح در رنگ‏های سبز در بالا، سفید در وسط و سرخ در پایین همراه با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار اللَّه اکبر مشخص شد. این طرح بیان کننده محتوای حکومت اسلامی به شمار می‏رفت و نقش کلمه اللَّه در آن اشاره‏ای به مبدا و منتهای آفرینش داشت. در پرچم جمهوری اسلامی ایران، رنگ سبز به عنوان مذهب شیعه، رنگ سفید به نشانه صلح دوستی و آرامش‏طلبی ملت ایران و رنگ قرمز نشان از آمادگی ملت برای دفاع از استقلال و آزادی خویش تفسیر شده است.

9 مرداد 1358
شرکت کرافت ورک یونیون زیر مجموعه شرکت آلمانی زیمنس به صورت رسمی اعلام کرد به قرارداد خود با تهران برای ساخت و کامل کردن نیروگاه بوشهر پایان داده است.

9 مرداد 1353
سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضعیت خون رسانی، ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تامین خون و فرآورده‏های سالم، مطمئن و رایگان برای برطرف شدن نیاز بیماران نیازمند به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد. جمع آوری خون از داوطلبان اهدای خون، آماده سازی آن برای نجات بیماران و مصدومان، ایجاد پایگاه در بیمارستان ها و واحدهای سیار و ثابت جهت تهیه خون از جمله وظایف سازمان انتقال خون ایران است.

9 مرداد 1337
ایران حکومت عبدالکریم قاسم را در عراق به رسمیت شناخت. کودتای او، 17 روز پیش از این تاریخ و زمانی شکل گرفت که رهبران ایران، پاکستان و ترکیه در استانبول منتظر مسوولان عراقی شرکت کننده در اجلاسیه دوره ای پیمان بغداد بودند.

9 مرداد 1311
بخشنامه وزارت مالیه، درباره مالیات بر درآمد ماموران سیاسی و غیر سیاسی خارجی اعلام شد. این بخشنامه، پاسخ وزارت مالیه به نامه وزارت امور خارجه در مورد 250 ورقه اظهارنامه مالیاتی مستخدمان سفارتخانه ها و کنسولگری های خارجی بود.

9 مرداد 1303
مفتاح السلطنه وزیر مختار ایران در لندن پس از خرید چهار دستگاه خودرو زرهی از انگلیس، اعلام کرد که بنابر درخواست وزارت جنگ، تکنسین مربوطه استخدام و هفته آینده به ایران خواهد آمد.

9 مرداد 1302
روحانیان با اجتماع در مسجد آقا بزرگ کاشان، علیه اقدام های انگلیس نسبت به تبعید روحانیان و مراجع تقلید سخنرانی کردند.

9 مرداد 1301
سفارت آمریکا از دولت ایران خواست، آخرین گزارش وضعیت کشاورزی ایران و رقم های محصولات کشاورزی در سال جاری را به این سفارتخانه ارسال کند.

9 مرداد 1271
آیت ‏اللَّه ملااحمد بن علی اکبر فاضل مراغی عالم، فقیه بزرگوار و صاحب اثرهای ارزنده ی حاشیه بر نهج‏البلاغه، حاشیه بر صمدیه، تفسیر قرآن و نکات القرآن و بیان دقائقه درگذشت.منبع:خبرگزاری ایرنا