بیماری ابولا و پیشگیری آن از طریق حجاج و مرزهای جنوبی کشور

احسان ايوبي
    •••••  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 90/a   

بیماری ابولا که از کشور گینه شروع و سپس به کشورهای سیرالئون و لیبریا گسترش یافته است، تاکنون جان بیش از چهار هزار نفر را گرفته است.

انتشار ویروس ابولا در حال حاضر در آمریکا و اروپا نیز نگرانی هایی را در بین مقامات این کشورها، در پی داشته است. بطوریکه یک مورد مرگ در آمریکا و موارد مشکوکی از ابتلا به این بیماری در اسپانیا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی، گزارش شده است و سازمان بهداشت جهانی نیز شمار مبتلایان و قربانیان به این ویروس مرگبار را بیش از ده هزار نفر اعلام کرده است.

بیماری ابولا، یک بیماری ویروسی است که از ویروس ابولا ایجاد می شود. این ویروس از خانواده فیلو ویروس هاست که پس از ورود به بدن، نوعی بیماری تب دار و خونریزی دهنده ایجاد می کند که تا ۵۰ تا ۹۰ درصد اینگونه بیماران با این علامت ها، منجر به مرگ می شود.

نام ویروس ابن بیماری از یکی از رودخانه های کشور جمهوری دموکراتیک کنگو گرفته شده و این بیماری برای اولین با در سال ۱۹۷۶ میلادی در این کشور دیده شده است.

متخصصین امر پزشکی تاکید دارند منشاء ویروس ابولا ناشناخته است و معتقدند احتمالا خفاش، میزبان طبیعی این بیماری است و سایر پستانداران از قبیل میمون، شامپانزه و گوریل به عنوان میزبان اتفاقی در انتقال ویروس ابولا به انسان نقش دارد.

حال با این اوصاف، این ویروس و بیماری ممکن است به کشورهای آسیایی و خاورمیانه هم برسد. در این خصوص کشور ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است در پی سفر حجاج به عربستان و سفر شهروندان آفریقایی به ایران و یا سفر شهروندان ایرانی به آفریقا و یا از طریق بنادر جنوبی وارد ایران گردد که جا دارد مسئولان بهداشتی کشورمان تمهیداتی را بیندیشند.

با اینکه مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرده اند که جای هیچگونه نگرانی در مورد احتمال شیوع بیماری ابولا وجود ندارد، ولی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت کنترل های لازم را انجام داده اند. ولی باز هم نگرانی هایی در بین مردم وجود دارد که لازم است در ” کریدورهای ” ورودی کشورهای آفریقای مرکزی و غربی در فرودگاههای بین المللی امام خمینی (ره) تهران و مشهد تدابیری اندیشیده شود.

یکی از اقداماتی که مسئولان بهداشتی کشورمان باید به آن اشراف داشته باشند، این است که نظارت و کنترل ورود و خروج اتباع بیگانه و مهاجرین خارجی خصوصا از کشورهای آفریقایی باشند و تیم های پزشکی ویژه ای در فرودگاهها مستقر کنند و اقدامات لازم را انجام دهند.

از دیگر اقداماتی که مسئولان بهداشتی باید انجام دهند در بنادر جنوبی کشور است و کشتی های تجاری که از کشورهای آفریقا خصوصا آفریقای غربی وارد بنادر ایران می شوند را بطور کامل مورد بررسی قرار دهند.

حال با توجه به شرایط فعلی دنیا از جمله سهولت در مسافرت و تجارت، امکان خارج شدن این بیماری از بستر اولیه خود در آفریقا و انتشار به سایر کشورهای دنیا وجود دارد.

به هر حال هر چند در حال حاضر خطر جدی از نظر ورود و انتشار بیماری ابولا به کشورمان، طبق گفته های مقامات وزارت بهداشت، بسیار کم است، ولی دولت باید با اجرای برنامه های اطلاع رسانی و آموزشی، هوشیاری و آمادگی لازم برای کشف سریع موارد احتمالی وارده از کشورهای آلوده در قالب یک نظام مراقبت حساس و دقیق کشوری، باید همواره مورد توجه قراردهند.

 

*پژوهشگر علوم سیاسی