تدبیر امام رضا(ع) در کلام رهبر انقلاب

    •••••  پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۷ کد مطلب : 90544/a   

امام رضا(ع) در مدت امامت خود در حکومت بنی عباس و در شرایطی که گفته می‎شد «از شمشیر هارون خون می‎چکد» کاری کردند که بعد از شهادت‎شان تفکر ولایت اهل‎بیت(ع) و پیوستگی به خاندان پیغمبر در دنیای اسلام گسترش یافت.

 

به گزارش تحلیل ایران در آستانه ایام ولادت امام رضا(ع) شنیدن فضایل و برخی ابعاد و ویژگیهای شخصیتی این امام بزرگوار در کلام بزرگان دین باعث ایجاد نگرش و معرفتی نوین در افکار شیعیان می‌شود.

 

در واقع ایام ولادتها و شهادتهای امامان معصوم(ع) باید فرصتی جهت تبیین معارف و فضایل این بزرگواران باشد تا جامعه اسلامی ضمن اینکه به غم و شادی می‎پردازد، به شعور و معرفت عترت(ع) نیز برسد.

 

بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی- که در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در 26 شهریورماه 92 ایراد فرمودند- درباره یکی از ابعاد شخصیتی امام رضا(ع) را با هم مرور می‌کنیم:

 

«عمر مبارک امام رضا (سلام الله علیه) تقریباً 55 سال بوده است - یعنی از سال 148 که سال شهادت امام صادق (علیه السّلام) است تا سال 203 - تمام زندگی این بزرگوار با همه این عظمتها و عمقها و ابعاد گوناگونی که می‌شود برای آن ذکر و تصویر کرد، در همین مدّت عمر نسبتاً کوتاه انجام گرفته است. از این مدّت 55 سال، نزدیک به بیست سال - تقریباً نوزده سال - مدّت امامت این بزرگوار است؛ اما همین مدت کوتاه را که ملاحظه می‌کنید، تأثیری که در واقعیت دنیای اسلام گذاشت و به گسترش و عمقی که به معنای حقیقیِ اسلام و پیوستن به اهل‌بیت (علیهم السّلام) و آشنا شدن با مکتب این بزرگواران انجامید، یک دریای عمیقی است.

 

آن وقتی که حضرت به امامت رسیدند، دوستان و نزدیکان و علاقه مندان حضرت می گفتند که علیّ بن موسی در این فضا چکار می‌تواند انجام بدهد - این فضای شدت اختناقِ هارونی که در روایت دارد که می‌گفتند: «وَ سَیفُ هارونَ تَقطُرُ دَما؛ خون می‌چکد از شمشیر هارون» - این جوان در این شرایط، در ادامه جهاد امامان شیعه و در مسئولیت عظیمی که برعهده‌اش است، می‌خواهد چه بکند؟ این اولِ امامت علیّ بن موسی الرّضا (علیه السّلام) است.

 

بعد از این نوزده سال یا بیست سال که پایان دوران امامت و شهادت علیّ بن موسی الرّضا است، وقتی شما نگاه می‌کنید، می‌بینید که همان تفکر ولایت اهل‌بیت و پیوستگی به خاندان پیغمبر آن چنان گسترشی در دنیای اسلام پیدا کرده که دستگاه ظالم و دیکتاتور بنی‌عباس از مواجهه با آن عاجز است؛ این را علیّ بن موسی الرّضا انجام داده».

 

منبع: