کاروان ورزشی چین از رسوایی دوپینگ نگران است

    •••••  دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۱ کد مطلب : 91387/a   

به دنبال مثبت اعلام شدن تست دوپینگ یک شناگر زن چینی در بازیهای المپیک 2016 ریو، چالش و بحرانی جدی بر کاروان ورزشی این کشور در برزیل سایه افکنده است.

 

این روزها، ایام بسیار سختی برای ورزشکاران در مهمترین رویداد بین المللی ورزشی یعنی المپیک است و سختی این کار زمانی بیشتر می شود که با مثبت اعلام شدن تست دوپینگ یک ورزشکار، اتهامات ریز و درشت کاروان ورزشی آن کشور را تهدید کند.


به گزارش تحلیل ایران ، یکی از ورزشکارانی که به تازگی دوپینگ او توسط سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) مورد تایید قرار گرفته، شرکت کننده ای از کشور چین است. 
«چن ژین یی»، شناگر 18 ساله ای که در مسابقه فینال ماده 100 متر پروانه شنای زنان به مقام چهارم رسید اما بعدا اعلام شد که او دوپینگی است.


اعلام این خبر موجی از نگرانی را در میان ورزش دوستان در چین ایجاد کرده و گزارش ها حاکیست که این روند در داخل کاروان ورزشی این کشور در برزیل نیز به نوعی در حال گسترش است.
همین موضوع باعث شده تا فدراسیون شنای چین با صدور بیانیه ای اعلام کند که با این موضوع به شدت برخورد خواهد شد و از شناگر خاطی نیز خواسته است با کمیته های ذیربط بین المللی نهایت همکاری را داشته باشد. 


سازمان ورزش چین نیز با اعلام انزجار در استفاده ورزشکاران از داروهایی ممنوعه تاکید کرد با کمیته بین المللی مبارزه با دوپینگ (وادا) در طول تحقیقات همکاری می کند و به حکم نهایی این دادگاه نیز احترام می گذارد.


نتیجه تست دوپینگ این شناگر چینی در حالی مثبت اعلام شد که این کشور قاطعانه از ورزشکاران خود در مقابل اتهام دوپینگ در ریو دفاع می کند.


آنچه مشخص است، اینکه فدراسیون شنای چین در بیانیه خود به نوعی خواستار حداقل مجازات برای ملی پوش این کشور شده و از سوی دیگر تلاش دارد این مجازات حتی الامکان در قالب محرومیت های فردی برای شناگر خاطی در نظر گرفته شود و مجازات یا محرومیتی ورزش شنای چین و در مقیاس بزرگتر، کاروان این کشور را هدف قرار ندهد. 


با این وجود، ورزش چین اینک در بحبوحه بازیهای المپیک ریو دچار این بحران شده و دست اندرکاران ورزشی این کشور نیز به نوعی درصدد مدیریت آن هستند.
«چن ژین یی» شناگر زن 18 ساله چینی که تست دوپینگ وی اینک در ریو مثبت اعلام شده، دارنده مدال طلای بازی های آسیایی 2014 در 50 متر آزاد، 100 متر پروانه و 400 متر امدادی است. 


این در حالی است که این ورزشکار نخستین ورزشکار دوپینگی چین پس از المپیک 1992 بارسلونا است. 
البته در جریان بازیهای المپیک ریو دیگر ورزشکاران چینی نیز به انجام دوپینگ از سوی رقبای خود متهم شده اند که «سان یانگ» فوق ستاره شنای این کشور از آن جمله است که رقبایش از فرانسه و استرالیا او را به دوپینگ متهم کرده اند.


«سانگ یانگ» بارها در قبل و بعد از مسابقه فینال شنای 400 متر آزاد مردان از سوی رقیب استرالیایی خود متهم به دوپینگ شد و همین مشکل برای او زمانی که در ماده 200 متر آزاد به مقام قهرمانی رسید، پیش آمد.


او زمانی که در شنای 200 متر آزاد مردان به مقام قهرمانی رسید، «کامیل لاکورت» شناگر فرانسوی، کسب مدال او را مورد تردید قرار داد و گفت که به او و مدالش مشکوک است.


«لاکورت» که در فینال 100 متر کرال پشت در ریو پنجم شده، می گوید، شنا مثل دوومیدانی شده است و در هر فینال دو یا سه دوپینگی حضور دارند. 
این اتهامات البته با فحاشی هایی نیز همراه بود و همچنان سیل اتهامات دوپینگ و فحاشی ها به کاروان چین ادامه دارد.


بزرگترین رسوایی دوپینگ شنای چین در بازی های آسیایی 1994 در هیروشیما رخ داد که تست دوپینگ 7 نفر از شناگران چینی مثبت اعلام شد. 
رقابت های شنای ریو این روزها به کانون جدیدی از بحران دوپینگ تبدیل شده و این رشته پرطرفدار را با چالش های جدی مواجه کرده است.


این توفان البته به دنبال گزارش سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) برپا شد که در آن دولت روسیه به دوپینگ سازمان یافته و دستکاری در آزمایش ورزشکاران خود متهم شده است.


به دنبال گزارش «ریچارد مک لارن» رئیس کمیسیون مستقل تحقیقات «آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ» بیش از یکصد ورزشکار روسی به خاطر استفاده از «سیستم دوپینگ دولتی» در سالهای گذشته، از شرکت در بازیهای المپیک ریو محروم شدند و کسانی هم که به المپیک راه یافتند، می گویند که اتهامات مطرح شده، باعث بدنامی تمام ورزشکاران روس حاضر در المپیک می شود.


سی و یکمین دوره بازی های المپیک 2016 از 15 تا 31 مرداد با حضور 10 هزار و 444 ورزشکار از 206 کشور و برپایی 304 رویداد در 28 رشته ورزشی در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار می شود.


کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران نیز با 64 ورزشکار در 14 رشته ورزشی شامل کشتی (آزاد و فرنگی)، وزنه برداری، جودو، تیراندازی (تفنگ و کمان)، والیبال، تکواندو، بوکس، دوومیدانی، شمشیر بازی، قایقرانی، تنیس روی میز، دوچرخه سواری و شنا در این دوره از رقابت ها حضور دارد.


منبع : ایرنا