اردوغان و دو راهکار برای بقا

محمد پارسا نجفی
    •••••  دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۳ کد مطلب : 89888/a   

سلفی هایی که در ترکیه فعال اند با گولنی که طرفدار اسلام امریکایی است ،یک شباهت آشکار با یکدیگر دارند و آن دشمنی شدید با ایران و علویان است .


طبق گزارشی که اخیرا سازمان اطلاعات خارجی انگلیس ام آی 6 منتشر کرده کودتای جولای ترکیه نمایشی بوده و هدف از این اقدام حرکتی برای تقویت پایگاه اردوغان به منظور پیشگیری از تحقق یک کودتای واقعی توسط ارتش ترکیه است. کودتایی که اردوغان می ترسید طرفداران گولن انجام دهند حال سوال این است که چرا ایران چرا از اردوغان در برابر کودتا حمایت می کند؟ و آیا تنها خطر همان گولن است؟


اینکه چرا ایران از رئیس جمهور ترکیه در برابر کودتا حمایت می کند به این دلیل است که اولا آرامش درترکیه بسیار بیشتر از ناامنی برای ایران اهمیت دارد. دوما قدرت گرفتن مطلق نظامیان غربگرای و فعالان سیاسی لائیک به همان میزان برای جمهوری اسلامی ایران چالش بر انگیز است که فعالیت سلفی ها.


از این رو به اردوغان می توان توصیه کرد؛ از سلفی ها فاصله گیرد و فعالیت آنها را در ترکیه محدود سازد. چرا که همکاری با سلفی ها مانند طنابی است که به گردن وی خواهد افتاد و این از قبل قابل تحلیل بوده و اشتباهی است که بیش از این نباید تکرار شود. دقیقا همانند دوستی سابق اردوغان با طرفداران گولن.


همان گولن که اسلام امریکایی را ترویج می کند طرفدار رابطه با اسرائیل است و اردوغان بارها وی را مسئول مشکلات و ناامنی در داخل ترکیه می داند کسی است که اردوغان با وی دوستی بسیاری داشت و به نوعی متحد وی محسوب می شد.  سلفی هایی که در ترکیه فعال اند با گولنی که طرفدار اسلام امریکایی است ،یک شباهت آشکار با یکدیگر دارند و آن دشمنی شدید با ایران و علویان است . از این رو بعید نیست همان ضرباتی که اردوغان از طرفداران گولن خورد از سلفی ها نیز دریافت کند. از این رو اولین اقدام اردوغان باید قلع و قمع سلفی ها به ویژه اعضای القاعده در ترکیه باشد.


اردوغان در برابر چالش دوم
اما این همه مشکل رئیس جمهور ترکیه نیست؛ در شرایط حال حاضر اردوغان نه تنها از سازمان اطلاعات ترکیه ( میت) احساس خطر می کند بلکه از ارتشی می هراسد که تاکنون 4 کودتای موفق ( در سال های 1960- 1971-1980 و 1997) انجام داده است. در حال حاضر 61 درصد از ترکیب شورای امنیت ملی ترکیه را ارتشیان و نه سایر نظامیان مانند پلیس و ژاندارمری تشکیل می دهند ، قطعا نیرویی نیستند که به سهولت و با یک کودتای نمایشی از عرصه مدیریت ترکیه حذف شوند.این را فعالان سیاسی ترکیه به خوبی می دانند و همیشه به مانند یک تهدید به آنها نگاه می کنند.


اردوغان هم این را به خوبی می داند که بزرگترین خطر نه تنها برای حزب و حکومتش بلکه برای جانش از طرف نظامیان می باشد و برای همین تلاش کرد تا ارتش را به نبرد با کردها ،مداخله در عراق ، حضور در جنگ سوریه و در نهایت درگیری مرزی با روسیه مشغول سازد  اما چرا؟


ساختار ارتش ترکیه دقیقا بر اساس اسلوب های امریکایی بنا شده و بیشتر مقامات رده بالای آن در امریکا تحصیل کرده و یا تربیت شده اند. از این رو این ارتش بیشتر از آنکه به کشور خود و دولت شان وفادار باشند به ناتو که تحت امر امریکاست دل بسته اند حتی اگر چند نسل از این ارتش گذشته باشد.  


 بنابراین اردوغان برای آنکه بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و هویتی برای خودش داشته باشد باید از ناتو خارج شود ، آن هم به یکباره نه به تدریج چرا که در صورت خروج تدریجی از ناتو قطعا کودتای بعدی رخ خواهد داد.


اما خود این اقدام نیز نیازمند این است که یک نیرویی مانند سپاه تشکیل بدهد یا آنکه ارتش جدیدی را شکل دهد. چرا که بذری که امریکای ها در دل ترکیه به اسم ارتش وابسته به ناتو کاشته اند باید کنده شود.


در صورتی که این دو راهکار توسط سران حزب حاکم رعایت شود می توان به عبور ترکیه از چالش ها امیدوار بود و در غیر این صورت اخراج و دستگیری یا اعدام چند نظامی نمی تواند مانع مشکلاتی مانند کودتا یا خیانت نظامیان این کشور شود.